Az edzéssel járó fejfájást Jules Tinel francia orvos jegyezte le először az orvosi szakirodalomban 1932-ben. Azaz nem valami modern étrendkiegészítő lesz a ludas, a jelenség nagyon régóta létezik. Általában lüktető fájdalomként jelentkezik a fej mindkét oldalán, főleg megerőltető edzések után.
A fájdalom néhány perctől néhány napig is tarthat.
A statisztikák szerint a felnőttek 12 százalékát érinti, bár ez a szám egytől egészen huszonhatig változik a különböző vizsgálatok során. A legtöbb esetben ezek a fejfájások ártalmatlanok, és idővel maguktól megszűnnek. Máskor viszont olyan alapbetegséget jelezhetnek, amely orvosi ellátást igényel.
Mi okozza az edzés közbeni fejfájást?
Sok kutatás foglalkozik a megerőltetés okozta fejfájás okával, de egyértelmű választ még senki sem talált a kérdésre. A vezető elmélet szerint az agy véráramlásának megváltozása a felelős: intenzív edzés során az agy erei kitágulnak, fokozva a véráramlást és a nyomást, ami fájdalomhoz vezet.
Ezt alátámasztja a tény, hogy a rendszeres edzéssel a fájdalmak általában mérséklődnek
vagy el is múlnak, ahogy a hosszú távú testmozgás javítja a szív- és érrendszer egészségét, beleértve az erek tágításának és összehúzásának képességét is. Emellett úgy tűnik, hogy a migrénben szenvedők nagyobb valószínűséggel tapasztalnak edzés közbeni fejfájást.

A sport közben jelentkező fejfájás alaposan megnehezítheti az edzést (Kép: Getty Images)
A hőség és a kiszáradás is ludas lehet
Minél melegebb van, akár az edzőteremben, akár odakint, annál nagyobb eséllyel fájdul meg a fejünk sport közben. Az agy nem tudja elvezetni a hőt izzadással, mint a test többi része. Emiatt a szervezetnek növelnie kell az agy vérellátását, hogy csökkentse annak hőmérsékletét, ez viszont fokozhatja a nyomást.
Ezt megelőzhetjük, ha reggel és este sportolunk a szabadban,
és olyan edzőtermet választunk, ahol nem túl magas a hőmérséklet. Az edzés közben érzett fejfájás emellett a hidratáltságunkkal is összefügg: megelőzhetjük kialakulását, ha tényleg eleget iszunk edzés előtt, közben és után is.
Vörös zászlók: ekkor kell orvoshoz fordulni
A legtöbb, sporthoz köthető fejfájás néhány óra elteltével magától megszűnik. Egyes ritka esetekben viszont valami komolyabb agyi gondot jelezhet. Ilyen a subarachnoidális vérzés (a stroke egy fajtája), a reverzibilis agyi érszűkület szindróma, a nyaki artéria megrepedése, vagy az intrakraniális hipertónia (megnövekedett koponyaűri nyomás).
Azonnal menjünk orvoshoz, ha
- ez az első edzés során fellépő fejfájásunk, és nagyon erős
- a fejfájás hirtelen, szinte mennydörgésszerűen lép fel
- a fejfájás látásváltozással, zavartsággal vagy gyengeségérzettel párosul
- nyakmerevséget, hányingert vagy hányást tapasztalunk a fejfájással együtt
- a fájdalom 24 óránál tovább tart, és úgy tűnik, nem javul
Megelőzhető az edzés közben jelentkező fejfájás?
Sajnos nincs biztos módszer a fejfájás megelőzésére. Annyit tehetünk, hogy megfelelően hidratálunk, kerüljük a hőséget, és edzés előtt szép fokozatosan bemelegítünk. Ha nem vagyunk profi sportolók, akkor
legyen edzéstervünk, ami a fokozatosságra épít:
eleinte ne terheljük magunkat túl, a testünk úgyis jelzi, ha egy fokozattal nagyobb sebességre kapcsolhatunk. Mindenképpen időre van szükség, amíg a szervezetünk alkalmazkodik a testmozgáshoz, ezért is fontos a rendszeresség és az óvatosság.
Edzés után másfajta rosszullét is felléphet: ezek a teendők
Kiemelt kép: Getty Images