- Mutatunk 5 szobanövényt, amelyek akkor is túlélnek, ha csak néha-néha eszedbe jut, hogy ja, tényleg, van egy virágom.
- Nem fognak megsértődni, ha nem köszönsz nekik reggel, és nem kezdenek hervadásba, ha nem locsolod őket.
- Érdemes szárazságtűrő növényeket választani.
Van az a pont, amikor az ember már nem is számolja, hány szobanövényt veszített el. Én nagyjából a hatodik után feladtam. Volt, amelyik kiszáradt, volt, amelyik túl sok szeretetet, vagyis vizet kapott, és volt, amelyik láthatóan nem érezte jól magát a lakásban. Egy idő után azon gondolkoztam, hogy talán a növényeim titkos szövetségre léptek ellenem, és kollektíven úgy döntöttek, inkább lemondtak az életről, mintsem, hogy velem éljenek.
Minden növénygyilkos megérdemel egy második esélyt
Komolyra fordítva a szót, mégiscsak bántott a dolog. Kiderült, hogy sorra rossz növényeket vásároltam. Egész pontosan olyanokat, amelyek nem alkalmasak arra, hogy egy olyan kezdő kertész, mint én, életben tartsa őket a lakásban. Ha nálad is hasonló a helyzet, van egy jó hírem: léteznek olyan szobanövények, amik még hozzánk, elfoglalt, feledékeny vagy csak simán növénygyilkos típusokhoz is hűen ragaszkodnak. Lássuk, melyek ezek!
Afrikai földikürt
Ez a strapabíró, afrikai származású pozsgás úgy éli túl a mindennapokat, hogy alig kér valamit cserébe. Beéri annyival, ha néhanapján megöntözöd. És még azt is ritkán: nyáron elég kéthetente, télen pedig havonta egyszer vizet adni neki. Fontos, hogy jó vízelvezetésű, kaktuszoknak való földbe kerüljön, különben megsértődik a túl sok nedvességtől. Ez a szobanövény a világos helyeket szereti, de a közvetlen napfénytől tartsd távol, mert a levelei könnyen megégnek.
Agglegénypálma
Ez a növény vastag, húsos leveleiben vizet raktároz, így akkor sem esik kétségbe, ha néha kimarad egy-két öntözés. Sőt, kifejezetten szereti a majd holnap meglocsolom típusú gazdákat. Gyenge fényviszonyok között is jól elvan, akár egy sötétebb sarokban vagy irodai neonfény alatt is jól érzi magát. A közvetlen napfényt viszont nem kedveli.
Nyáron elég kéthetente megöntözni, télen pedig csak havonta egyszer igényli a vizet.

Az agglegénypálma bírja a sötét sarkokat, ritka locsolást. (Fotó: Getty Images)
Ha nagyon lelkes vagy, évente egyszer érdemes tápoldatozni, de ha ez elmarad, akkor sincs nagy vész.
Kapcsolódó: Ezeket a szobanövényeket mindig tartsd távol egymástól!
Törpebors
Ez a cuki, kompakt méretű kis szobanövény tökéletes választás íróasztalra vagy egy olyan polcra, ahol már csak egy növénynek van helye. Jól viseli a gyenge fényt, szóval nem kell spotlámpával világítanod rá, viszont a direkt napsütéstől óvd, különben megperzselődnek a levelei.
A túlöntözésre viszont allergiás, szóval hagyd, hogy a földje kiszáradjon két locsolás között.
Nem szereti, ha dagonyában áll a gyökere. Ráadásul közepes vagy alacsony páratartalmú lakásokban is vidáman eléldegél. Szóval tényleg nem kér sokat, csak egy apró helyet és némi figyelmet. De csak néha.
Szobai futóka
A futóka arról híres, hogy hihetetlen gyorsan nő, és szinte bárhol boldogul, akár egy sötétebb sarokban is. Nem finnyás, de a direkt napfényt inkább hagyd meg a kaktuszoknak, mert a levelei nem bírják az erős napfényt. Az öntözésnél ne ess túlzásokba: várd meg, amíg kiszárad a földje, és csak utána locsold újra. Tápoldatozni elég kéthavonta, de a téli időszakban, ő is inkább csak vegetálni szeret, mint a legtöbben közülünk.

A szobai futóka gyorsan nő, és elvan szinte bárhol. (Fotó: Canva)
Rákvirág
A rákvirág jól viseli a gyenge fényt és a száraz levegőt, így nem kell trópusi dzsungelt varázsolnod a nappalidból ahhoz, hogy életben maradjon. Tavasszal és nyáron szereti, ha a földje nedves, de télen kevésbé szomjas, ilyenkor kevesebb víz is elég neki. Ha virágot vagy bogyót hozna, csípd le őket bátran, így minden energiáját a levelek növesztésére fordítja. A legjobban 21–27 °C között érzi magát, vagyis pont ott, ahol te is szívesen ejtőznél egy bögre kávéval.
A lusta kertészek álma
Most, hogy megismerkedtél ezekkel a szinte halhatatlan szobanövényekkel, már csak egyetlen feladatod maradt: válaszd ki azt (vagy az összeset), amelyik a szívedhez, és a lakásod fényviszonyaihoz a legközelebb áll. Ne izgulj, egyikük sem fog rád neheztelni, ha elfelejted a nevüket. A lényeg, hogy ne öntözz túl semmit, és ha két locsolás között eltelik egy-két hét (esetleg három), emlékeztesd magad, hogy ezek a növények nem sértődnek meg. Boldogan fotoszintetizálnak tovább.
Kapcsolódó: 3 szobanövény, ami a tudomány szerint a mikrobiomunkra is jó hatással van
Kiemelt kép: Getty Images