jómód jólét szóhasználat

Ez a szóhasználat azonnal elárulja valakiről, hogy jómódban él

Nem csak a külsőségek lehetnek árulkodók.

Mióta világ a világ, léteznek társadalmi egyenlőtlenségek, és mindig volt olyan társadalmi réteg, amelyik jóval többet engedhetett meg magának, mint a többiek.

A jómódban élő emberek egy része igyekszik mások orra alá dörgölni, amije van. Luxusautók, márkás ruhák, drága kiegészítők, exkluzív lakóhely, magánklub-tagság vagy épp egzotikus nyaralások villantásával mutatják meg, van mit a tejbe aprítani.

A vagyonos emberek egy másik csoportja azonban épp ellenkezőleg tesz. Inkább elrejtené gazdagságát, és sem ruházatával, sem fényűző életvitelével nem vág fel. A nagy techmilliárdosok például kifejezetten szeretnek minél egyszerűbb, akár nyúzott holmiban megjelenni, egyfajta imázst is kreálva mindebből. 

Azonban hiába minden titkolózás, a valódi gazdagság gyakran a finomabb jegyekből is felismerhető.

jomod-jolet-szohasznalat

Egy kincsesláda elég feltűnő jele a gazdagságnak (Fotó: Getty Images)

A gazdagság jelei

Ha csilli-villi külsőségek nem is mutatják, hogy valakinek a bőre alatt is pénz van, néhány viselkedési forma vagy épp jellemvonás nagyon is árulkodó lehet.

A jómódú emberek például többnyire nagy hangsúlyt fektetnek az öngondoskodásra: odafigyelnek az egészségükre, rendszeresen sportolnak, jó minőségű ételeket fogyasztanak, és igyekeznek mentális jóllétükre is ügyelni. Megtehetik. 

Utazási szokásaik is eltérhetnek az átlagtól, de nem úgy, ahogy gondolnánk. Nem feltétlenül a legfelkapottabb helyekre utaznak, hanem exkluzív, kevésbé ismert úti célokra repülnek, hogy minél inkább rejtőzködjenek a kíváncsi szemek elől. 

A pénzhez való viszonyukat többnyire a magabiztosság jellemzi. Nem feltétlenül keresik mindenből a legdrágábbat, de hajlandók beruházni minőségi dolgokra, amelyek hosszútávon is kiszolgálják őket. Fontos számukra a kapcsolati tőke, és tudatosan építik is azt, emellett gyakran előfordul az is, hogy a földi halandó számára szokatlan magabiztosságot mutatnak társas helyzetben. Jim Carrey zseniálisan parodizálta például, hogyan változik meg az ember nevetése, ha az Isten jól felviszi a dolgát. 

Gazdag szóhasználat

Sőt, egyesek szerint még szóhasználatukból is lehet következtetni vagyoni helyzetükre. Nemrég a Redditen indult érdekes beszélgetés arról, mi az a szó, ami azonnal elárulja használójáról, hogy jómódú. Talán maga a pénz? Esetleg a vagyon, vagy a luxus? A hozzászólók szerint egy sokkal ártatlanabb kifejezésről van szó. 

Meglepő lehet, de viszonylag hamar konszenzus alakult ki a kommentelők között, mert újra és újra feltűnt a „kényelmes” kifejezés. A hozzászólók szerint, amikor valaki ezzel a jelzővel írja le az életszínvonalát, vélhetően igen csak vastag a pénztárcája. 

„Nem vagyunk szupergazdagok, de kényelmesen élünk” – hangzik a tipikus kőgazdag mondat a kommentelők szerint. Ez a mondat azt fejezi ki, hogy az illetőnek és családjának mindene megvan, nem szenved hiányt semmiben, de nem szeretne mindenáron felvágni ezzel. Persze akár henceg, akár nem, ez a kényelmesség keveseknek adatik meg, és ezért nagyon is árulkodó. 

Egy hozzászóló arról is beszélt, hogy miért lehet zavaró ez a szóhasználat azoknak, akik nem részesülnek a gazdagság áldásaiban. 

„Mintha egyetlen mondattal egyszerre bagatellizálnák el a mi küzdelmeinket, miközben nem veszik észre, hogy az ő kényelmes életük igazából nem egyszerűen kényelmes – hanem messze meghaladja azt, amit én valaha is remélhetek.”

És te mit gondolsz? Elárulja egyetlen szó, hogy valaki gazdag?

Kapcsolódó: Azt tudtad, hogy vannak olyan színek, amiktől gazdagabbnak tűnsz?

Kiemelt kép: Getty Images