fehérnemű gombás fertőzés

Komoly fertőzést kockáztathatsz, ha így veszed fel a fehérneműt

Az első látásra egyértelműnek tűnő mozdulat valójában rizikót rejt magában.

Sokan nem is gondolnak arra, hogy milyen egészségügyi kockázatokkal járhat a fehérnemű felvétele. Rutintevékenységről van szó, ezért eszünkbe se jut, mi történhet, ha rosszul vesszük fel. Lehetséges ez egyáltalán?

Samuel Choudhury bőrápolásra szakosodott háziorvos nemrég arra figyelmeztetett, hogy a nem megfelelő módon felhúzott alsónemű súlyos fertőzésekhez, például a lágyék gombás megbetegedéseihez vezethet.

Nem mindegy, hogy húzzuk fel a fehérneműt

A TikTokon is népszerű szakember egy videóban hívta fel félmilliós táborának a figyelmét egy meglehetősen kellemetlen állapotra, amely a helytelen viseletből fakad.

Az ágyék területén kialakuló gombás fertőzést leggyakrabban a tinea corporis, azaz az ótvarért felelős baktérium okozza. A betegség viszketést, pikkelyes bőrt, és egyes esetekben vörös foltokat eredményezhet.

Choudhury hangsúlyozta, hogy a gomba, amely a lábfejen is elterjedhet,

nagyon könnyen átkerülhet a nemi szervekhez, különösen akkor, ha valaki mezítláb veszi fel a fehérneműjét.

Bőrgyógyász szakértők szerint a fertőzés hátterében a gyakori lábgombásodás állhat, amely szinte minden felnőttet érinthet legalább egyszer élete során. Kutatások pedig kimutatták, hogy a fertőzöttek húsz százaléka egy ponton elkapja az ágyékot érintő fertőzést is. 

fehérnemű gombás fertőzés

A gombás fertőzés elkerüléséhez érdemes betartani a higiéniás szabályokat (Fotó: Getty Images)

Choudhury a videójában elmagyarázta, hogy a fehérnemű a lábon keresztüli felvétel során kerülhet kapcsolatba a fertőzést okozó spórákkal.
„Nyilván nem az a megoldás, ha nem hordunk fehérneműt, de elsőként javasolt a zoknit felhúzni. Az egyfajta gátként működik, amely megakadályozza, hogy a gombaspórák a lábról átterjedjenek a nemi szervek környékére.”

Edzés után is megfertőződhetünk

A szakértő figyelmeztetése összhangban áll az egészségügyi iránymutatásokkal, amelyek szintén kiemelik, hogy a gombás lágyékfertőzéseket általában a test más részeiről, például kézről vagy lábról történő újrafertőződés okozza.

Tanulmányok kimutatták, hogy a leginkább fiatal férfiak szenvednek a kellemetlen állapottól, valamint azok,

akik magas hőmérsékletű környezetben dolgoznak, szűk ruházatot viselnek vagy elhízottak.

Ezek a gombák egyébként természetes módon élnek a bőrön, és általában nem okoznak problémát. Ám például ha edzés után sokáig viseljük az átizzadt ruhát, a hosszan tartó nedvesség lehetővé teszi a gombák gyors elszaporodását. Jó tudni, hogy a spórák akár egy évig is elélhetnek a különböző felületeken, ha azok nincsenek tisztítva.

Gombás fertőzések esetében fontos az érintett terület napi szintű tisztán és szárazon tartása, valamint a higiéniai szabályok betartása. Ha a tünetek nem javulnak az otthoni kezelésekkel, mindenképpen orvosi tanácsadás szükséges.

Így szüntesd meg házi módszerekkel a lábgombát

Kiemelt kép: Getty Images