A nők bizonyos testrészeinél, hálószobai és menstruáció alatti viselkedésén túl már csak egy érdekesebb téma marad: kivel randizunk, kihez megyünk férjhez? Pancserek vagyunk vagy aranyásók, terézanyuk vagy áldozatok? Mr. Darcy vagy Mr. Big rajongók, esetleg a mindkettőt megvetők táborába tartozunk? Az biztos, hogy hosszú évszázadokig a nők minimális vagy elégtelen iskolai végzettséggel rendelkeztek, nem dolgoztak, így szükség volt partnerre a túléléshez. Ma azonban más a helyzet.

Akárhová soroljuk is magunkat, két párkapcsolati trendről mindenképpen érdemes beszélni, attól függetlenül, hogy láttuk-e a Szex és New York vagy a Fehér lótusz című sorozatokat. Aki még nem hallotta a hipergámia és hipogámia kifejezéseket, ideje, hogy megismerkedjen velük.

A felfelé házasodás vagy randizás áll a hipergámia kifejezés mögött, ami vélhetően azóta létezik, amióta az első rabszolgát hitvesévé tette a gazdája. Leegyszerűsítve: az anyagi biztonságra, társadalmi státuszra és hírnévre vágyó ember egy nála magasabb szinten lévővel köti össze az életét, ezáltal az ő rangja is megváltozik.

Történelmi aspektusból tekintve tehát ősrégi párkapcsolati struktúra a hipergámia. Hosszú évszázadokig a nők minimális vagy elégtelen iskolai végzettséggel rendelkeztek (hiszen nem tanulhattak), nem dolgozhattak, szükség volt egy partnerre a túléléshez, a védelemhez. Amíg nem szavazhattak, nem birtokolhattak vagyont, ez a patriarchális partneri viszony volt az egyetlen módja a nők pénzügyi biztonságának és feljebbjutásának.

A szerelmi házasság meglehetősen kortárs képződmény, Hamupipőke valószínűleg még hatvan évvel ezelőtt sem egy kedves, délceg herceghez ment volna férjhez. De gondoljunk csak Carrie Bradshow és Mr. Big viszonyára, vagy Daphne és Simon kapcsolatára a Bridgertonból, esetleg a Trump házaspárra, mint a hipergámia klasszikus megtestesítőire.

Hamupipőke már nem a hercegre kacsintgat

Noha a jelenlegi megélhetési költségek fényében továbbra is népszerű a felfelé házasodás trendje, ezzel párhuzamosan kirajzolódik egy ellentétes trend, a hipogámia. Lejárt volna Hamupipőke ideje?

Unalmas már egyedül?

Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

Nagyon úgy fest. A The Atlantic magazin szakértők segítségével járta körbe a témát, és bár elsősorban amerikai adatokat használtak fel a tendenciák megfigyelése során, a jelenség egyértelműen globális trenddé vált. Azaz világszerte egyre több nő választ alacsonyabb végzettségű partnert magának, mint fordítva.

Volt idő, amikor a tanult férfiak kevésbé iskolázott nőket vettek feleségül. Ez a történelmi tendencia azonban a 20. század közepe felé fokozatosan kiegyenlítődött, az egyetemre kerülő nők számának növekedésével. Ettől kezdve jellemző volt, hogy a párok hasonló iskolai végzettségű társsal kezdtek kapcsolatot. Ám az utóbbi években egy új jelenség lendületet kapott: a hipogámia, vagyis az úgynevezett „alacsonyabb” társadalmi státuszú partnerrel való házasságkötés.

Kapcsolódó: Ez a két párkapcsolati elvárás szétcincálja a legnagyobb szerelmet is

Christine Schwartz, a wisconsini egyetem szociológia professzora szerint az azonos iskolai végzettséggel rendelkező amerikai párok aránya a 2000-es évek eleji több mint 47%-ról 2020-ra 44,5%-ra esett vissza. A Cornell Egyetem közgazdásza, Benjamin Goldman megerősíti ezt a tendenciát: az 1930-ban született amerikaiak körében a házasságok alig 2,3%-a köttetett egy főiskolai végzettségű nő és egy azzal egyenértékű diplomával nem rendelkező férfi között. Az 1980-ban született generáció esetében ez a szám több mint négyszeresére nőtt, elérve a 9,6%-ot.

