- 1963 óta nem volt példa kizárólag női űrmisszióra.
- Lauren Sánchez, író, újságíró és Jeff Bezos jegyese a küldetés ötletgazdája és szervezője.
- A Blue Origin kereskedelmi űrutazása mindössze 11 percig fog tartani.
A hatfős, csak nőkből álló legénység a Kármán-vonalig fog repülni és onnan fordulnak majd vissza a Földre. Ez a mini kereskedelmi űrutazás azonban így is egy mérföldkő az űrmissziók korszakában, hiszen az utolsó női küldetés még 1963-ban történt, amikor Valentina Tyereskova egyedül került Föld körüli pályára szovjet kozmonautaként.
A mostani csapat tagjai: Katy Perry énekesnő, Aisha Bowe a NASA egykori rakétatudósa, Kerianne Flynn dokumentumfilmes, Amanda Nguyễn űrélettani kutató és Lauren Sánchez író, újságíró és a milliárdos Jeff Bezos jegyese. Bezos a Blue Origin alapító tulajdonosa.
Sokoldalú, inspiráló nők
Sánchez, aki a küldetést vezeti, az amerikai Elle-nek elmondta, minden résztvevőt fontos, inspiráló tevékenységük és személyiségük miatt választott ki. Mindannyian más-más módon élik majd meg az utat, és másképp is interpretálják majd a tapasztalataikat. „Felmennek az űrbe, és különböző módokon oszthatják meg, mit éreztek ott” – mondta Sánchez.
„Olvastam egy statisztikát, miszerint a középiskolás lányok többsége azért nem választ tudományos-technológiai pályát magának, mert férfiak uralta területnek tartják – ez a fajta reprezentáció tehát nagyon fontos” – emeli ki a küldetés fontosságát Aisha Bowe rakétamérnök.
Tudomány ide vagy oda, Katy Perry spirituális síkra helyezte a döntést, menjen-e a misszióval az űrbe.

Katy Perry 2025. április 5-én egy kaliforniai koncerten (Fotó: Lester Cohen/Getty Images/ Breakthrough Prize)
Az énekesnő visszaemlékezett, amikor először hallott a Blue Origin kereskedelmi űrutazási terveiről, rögtön részt akart venni benne – de meglepődött, amikor tényleg meghívták. „Mondták, hogy ez lesz az első csak nőkből álló csapat. Kértem jeleket az univerzumtól. Amikor elküldték az űrkapszula képét, rajta egy madártollal – anyukám ezen a becenéven hív – akkor azt mondtam: Oké, ezt látom, ez az.” (A Blue Origin logóján egy fehér madártoll látható, angolul feather.)
Kapcsolódó: Az életébe került, hogy az űrből akart tanítani – Christa McAuliffe története
Katy Perry célja, hogy ezzel az utazással példát mutasson mindenkinek, kifejezette a kislányának, Daisynek. Szeretné, ha az új generáció soha nem szabna határt az álmainak, és lássák, hogy bárki elérheti őket, függetlenül a származástól, etnikumtól, anyagi helyzettől vagy iskolázottságtól.
„Fontos, hogy így lássák az emberek, milyen sokfélék vagyunk: mérnök, tudós, de ugyanakkor a szépségápolásban és a divatban is otthon van. Nők vagyunk, sokoldalúak vagyunk. Én például rúzst fogok viselni.”
Mit csinálnak az űrben?
A küldetés mindössze 11 percig tart majd. A legénység csupán körülbelül négy percet tölt majd az űrben, mielőtt visszatérnének a Földre – ami alig elegendő akár egy Katy Perry dal eléneklésére is. Az űrkapszula a Kármán-vonalig repül majd el, ez az űr határa, ami 100 km-es magasságban húzódik.
Ebben a magasságban egy légijármű már nem tud a felhajtóerő segítségével repülni, és el kell érnie az első kozmikus sebességet (7,9 km/s) a fennmaradáshoz. Itt már megtapasztalhatja a hatfős női legénység, milyen gravitáció nélkül lebegni. Perry azt is elmondta, hogy a fölfelé vezető útra terveznek egy dalt énekelni, valószínűleg a I Surrender All című dalt választják, és ezzel rekordot is dönt, hiszen ő lesz az első énekesnő, aki az űrben énekel.
Kapcsolódó: Nők az űrben – Tényleg Tyereskova volt az első női űrhajós?
Kiemelt kép: Gilbert Flores/Variety/Getty Images