Amikor kézbe vesszük a kedvenc mesekönyvünket, az gyakran az egész gyerekkor esszenciáját magával hozza. Érzések, emlékek, illatok. Jellegzetes karakterek, izgalmas, vicces vagy épp tanulságos történetek, amelyek belénk ivódnak és akarva akaratlan visszaköszönnek a mindennapjainkban – akár még felnőttkorunkban is. Ünnepeljük a gyerekirodalmat a Nemzetközi Gyerekkönyvnapon (is)!
Mi az IBBY és a HUBBY?
Az 1953-ban, Zürichben alapított Gyerekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY – International Board on Books for Young People) a legnagyobb nemzetközi gyerekkönyves szervezet. Az IBBY magyar nemzeti tagozata pedig a 2016-ban alapított Magyar Gyerekkönyv Fórum (HUBBY – Hungarian Board on Books for Young People). A Nemzetközi Gyerekkönyvnap eseményeihez is ez a civilszervezet csatlakozott.
A Nemzetközi Gyerekkönyvnapot (angolul: International Children’s Book Day) 1967 óta minden év április 2-án ünneplik világszerte. És hogy miért éppen ekkor? Mert ez a nap több szempontból is kapcsolódik a gyerekirodalom világához.
Április 2-án van Hans Christian Andersen, a világhírű dán meseíró, sőt Csukás István ifjúsági író születésnapja.
Így magyar vonatkozásban dupla okunk lehet a meseírás és a gyerekkönyvek jelentőségéről megemlékezni.
A Gyerekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) hozta létre ezt évente ismétlődő akciónapot, melynek célja, hogy ébren tartsa az olvasás szeretetét, népszerűsítse a gyermek- és ifjúsági irodalmat. Épp ezért minden évben más-más nemzeti tagszervezet kap lehetőséget, hogy az adott év rendezvényeinek közös témáját megadja.
A világ gyermekeinek a szekció kiválasztott szerzője megfogalmaz egy üzenetet, melyhez egy illusztrátor az alkalomhoz illő plakátot tervez. Az üzenetet és a plakátot az IBBY-től minden tagszervezet megkaphatja, hogy felhasználja a gyerekirodalom népszerűsítésére.
2025 Nemzetközi Gyerekkönyvnapjának üzenetét a holland szekció alkotta: „Ezek a szavak hozzád tartoznak, bár tőlem származnak.”
A közelgő tavaszi szünet is nagyszerű alkalom arra, hogy a gyerekek a mesék csodás világán keresztül fedezzék fel a könyvek szeretetét. Az olvasás lehet közös vagy önálló tevékenység. Egy biztos, ha a gyerekek azt látják, hogy a szüleik nem csak digitálisan olvasnak, nagyobb valószínűséggel követik a példájukat.
Kapcsolódó: 3 remek gyerekkönyv-újdonság 3 különböző korosztálynak
A Gyerekkönyvnap ugyanakkor jó lehetőség a gyerekkönyv-kiadók bemutatkozására, új könyvek bemutatására, könyvdíjak eredményhirdetésére. A legtöbb rendezvényen ilyenkor találkozhatunk a gyerek- és ifjúsági irodalom szerzőivel, a könyvtárakban tematikus programokkal.
Az IBBY és a HUBBY fő célja, hogy minden gyereknek megteremtse a lehetőséget az olvasóvá válásra, ezzel együtt pedig a minőségi gyerekirodalom elérésére. A minőségi jelző itt nemcsak a szöveget, de az illusztrációkat, az igényes képi világot is magában foglalja.
Bár a mesék szeretete örök, a trendek azért változnak: az óvodás, és a kisiskolás korosztály tekintetében vonzóbbak a kevés szöveget és gazdag képi világot bemutató darabok. Egyre népszerűbbek az úgynevezett silent bookok, azaz a csendes könyvek, a szöveg nélküli illusztrált kötetek.
Ám hoztunk most néhány örökzöld kedvencet, lássuk, milyen jól ismered ezeket!
Nők Lapja kvíz: Emlékszel ezekre a gyerekkönyvekre?
Készen állsz egy kis nosztalgiára? Nők Lapja kvízünkben olyan múltidéző gyerekkönyvekről lesz szó, amelyek szülők és iskolások generációit kísérték kézen fogva miközben az olvasás szeretetére inspiráltak, a világról, az érzelmekről és az emberi kapcsolatokról is tanítottak.
Nők Lapja kvíz: Felismered szereplők alapján az ifjúsági regényeket?
Kiemelt kép: Getty Images