Mi is sokszor írtunk már róla, és valóban fontos tulajdonság a bocsánatkérés, amihez hozzátartozik a hibák elismerése, az elszámoltathatóság elfogadása és a felelősségvállalás. A felnőtt létbe már úgy érkezünk, hogy látjuk, a bocsánatkérésnek művészete van, de a szavak mögött gyakran nincsenek őszinte érzelmek.
De nem a megbánás hiánya miatt, hanem azért, mert egyszerűen akkor is mentegetőzünk, amikor valójában nincs is rá szükség. Rosszul kérünk tehát bocsánatot? Előfordul. Sőt, egyes esetekben sokkal károsabb exkuzálni magunkat, mint gondolnánk.
5 eset, amikor felesleges bocsánatot kérni
Nézzük meg, milyen alkalmakkor érdemes megfontolni a bocsánatkérést.
1. Nem tettünk semmi rosszat
Az olyan kifejezések, mint „Sajnálom, hogy így érzel” vagy „Sajnálom, hogy megbántottak” mögött nincs igazán őszinte bocsánatkérés. Azt sugallják, hogy a bocsánatot kérő személy nem vállal semmilyen felelősséget, ami elengedhetetlen a valódi bocsánatkéréshez. Ha nem gondoljuk, hogy hibáztunk, vagy tévedtünk, akkor ne kérjünk bocsánatot pusztán udvariasságból. Helyette érdeklődjünk afelől, hogy mit csináltunk rosszul.

Nem mindig jó ötlet azonnal bocsánatot kérni (Fotó: Getty Images)
2. Időre van szükségünk
Gyerekként gyakran arra tanítanak bennünket, hogy azonnal bocsánatot kérjünk. Felnőttként azonban időre lehet szükségünk, hogy feldolgozzuk érzelmeinket, mielőtt bocsánatot kérnénk. He megspóroljuk ezt a folyamatot, akkor könnyen előfordulhat, hogy a bennünk dúló érzéseket kivetítjük a másik emberre. Nyugodtan kérjünk időt és lehetőséget arra, hogy visszatérjünk a beszélgetéshez, és ha szükséges, kérjünk bocsánatot.
Kapcsolódó: Még mindig női műfaj a bocsánatkérés?
3. Nem tudjuk vagy nem akarjuk beismerni a hibát
Az őszinte bocsánatkérés megköveteli a tévedés beismerését és felelősségvállalást. Ha nem állunk készen erre, a bocsánatkérés nem lesz hiteles. Mielőtt mentegetőzni kezdünk, arra fókuszáljunk, hogy miért is akarjuk – vagy nem – elismerni a hibánkat. Zavarban vagyunk, szégyelljük magunkat, esetleg úgy gondoljuk, hogy bűnösek vagyunk? Ezek az érzelmek arra ösztönözhetnek minket, hogy elkerüljük a felelősségvállalást, ezért érdemes először tisztába tenni az érzéseinket.
4. Nem bírjuk elviselni a következményeket
Hasonlóan az előző szituációhoz előfordulhat, hogy a tettünk következményei nem várt emóciókkal borítanak el bennünket. Ha felismerjük ugyan a hibát, de elzárkózunk a másik személyre gyakorolt hatásától, jobb, ha egyelőre nem kérünk bocsánatot. Hiteltelen lesz a mentegetőzés, ha nem értjük vagy nem fogadjuk el, hogy mit okoztunk a másik embernek. Első lépésben próbáljuk feldolgozni a helyzethez kapcsolódó érzelmeinket, ami megteremti az empátiához szükséges teret.
5. Megbocsátást várunk
A bocsánatkérés nem garantálja a megbocsátást, ez nem egy tranzakció, ahol a szolgáltatásunkért ellenszolgáltatást várunk. A legőszintébb bocsánatkérésünk ellenére is dönthet úgy a másik, hogy nem bocsát meg nekünk. Lehet, hogy soha nem lesz rá képes. Ha tehát kizárólag az elvárt megbocsátásért sütöd le a szemed, inkább azt kérdezd meg a másiktól, hogy mire van szüksége tőled a kapcsolat helyreállításához.
Láthatjuk tehát, hogy a gyerekkorban megtanult bocsánatkérés sokkal rétegzettebb téma, mint gondolnánk. Egy elhamarkodott, nem őszinte exkuzálás nagyobb gondot okozhat később, ezért nyugodtan szánjunk időt a saját érzelmeink feldolgozására, ami után még mindig nyugodtan és hitelesen mondhatjuk: bocsánat.
Ettől a 3 csillagjegytől pedig ne is várjunk bocsánatkérést, mert nem fog megtörténni
Kiemelt kép: Getty Images