Vékony szálú haj. Első hallásra nem is tűnik olyan kellemetlen dolognak.
Akit viszont ilyesmivel áldott meg a sors, pontosan tudja, milyen bosszantó, ha a haja soha nem áll sehogy. Persze, persze, nézhetjük onnan is, hogy lágy az esése, meg olyan puha a tapintása, de a szikár valóság az, hogy vékony szálú haj hamar lelapul, nehezen tartja a formáját és gyorsabban lesz zsíros is.
A nap végére az ember feje tetejére tapad, és úgy néz ki, mintha összesen három szál volna. Miért ilyen a hajunk és mégis mit tehetünk ellene?
A vékony haj okai
A haj vastagsága és sűrűsége részben genetikailag meghatározott, részben pedig külső tényezők befolyásolják. A vékony szálú haj jellemzően kisebb átmérőjű hajszálakból áll, ezért kevésbé tűnik dúsnak, még akkor is, ha valójában nem a mennyisége kevés.
Hajunk volumenét hormonális változások éppen úgy befolyásolják, mint ahogy a táplálkozás, a vitaminhiány, a stressz és a kevés alvás. Abban, hogy laposabb a kelleténél, a nem megfelelő hajápolás, a túl gyakori hőkezelés és a káros környezeti hatások is szerepet játszhat.
Vékony haj és menopauza
Az egyik leggyakoribb ok a nőket érintő hajhullás mögött a menopauza. A menopauza idején ugyanis a hormonháztartás jelentősen átalakul. Az ösztrogénszint csökken, miközben az androgének, azaz a férfi nemi hormonok aránya nő. Ez a változás nemcsak a bőrre van hatással, de a hajunkra is: a hajszálak vékonyabbá, törékenyebbé válnak, és sokaknál hajhullás is jelentkezik. A haj növekedési ciklusa is lerövidülhet ilyenkor, így kevesebb haj nő vissza, mint amennyi kihullik.
Szerencsére nem vagyunk teljesen eszköztelenek a vékony szálú, vagy épp ritkuló hajjal szemben! Néhány egyszerű trükkel optikailag látványosan növelhető a haj volumenje. Szerencsénkre épp a napokban osztottak meg a TikTikon egy tutibiztos módszert.
A legjobb ebben a trükkben, hogy mindössze egy hajkefe és hajszárító kell hozzá!

A menopauza idején erősen vékonyodni kezd a haj (Fotó: Getty Images / Ekaterina Demidova)
Turbózd fel a hajad!
A módszer lényege, hogy a hajat enyhe tupírozással emeljük meg, és a hajszárító hőfokának szabályozásával pedig tartóssá tesszük az eredményt. A hajdústásnak bármikor nekifoghatsz, nem is kell, hogy frissen mosott legyen a hajad. Az alábbi lépéseket kell követned.
- Válaszd el a hajad ott, ahol egyébként is szoktad, majd fésüld át alaposan.
- Oszd hajadat négy nagyobb tincsre, fogj meg egyet és egy kefével (legjobb a lapos vagy ovális hajkefe) told fel óvatosan a hajat a töveknél, mintha tupíroznál.
- Kapcsold be a hajszárítót meleg levegőre, és 5-8 másodpercig fújd a hajtőre, miközben a kefét a helyén tartod.
- Ezután válts hideg levegőre, és fújd további 3-5 másodpercig, hogy fixáld a formát.
- Ismételd meg a folyamatot minden tincsen.
- A kefe eltávolítása után már egy egyszerű átfésüléssel is látni fogod a különbséget: a hajtövek látványosan megemelkednek, a haj dúsabbnak, frissebbnek tűnik – még akkor is, ha napokkal korábban mostad.
Ez a módszer kiváló gyorssegély, amikor nincs idő hajmosásra vagy hosszabb formázásra, és látványos hatást szeretnél elérni. Ha érdekel, mi a módszer hatékonyságának titka, azt is megosztjuk! A lényeg, hogy hajunk nagyrészt keratinból áll, és ennek a fehérjének a kötései felelősek a haj formájáért.
Amikor meleg levegővel szárítod vagy hajsütővel/vasalóval formázod a hajat, a hő megbontja ezeket a kötéseket, így a haj valamelyest formázhatóvá válik. Ha ezután a formázott hajat hideg levegővel hűtöd le, az segít visszazárni ezeket a kötéseket, de már az új formájukban. A hő hatására létrejött új forma így tartósabbá válik. Ennek a trükknek az esetében: tovább marad magas.
Mit tehetünk még?
Ha lelapuló, vékony szálú hajból próbálunk frizurát kihozni, érdemes valamilyen rétegzett vágást kérnünk a fodrászunktól, a lépcsőzetes vágás ugyanis optikailag több volument ad a hajnak. A térfogatnövelő szerek mindig jó szolgálatot tesznek: használj hajtőemelőt, textúrázó spray-t vagy száraz sampont, hogy testet adj a hajadnak. Szárítsd a hajad mindig lelógatott fejjel, mert ez megemeli a hajtöveket.
Hajunk egészségéért és szépségéért rengeteget tehetünk megfelelő táplálkozással is. Ha belülről szeretnénk táplálni, nagyon fontos, hogy fehérjedúsan táplálkozzunk, mivel a haj egyik fő alkotóeleme, a kreatin is fehérjékből épül fel.
A biotin (B7-vitamin) serkenti a haj növekedését, a cink és vas a hajhagymák megfelelő működéséhez elengedhetetlenek, az Omega-3 zsírsavak pedig erősítik a haj szerkezetét. Fontos még, hogy a D-vitamin hiánya hajhullást is okozhat, ez utóbbi ellen a napfény és halolaj kapszula lehet a megoldás.
A vékony szálú haj nem jelenti azt, hogy ne lehetne látványos és dús hatású frizurád. Egy kis odafigyeléssel, megfelelő ápolással és tudatos táplálkozással tehetsz azért, hogy a hajad ne csak egészségesebb, de voluminózusabb is legyen. És néha tényleg elég egy hajkefe és pár másodperc forró levegő…
Kapcsolódó: Íme 9 tipp elvékonyodó hajra!
Kiemelt kép: Getty Images