Az UNESCO (Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete) 1945 novembere óta dolgozik a világ csodáinak; kulturális és természeti örökségeinek megóvásán – a régészeti leletektől az érintetlen természeti tájakig.
A nívós világörökségi listán nyolc magyar természeti- és kulturális érték is helyet kapott: Budapest – a Duna-part látképe, a Budai Várnegyed és az Andrássy út –, Hollókő ófalu és környezete, Aggteleki-barlang, Pannonhalmi Főapátság, Hortobágyi Nemzeti Park, Tokaj történelmi borvidéke, Fertő kultúrtáj és Pécs ókeresztény temetője.
Végre itt a tavasz, és ha egyik-másik hellyel még nem ismerkedtünk meg, könnyen bepótolhatjuk a lemaradásunkat. Messzebbre mennél? Az olyan káprázatos helyszínek, mint a Taj Mahal vagy a Nagy-korallzátony Ausztráliában, a legismertebb világörökségi értékek az UNESCO listáján, így biztosak lehetünk benne, hogy látogatók százezreit vonzzák egész évben. Nem beszélve arról, hogy egy ilyen kiruccanás igencsak költségesnek számít. Azonban nem feltétlenül kell a világ végéig elutaznunk, illetve sokat költenünk a különleges élményért.
8 kevésbé ismert világörökségi helyszín Európában
Mutatunk 8 olyan UNESCO-védelmet élvező világörökségi helyszínt, ahová akár a tavaszi szünetben is megéri elutaznunk.
1. Bécs, Ausztria
A bécsi kávéházi kultúra 2011 óta tartozik az UNESCO szellemi kulturális örökségéhez. Aki tudni szeretné, milyen érzés lehet ízig-vérig bécsinek lenni, látogasson el egy ottani kávéházba, ami nem csupán egy hely, ahol kávézni lehet – akár órákig elücsöröghetünk egyetlen csésze mellett a lélegzetelállító belső tereket és márványoszlopokat csodálva.
A történelem során ezek a kávéházak olyan művészek, forradalmárok és tudósok törzshelyeként szolgáltak, akik sokat tettek a város kulturális gazdagságáért. Ha Gustav Klimt vagy Sigmund Freud nyomába erednél, kezd a bécsi kávékultúrával!
2. Watt-tenger, Németország
Tengerparti életérzés Németországban? Naná! Az Északi-tenger délkeleti részén található Watt-tenger a világ legnagyobb összefüggő árapálysíkságának része. Egybefüggő homok- és iszaptengeri rendszerként biológiailag igencsak sokszínű térség: több mint 10 000 állat- és növényfajnak ad otthont, köztük fókáknak és delfineknek is.
Kapcsolódó: 6 turistacsapda, amit mégse szabad kihagyni
A világörökségi helyszín szívében egy alig ismert, aprócska németországi sziget bújik meg. Sylt az ország legritkább növény- és állatvilágának ad otthont, de híres a különösen friss, sós tengeri levegőjéről, illetve kiváló klímájáról is. Úgy tartják, hogy aki légúti megbetegedésben szenved, Sylt szigetén nagyon hamar kigyógyulhat a nyavalyából.
3. Luxembourg, Luxemburg
Luxemburg azon kevés európai országok egyike, amely turisták szempontjából viszonylag csendesebbnek számít. A parányi ország közepén kapott helyet Luxembourg óvárosa, amely 1994-ben került fel az UNESCO világörökségi listájára.
Erre járva megismerkedhetünk az óváros peremén húzódó festői sétánnyal (Chemin de la Corniche), amelyet gyakran „Európa legszebb erkélyeként” is emlegetnek – hála a lenyűgöző kilátásnak, amely az Alzette folyó völgyére, a Grund városnegyedre, valamint egy 17. században épült erődítményrendszer maradványaira nyílik.
4. Dolomitok, Olaszország
A Dolomitok vidéke 2009 óta része az UNESCO világörökségének. Az Alpok hegycsoportjaként a világ egyik legfestőibb panorámája tárulhat elénk a térségben járva – nem beszélve arról, hogy a látogatók száma is elviselhetőbb, mint más helyeken Olaszországban (ahol egyébként hatalmas bírság várhat az autósokra idén, ha nem figyelnek).
A védett világörökség szívében szállásfoglalásra, túrázásra, kerékpározásra, golfozásra, síelésre, sziklamászásra és erdei fürdőzésre is lehetőség nyílik.
5. Škocjan-barlangrendszer, Szlovénia
Európa legnagyobb földalatti kanyonja, a Škocjan-barlangrendszer 1986 óta szerepel az UNESCO világörökségi listáján. Számos ösvény kanyarog a mészkőrendszereken keresztül, amelyet megannyi látványos, hatalmas cseppkő, egyéb karsztképződés és vízesés tesz még lenyűgözőbbé. Nem beszélve a barlangot körbeölelő regionális parkról, ahol a festői táját kerékpárral is felfedezhetjük.
Kapcsolódó: Ebben a 7 európai nagyvárosban a legszebb a cseresznyevirágzás
6. Lavaux Vineyard Terraces, Svájc
A svájci Lavaux Vineyard Terraces kiemelkedő példája annak, miként érdemes a helyi természet és az ember kapcsolatát a lehető legoptimálisabb szintre emelni. A több mint 800 hektáron elterülő lugasok alkotják Svájc legnagyobb egybefüggő szőlőültetvényét, ahonnan meseszép kilátás nyílik a Genfi-tóra és az Alpokra. A Lavaux Vineyard Terraces tökéletes hely minden borkedvelő és túrázni vágyó számára.
7. Røros, Norvégia
Egy aprócska, Oslótól 380 kilométerre fekvő, mesébe illő kisváros a hegyek között, amely a 17. században rézbányászati központ volt, és amely megannyi felfedezésre váró természeti csodával büszkélkedhet. Røros szinte teljesen megőrizte 17-18. századi faházait és történelmi hangulatát – ennek tudható, hogy a város teljes területe az UNESCO világörökségi listáján szerepel.
8. Segesvár, Románia
Színes házak, tornyok, kézműves céhek, középkori(as) hangulat és macskaköves utcácskák Erdély szívében – Segesvár történelmi óvárosa 1999 óta áll az UNESCO Világörökségi védelme alatt. A feltételezések szerint itt született a rettegett havasföldi fejedelem, „Karóbahúzó” Vlad Tepes, akinek szülőházát is megtekinthetjük az Óratorony közelében. Segesvár nyugodt, családiasabb élményt nyújthat, mint más világörökségi helyszínek – évről évre egyre többen látogatják, azonban közel sem annyira túlzsúfolt, mint Prága vagy Firenze.
Lapozd fel galériánkat a világörökségi úti célokért!
Kapcsolódó: Mennyire ismered a magyar világörökségi helyszíneket? Töltsd ki kvízünket a témában!
Kiemelt kép: Getty Images