Tényleg a nők preferenciája változott meg?

A magasabb képzettségű feleség persze egy sor kérdést felvet, amire nem feltétlenül kapunk kielégítő válaszokat. Miért egyre népszerűbbek ezek a kapcsolatok?

Boldogok ezek a párok, vagy a szokatlan felállás feszültséget okoz a mindennapok során?

Hogyan osztják meg a házimunkát, és mit gondolnak a hagyományos nemi szerepekről?

Nadia Steiber, a Bécsi Egyetem professzora elmondta: jellemzően úgy képzeljük, hogy az alacsonyabb végzettségű partnert választó nők extrán feminista felfogással rendelkeznek a világról, és boldogan bújnak ki a tradicionális szerepek alól. Valójában az alacsonyabb végzettségű férfiak azonban hagyományosabb nézeteket vallanak a nemekről.

Akkor mégis mivel magyarázható az egyre terjedő hipogámia? Nem a nők gazdasági szerepvállalása vagy az online társkereső térnyerése miatt, és még csak nem is feltétlenül a változó preferenciák okán. A háttérben főként a demográfiai valóság áll: több nő folytat felsőfokú tanulmányokat, és azért választanak iskolázatlanabb párt, mert egyszerűen ők elérhetőek.

hipogámia lefelé randizás

A háttérben főként a demográfiai valóság áll: több nő végez az egyetemen, mint férfi (Fotó: Getty Images)

2021-ben például az amerikai egyetemekre körülbelül 1,6 millióval több nő iratkozott be, mint férfi. Ugyanakkor a nők házasságkötési aránya stabil maradt. Ennek a magyarázata meglehetősen egyértelmű: ha nincs elegendő főiskolai végzettségű férfi, akkor a nők azok közül választanak, akiknek nincs diplomájuk.

Fontos megjegyezni: még ha a változó normák és preferenciák nem is serkentik a hipogámia térnyerését, úgy tűnik, hogy azzal együtt fejlődnek. A World Values Survey (WVS) globális kutatási projekt, amely az emberek értékeit és meggyőződéseit, illetve ezek változásait vizsgálja, rendszeresen felteszi az alábbi kérdést:

egyetértünk-e azzal, hogy „ha egy nő több pénzt keres, mint a férje, szinte biztos, hogy problémákat okoz”.

Kiderült, hogy azokban az országokban, ahol a nők magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, és a hipogámia elterjedtebb, a válaszadók kevésbé értenek egyet az állítással. 

A nők pénztárcáján nem látszik

A végzettségbeli különbségek ellenére tehát továbbra is oltár elé állunk, ami azért azt is jelentheti, hogy rugalmasabbak vagyunk, mint ahogy azt egyesek feltételezik. Az iskolai végzettség ugyanakkor nem feltétlenül korrelál a jövedelem szintjével. Egyes kutatások azt találták, hogy a hipogám házasságban élő nők egy kisebb része az Egyesült Államokban és külföldön valamivel nagyobb valószínűséggel keresnek ugyanannyit vagy többet, mint a férjük, a többség azonban nem. Átlagosan tehát a férfiak továbbra is őrzik gazdasági előnyüket.

A szakértők megpróbáltak magyarázatot találni erre a paradoxonra is. Amikor megvizsgálták, hogy miképp alakul az alacsonyabb végzettségű férfiak jövedelme, kiderült, hogy akik diplomás nőt vettek feleségül, azok jól boldogultak anyagilag. Aki viszont nem nősült felfelé, és diplomával sem rendelkezett, annak megcsappant a fizetése. 

Unalmas már egyedül? Ne várd ölbe tett kézzel, hogy a nagy Ő bekopogtasson az ajtódon – küldj neki személyre szabott meghívót! A Nők Lapja és a Randivonal most közösen segít társra találni. Kattints a linkre, és készülj a randira!

randivonal tavasz

Kiemelt kép: Getty Images