női megérzés titka

A női megérzés mítosza: Létezik ez a fajta láthatatlan tudás?

Volt már, hogy utólag marcangoltad magad, amiért nem érezted meg időben, hogy valami nincs rendben? Hogy nem láttad a jeleket, nem szúrtad ki a változást? És neked is mondták már: „de hát érezned kell, hiszen nő vagy!”? Utánajártunk, hogy mit mond a tudomány a megérzésekről, különösen a női intuícióról.
  • Annak jártunk utána, hogy mi áll a női megérzés mítosza mögött.
  • Mit mond erről a tudomány? Hogyan működik az intuíció az agyban, és fejleszthető-e?
  • Mi történik, ha nem érezzük meg a dolgokat időben?

Sokáig zavart, hogy nem mindig működnek a megérzéseim úgy, ahogy „kellene”. Fontosnak tartom őket, hiszek bennük, mégis gyakran előfordul, hogy nem érzem meg előre, ha valaki hazudik, vagy ha valami baj történik a szeretteimmel. Pedig a nők állítólag ösztönösen tudják ezeket. Sokáig azt hittem, ez a fajta érzékenység minden nőben ott van, mint valami láthatatlan radar.

Ha nálam nem tökéletes, biztos velem van a gond. Ma már másként gondolom. De vajon mitől függ, hogy valakinek jobban működük, másoknál pedig kevésbé? És mi van a férfiak megérzéseivel? Úgy döntöttem, utánajárok: mi is az intuíció valójában, hogyan működik, mit mond róla a tudomány – és hogyan lett a női megérzés egyszerre kiváltság és elvárás.

Nem is tudom, hányszor hallottam már: „Te biztos érzed, hiszen nő vagy.” Mintha a nőiség velejárója lenne egyfajta láthatatlan radar, ami mindig jelez, ha valami nincs rendben. De ahogy telt az idő, egyre többször tettem fel magamnak a kérdést: vajon tényleg belülről fakad ez a képesség? Vagy az intuíció valójában tanulható, fejleszthető dolog?

Velünk született szuperképesség?

Számos kutatás állítja, hogy már gyerekkorunkban elkezdjük hangolni azt a bizonyos „radart”. Figyeljük a jeleket, olvasunk mások arcából, értelmezzük a csendet. Ezek az apró észrevételek lassan finom érzékenységgé állnak össze, és mire felnövünk, már nevet is adunk neki: intuíció. Ez persze nem láthatatlan varázserő, inkább lassan kialakuló készség. Ezt támasztja alá Gerd Gigerenzer pszichológus, aki szerint a megérzés olyan, mint egy okos ösztön.

női megérzés titka

A női megérzés titka, hogy kiskorunktól fogva tanuljuk, finomítjuk, fejlesztjük, sokszor anélkül, hogy tudnánk róla.(Fotó: Getty Images / Tamer Dagas)

Hogyan működik az intuíció az agyban?

Simon M. McCrea neuropszichológus szerint az úgynevezett „aha-élmény” a jobb agyféltekéhez köthető, amely az egészleges gondolkodásért és a mintázatok gyors felismeréséért felel. Ennek köszönhető, hogy olykor ösztönösen tudunk valamit, még mielőtt szavakba tudnánk önteni. Az agy villámgyorsan dolgozza fel a korábban megfigyelt mintákat, érzelmi jeleket, visszatérő viselkedéseket. Kívülről úgy tűnhet, mintha a semmiből bukkanna fel egy érzés, valójában viszont ismerős részletekből épül fel.

Ösztönös reakciók ezek, amelyeket sokszor mi magunk sem tudunk megmagyarázni.

A kutatások arra is rámutatnak, hogy az érzelmi állapotaink erőteljesen befolyásolják az intuíció működését. Stresszhelyzetben hajlamosabbak vagyunk ösztönösen dönteni, még akkor is, ha ez nem vezet feltétlenül jó eredményhez. Ezzel szemben lehangolt vagy szomorú lelkiállapotban inkább analitikus üzemmódba kapcsolunk. Ilyenkor csökken a spontán megérzések száma, és nő a tudatos mérlegelés szerepe.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő mindössze havonta 1490 forintért.
Ízelítő a cikk tartalmából
Mitől olyan különleges a női megérzés? És most akkor létezik vagy sem?
Hogyan működik, mi befolyásolja, és miért érezzük úgy, hogy hibáztunk, ha egyszer nem figyelmeztet időben?
Férfiintuíció vs. női intuíció: lehet, hogy ugyanaz, csak máshogy hívjuk?
Próbáld ki most!
Az előfizetésed egy regisztrációval egybekötött bankkártyás fizetés után azonnal elindul.
Mindössze pár kattintás, és hozzáférhetsz ehhez a tartalomhoz. Ha van már előfizetésed, lépj be .