étrendkiegészítő gyerekeknek

Szakértői figyelmeztetés: Felesleges ezekkel az étrend-kiegészítőkkel tömni a gyereket

Sok szülő számára az étrend-kiegészítők vonzó megoldást jelentenek, amikor gyermekük táplálkozásáról van szó. Ám a gondoskodás olykor többet árt, mint használ.

Az étrend-kiegészítők piacán manapság rengeteg különböző termék közül lehet választani, ráadásul a gyerekek számára is egyre vonzóbbak, hiszen finom az ízük, illatosak, a formájuk pedig sokszor játékos.

Azonban egy német fogyasztói csoport, a Stiftung Warentest legújabb vizsgálata alapján a szülőknek körültekintően kell mérlegelniük, hogy vajon valóban szükség van-e ezekre a termékekre, és hogy esetleg nem okoznak-e több kárt, mint hasznot.

Megtévesztő reklámokkal bombázzák a szülőket

A csoport tesztje 18 elterjedt kiegészítő közül 17-nél problémákat tárt fel, ezért arra figyelmeztették a szülőket, hogy kétszer is gondolják meg, mielőtt étrend-kiegészítőt adnának gyermeküknek. 

A cég összevetette a különböző kiegészítők összetevőit a gyermekek számára ajánlott napi tápanyagbeviteli szintekkel. Az eredmények elgondolkodtatóak: 17 terméknél találtak olyan összetevőket, amelyek meghaladták a gyermekek számára biztonságosnak tekintett napi mennyiségeket. Különösen aggasztó, hogy több mint egy tucat termékben a vitaminok, például az A-vitamin, túl magas koncentrációban szerepeltek, ami akár a felnőttek számára ajánlott maximális adagokat is meghaladhatta.

A teszt során egyértelművé vált, hogy

a legtöbb kiegészítő „jó esetben szükségtelen, rosszabb esetben kockázatos” a gyermekek számára.

A fogyasztói csoport kiemelte, hogy a kiegészítők reklámozása gyakran nem valós tudományos bizonyítékokon alapul, hanem inkább csábító üzenetekkel próbálják meggyőzni a szülőket.

étrendkiegészítő gyerekeknek

A gumivitaminoknak sok esetben magas a cukortartalma (Fotó: Getty Images)

A kiegészítők sokszor a gyermekek teljesítményének növelését vagy az immunrendszer erősítését ígérik, ám ezek az állítások sokszor félrevezetőek.
A németországi kockázatértékelési intézet (BfR) szerint a normál, kiegyensúlyozott étrend elégséges az egészséges emberek számára, és az étrend-kiegészítők nem tudják helyrehozni az egyoldalú táplálkozásból fakadó hátrányokat.

Mikor lehet hasznos az étrend-kiegészítők szedése?

„A legtöbb gyereknek valóban nincs szüksége étrend-kiegészítőkre” – erősítette meg az eredményeket Dr. Berthold Koletzko, a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem gyermek gasztroenterológusa és az Európai Gyermekgyógyászati Akadémia elnöke.

A szakember hozzátette: bár az étrend-kiegészítők nem minden gyermek számára szükségesek, léteznek olyan esetek, amikor a vitaminok és ásványi anyagok hasznosak lehetnek.

Különösen fontos a D-vitamin, kalcium és omega-3 zsírsavak, melyek sok gyerek szervezetében elégtelen mennyiségben találhatók.

Ez főként a vegetáriánus, gluténmentes vagy egyéb korlátozott étrendet követő családok gyermekeire jellemző.

Koletzko hangsúlyozza, hogy azokat a gyerekeket sem kell vitaminnal tömni, akik valóban hasznot húzhatnak a kiegészítők szedéséből. A gumivitaminok például gyakran túlzott mennyiségű cukrot tartalmaznak, ami arra ösztönözheti a gyermekeket, hogy többet fogyasszanak belőlük, mint amennyi szükséges.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a szülőknek mindig érdemes egy megbízható szakembertől tanácsot kérniük, ha kétségeik vannak a gyermekük táplálkozásával vagy az étrend-kiegészítők alkalmazásával kapcsolatban.

Ez az étrend-kiegészítő és vitamin kombó lassíthatja az öregedést

Kiemelt kép: Getty Images