gyerek rák káros háztartási eszköz

Mindennapi háztartási eszközeink okozhatnak rákot a gyerekeknek

Egy új kutatás összefüggést talált az örök kemikáliák (soha le nem bomló), vagyis a PFAS-vegyületek és bizonyos gyermekkori rákos megbetegedések között. Sajnos, kiderült, hogy az is számít, hogy az anyuka mit evett, ivott terhesség alatt.
  • Kiderült, már a magzati korban, szennyezett ivóvízen keresztül is érintkezhettek az örök kemikáliákkal.
  • Kerüljük a mikroműanyagos vizet és a teflonos edényeket.
  • Mik azok a fluorvegyületek, amelyek rákot okoznak a gyerekekben?

Régóta foglalkoztatja az orvostudományt és a gyógyszergyártókat, miért nő évről évre a rákos gyerekek száma, hiszen a fiatalok a koruknál fogva még nem élnek hosszú ideje olyan életmódot, ami daganatos elváltozásokat okozhatna. Elkezdték tehát kutatni, milyen hatások és genetikai háttér kell ahhoz, hogy valaki már kicsin ezzel a borzalmas betegséggel küzdjön.

A Kaliforniai Egyetem kutatásai arra mutatnak, hogy már az anyjuk hasában olyan hatások érik a magzatokat, amelyek később betegséget okozhatnak. A UC Irvine Newsban megjelent tanulmányt azt taglalja, hogy kapcsolatot találtak ki a születés előtti PFAS-vegyületeknek való kitettség és bizonyos gyermekkori daganatos betegségek között.

Mik az örök vegyszerek?

A PFAS-vegyületekről már rég bebizonyították, hogy nagyon ártalmasak, csak azt nem tudtuk, ennyire. „A perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok (PFAS-ok) az ember által előállított vegyi anyagok széles körben használt csoportja, amely több mint 4700 vegyi anyagot fed le, melyek idővel felgyülemlenek az emberi szervezetben és a környezetben” – írja az Európai Környezetvédelmi Ügynökség a meghatározást, amelyből kiderül, hogy ezek a vegyületek szinte sosem bomlanak le szervezetünkben és a természetben.

gyerek rák káros háztartási eszköz

Tudatosan meg kell szabadulnunk olyan kényelmes, de káros háztartási eszközöktől, amik árthatnak (Fotó: Getty Images)

Egy 2017-es tanulmányban már nyilvánosságra hozta az ügynökség, milyen betegségeket okoznak ezek a kemikáliák. „Olyan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, mint például a tüdőkárosodás, pajzsmirigy megbetegedés, túlsúly, termékenységi problémák és rák” – részletezi a szervezet.

Kapcsolódó: 3 gyakori háztartási tárgy, ami rákot okoz – Szabadulj meg tőle!

A PFAS-vegyületeket először 1946-ban vezette be kereskedelmi forgalomba a DuPont a Teflon-bevonatos edényekben. Azóta több száz hétköznapi termékben alkalmazzák őket, például tapadásmentes edényekben, foltmentes (vagy foltálló) szövetekben és így bekerült a vízbe is.

Hogyan hat a gyerekekre?

Ezek az örök vegyszereket évtizedek óta rendszeresen használjuk háztartásban, pedig többféle egészségügyi kockázattal hozzák őket összefüggésbe. A kutatók 29 974 egészséges, legfeljebb 15 éves gyermek és 10 220 daganatos megbetegedéssel diagnosztizált gyermek adatait elemezték. Az anyai PFAS-szint becsléséhez az anya születéskori lakcímét és az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) által gyűjtött ivóvíz-szennyezési adatokat használták fel.

Hogyan kerülhetjük el káros vegyi anyagokat?

– Cseréljük le a tapadásmentes edényeket öntöttvasra vagy rozsdamentes acélra, mert a karcos tapadásmentes bevonatú edények az igazán veszélyesek.
– Az otthoni főzött ételek fogyasztása is csökkentheti a PFAS-bevitelét, mivel az elviteles ételes dobozok gyakran tartalmaznak ilyen vegyszereket.
– Ne vegyünk olyan bútort, szőnyeget, kárpittextilt, függönyt vagy ruhát, ami foltmentes anyagból van. Keressük a PFAS-mentes címkével ellátott termékeket.

A kutatók lehetséges összefüggést találtak kétféle PFAS magasabb szintje és bizonyos gyermekkori daganatok – például akut mieloid leukémia és Wilms-tumor, vagyis a vesedaganat – között. A UC Irvine kutatása kiemeli a monitorozás és szabályozás fontosságát.

„További kutatásokra van szükség az összefüggések megerősítéséhez és jobb megértéséhez, de ez a tanulmány kiemeli a tiszta ivóvíz és a folyamatos szabályozások fontosságát az emberek egészségének védelme érdekében” – mondta Natalie Binczewski, a tanulmány egyik szerzője.

A kutatók jelenleg UV-fénnyel működő vízszűrési technológiákat fejlesztenek, amelyek képesek lebontani a PFAS-vegyületeket.

Emellett a PFAS-t tartalmazó háztartási termékek kerülése is segíthet a kitettség csökkentésében.

Minden káros hatást ugyan nem tudunk kiírtani a mindennapi életünkből, de amire lehetőségünk van, azt mindenképp kerüljük – nemcsak a saját, de gyerekeink egészsége érdekében is. Vannak már olyan EU-s törekvések, hogy a PFAS-t tartalmazó termékeket tiltsák be a uniós országokban, de ne várjuk meg a tiltást!

Kapcsolódó: Ezek a rákbetegségek főleg fiatal korosztályt érintik

Kiemelt kép: Getty Images