- A túl nagy mennyiségben bevitt vitaminok akár májkárosodást is okozhatnak.
- A tünetek között fogyás, hajhullás és száraz ajkak is előfordulhatnak.
- Rendszeres vérvizsgálattal a vitaminhiányt és a túladagolást is megelőzhetjük.
Hazánkban a lakosság körében rendkívül gyakori a vitaminhiányos állapot, amit főként multivitaminokkal próbálunk ellensúlyozni. Ezzel szemben a Cleveland Clinic egészségügyi szervezet szerint Amerikában közel 130 millió felnőtt szed naponta különféle vitaminokat. Elsőre azt hinnénk, ezzel hatékonyan támogathatjuk immunrendszerünket, ám ahogy a vitaminhiány, úgy a túlzásba vitt vitaminszedés is hiánytünetekhez vezethet.
Természetesen a kiegyensúlyozott vitaminbevitel nélkülözhetetlen ahhoz, hogy szervezetünk megfelelően működhessen. De ha alaposabb utánajárás nélkül, nagy dózisban szedünk különböző készítményeket, nagyobb kárt okozhatunk, mint azt gondolnánk.
Egyre fontosabb az immunitás, de milyen áron?
Influenza, koronavírus, légúti megbetegedések – nem is kell különösebben magyarázni, miért kerülnek manapság egyre gyakrabban szóba a vitaminok. Szedésükkel támogatjuk szervezetünk természetes védekezőképességét, így testünk és immunrendszerünk is hatékonyabban reagálhat a fertőzésekre – legyen szó vírusokról, baktériumokról vagy más kórokozókról. Dr. Paricia Varacallo elismert családorvos szerint azonban
attól, hogy több vitamint viszünk be, nem lesz hatékonyabb a védelem, sőt, egy sor egyéb problémát is okozhatunk vele.
„Fontos megjegyezni, hogy a több nem feltétlenül jelent jobbat. Mint minden gyógyszer esetében, a vitaminoknál is léteznek kockázatok. Hányinger, hasmenés és hányás is jelentkezhet mellékhatásként” – figyelmeztet a szakértő.

Gyakran mondjuk, hogy a jóból is megárt a sok, ez pedig különösen igaz a vitaminokra (Fotó: Getty Images)
2021-es adatok szerint csak abban az évben több mint 50 ezer ember hívta az amerikai mérgezéselhárító központokat „vitaminmérgezés” miatt. Jó példa erre a D-vitamin, mely az elmúlt időszakban különösen nagy figyelmet kapott, szedése pedig több esetben is túladagoláshoz vezetett. De ugyanígy az A-, E- és a K-vitamin is olyan étrend-kiegészítők, melyeket felelőtlenül túl nagy mennyiségben fogyasztunk – sőt, gyakran gyermekeinknek is indokolatlanul magas dózisban adjuk őket.
Májkárosodást is okozhat a túl sok vitamin
Röviden tehát könnyen túladagolhatjuk a vitaminokat, ha az egyénileg ajánlott mennyiségnél többet viszünk be, vagy ha szervezetünkben már elegendő mennyiség van, mi mégis további étrend-kiegészítőket fogyasztunk. De a felsorolt mérgezéses tüneteken túl mi történhet még, ha túladagoljuk a vitaminokat?
Szakértői figyelmeztetés: Felesleges ezekkel az étrend-kiegészítőkkel tömni a gyereket.
Dr. Paricia Varacallo szerint a túl sok extra tápanyag májkárosodást okozhat, mely akár halálos kimenetelű is lehet – bár ez a vitaminok esetében ritka. A szervezet például felszívja a szükséges mennyiségű vízben oldódó vegyületeket (pl. C-vitamin, B-vitamin komplex), a többi pedig egyszerűen távozik a vizelettel. A B-12 vitamin túlzott szedése például be is sárgíthatja a vizeletet. Ezzel szemben a zsírban raktározódó vitaminok már felhalmozódhatnak és komolyabb problémákat is okozhatnak.
Ezek a tünetek jelzik, ha túladagoltuk a vitaminokat
„Összességében a zsírban oldódó vitaminok túladagolása valószínűbb, mint a vízben oldódóké. Azonban nem lehetetlen túladagolni az utóbbiakat sem” – mondja a szakértő, aki szerint, bár a pontos tünetek függenek a bevitt tápanyagoktól, az alábbi általános panaszokból már gyanakodhatunk túladagolásra:
- Gyakori vizelés vagy megnövekedett vizeletmennyiség
- Szemirritáció/fényérzékenység
- Szabálytalan vagy szapora szívverés
- Fájdalom a csontokban, ízületekben vagy izmokban
- Izomgyengeség
- Hangulatváltozás, zavartság, vagy ingerlékenység
- Fáradtság
- Fejfájás
- Száraz, viszkető bőr/kiütések
- Étvágytalanság
- Hányinger és hányás
- Gyomorfájdalom
- Székrekedés/hasmenés
Amennyiben hosszú távú túladagolásról van szó, akkor a felsorolt tünetek kiegészülhetnek még fogyással, de a hajhullás és a száraz ajkak is állandó panaszok lehetnek.
Mi a teendő, ha túladagoltuk a vitaminokat?
Amennyiben az említett tünetek ismerősek, érdemes mielőbb orvoshoz fordulnunk, pláne, ha már súlyosak a panaszaink. „Ha például zavartság, légzési nehézség vagy szabálytalan szívverés jelentkezik, azonnal sürgősségi ellátásra van szükség” – mondja Dr. Varacallo.
A kezelés során vér-és vizeletvizsgálatra is sor kerülhet, ami egyébként megelőzés szempontjából is hasznos. Az eredményekből tisztán láthatjuk, mire van szüksége szervezetünknek és mi az a vitamin, amiből már kontraproduktív lehet, ha még többet beszedünk. Az is lényeges, hogy sose vegyük be családtagjaink otthon talált vitaminjait, saját készítményeinket illetően pedig mindig tartsuk szem előtt az egészséges adagolást.
Kapcsolódó: A legjobb tavaszi zöldségek, amelyek feltöltik a szervezetet.
Kiemelt kép: Getty Images