- 7 évesen tetőzik a válogatós evés, majd serdülőkorba lépve javul a helyzet.
- Egypetéjű és kétpetéjű ikreket vizsgáltak, és rájöttek, hogy a génekben rejlik a válogatósság.
- Ha a szülő tudja, hogy öröklötten finnyás a gyerek, akkor minél hamarabb többféle ételt kell mutatni neki.
Egy válogatós gyerekkel már sokszor a tápszeres vagy anyatejes etetésnél elkezdődnek a problémák. Vagy ha akkor nem is, a hozzátáplálásnál (amikor elkezd pépes vagy szilárd ételeket kapni a bébi) már biztosan kap jó pár fintort a szülő. Nem ritka az sem, hogy a tarka zöldség- és gyümölcspürék a ruhánkon vagy a szoba falán kötnek ki.
De a maszatolás, köpködés a legkevesebb baj, a válogatós gyerekek szüleinek folyamatos lelkifurdalása van, hogy mit rontottak el, emellett pedig még a mindenevő gyerekek szüleinek, óvónők, védőnők és a gyerekorvos rosszalló tekintetét is el kell viselniük.
Végre klinikai kísérletek alátámasztották, hogy a finnyásságnak semmi köze a neveléshez.
A génjeinkben az ízlésünk
A Journal of Child Psychology and Psychiatry szaklapban márciusban megjelent tanulmányban azt fejtik ki a kutatók, hogy a furcsa, válogatós étkezés örökletes. A University College London, a King’s College London és a Leedsi Egyetem orvosai által vezetett új tanulmány kimutatta, hogy a gyermekek válogatóssága többnyire genetikai eredetű tulajdonság.
Más környezeti tényezők, például az otthon fogyasztott ételek fajtája és az étkezések helye, leginkább kisgyermekkorban játszanak szerepet.
Kapcsolódó: Így lesz igazi ínyenc a totyogó gyerekből
A kutatás során több mint 2000 egypetéjű és kétpetéjű ikerpárt vizsgáltak, akik 2007-ben születtek az Egyesült Királyságban. A szülők a gyerekeik 16 hónapos korától 13 éves koráig válaszoltak az étkezéssel kapcsolatos kérdésekre.
Az egypetéjű ikrek genetikai állománya 100%-ban megegyezik, míg a kétpetéjű ikreké nem, és ez segített abban, hogy rájöjjenek, a kétpetéjű ikrek sokkal kevésbé hasonlítottak egymásra a válogatósság szempontjából, mint az egypetéjűek.
A kutatók összehasonlították a genetikai és környezeti hatásokat is, és például az is kiderült, hogy a válogatós evés általában 7 éves korban tetőzik, majd serdülőkorba lépve enyhén javul a helyzet. Többféle ételt képesek enni a kamaszok, mint egy finnyás kisiskolás.
Nincs több lelkifurdalás
„Reméljük, hogy az a felismerés, hogy a válogatósság főként veleszületett tulajdonság, enyhítheti a szülők bűntudatát. Ez a viselkedés nem a nevelési módszereik következménye” – tette hozzá Zeynep Nas, a University College London kutatója, a tanulmány egyik vezető szerzője.
Felmerülhet a válogatós gyerekek szüleiben, hogy ettől függetlenül szeretnék, ha a gyerekük nem lenne válogatós. És nemcsak kényelmi okokból, hiszen a szülők életét megkönnyítené, ha többfélét ennének a kicsik, ami a jól tápláltság miatt is fontos. Annál a gyereknél, akik csak háromféle ételt eszik (mondjuk a pizza-kakaós csiga-sült krumpli tengelyen), annál előbb-utóbb hiánybetegség alakulhat ki.
Így szoktathatjuk többféle ételre a gyerekeket!
A kutatók azt tanácsolják, hogy kisgyermekkorban kezdjünk nagyon sokféle, ízre és állagra is különböző ételt megmutatni a kicsiknek. Így nagyobb lesz a merítésük, amiken belül persze válogatósok maradnak, de nem mindegy, hogy 15 ételből kell egy-két kedvencet kiválasztaniuk vagy 150 féléből 25-öt.

Minél többféle ételt mutatunk meg a gyereknek, annál többől tud válogatni (Fotó: Getty Images)
Abigail Pickard, az Aston Egyetem fejlődéslélektani kutatója, aki nem vett részt a vizsgálatban, a CNN-nek elmondta, hogy a válogatósság elég gyakori a kicsi gyerekek körében. A saját felmérése szerint a 3 és 5 év közötti brit gyermekek körülbelül 16%-a igen válogatós.
A válogatósság mértékét pedig az életkor, a szülői étkeztetési szokásai és a kulturális tényezők is befolyásolhatják.
3 tipp a szakértőtől:
- Próbáljunk nyugodt légkört teremteni az étkezések körül.
- Ne legyen az étkezés hatalmi harc! („Megeszed, mert én azt mondtam” vagy „Kénytelen leszel ezt megenni, mert nem adok mást”)
- A szülők, nagyszülők mutassanak példát egészséges, változatos étkezési szokásokkal.
- Soha ne használjuk az ételt jutalmazási eszközként, mert ez negatív asszociációkat alakíthat ki a gyermekben.
Kapcsolódó: Nem eszik a gyerek? Tippek, trükkök, szakértői tanácsok
Kiemelt kép: Getty Images