összefüggés demencia házasság között

Meglepő összefüggést találtak a házasság és a demencia kockázata között

Sokáig hittük, hogy a házasság megvéd a betegségektől, és jót tesz a testnek-léleknek egyaránt. De mi van, ha épp az önálló, tudatos életmód segít megőrizni a szellemi frissességet? Egy friss kutatás eredményei alaposan felborítják, amit eddig biztosnak gondoltunk.
  • Egy friss, 18 éven át tartó kutatás izgalmas összefüggést tárt fel a párkapcsolati státusz és az agy egészsége között.
  • Nemcsak az számít, hogy egyedül élünk vagy házasságban, hanem az is, hogyan alakítjuk a társas kapcsolatainkat a mindennapokban.
  • A kutatás eredményei meglepőek, és új fényt vetnek arra, amit eddig a házasság védőhatásáról gondoltunk.

Egy szerető társ nemcsak biztonságot és meghittséget ad, hanem azt az érzést is, hogy van mellettünk valaki, akire jóban-rosszban, egészségben és betegségben is számíthatunk. De vajon mennyiben befolyásolja a párkapcsolatunk a szellemi egészségünket? Egy friss kutatás ugyanis olyan eredményre jutott, ami alapjaiban írhatja át mindazt, amit eddig a amit eddig a házasság pozitív hatásairól gondoltunk.

A házasság sötét oldala

Számos kutatás igazolja, hogy a házas emberek tovább élnek, és kisebb eséllyel lesznek szívbetegek. Csakhogy egy friss amerikai tanulmány meglepő eredményt hozott: lehet, hogy éppen a házasság növeli a demencia kockázatát? A Florida State University orvosi karának kutatói szerint ez nemcsak puszta feltételezés. Az adatok alá is támasztják az összefüggést.

Nem azok vannak veszélyben, akiket elsőre gondolnánk

A szakértők hangsúlyozzák, hogy még további vizsgálatokra van szükség, de a jelenlegi eredmények alapján úgy tűnik: az egyedülálló felnőtteknél ritkábban diagnosztizálnak demenciát. „Az egyedül élő felnőttek körében alacsonyabb lehet a demencia kockázata, mint a házasságban élőknél” – írják a kutatók. Ez többféleképpen értelmezhető: elképzelhető, hogy náluk később veszik észre a tüneteket, de az is lehet, hogy a korábban elfogadott nézet, miszerint a házasság védőfaktor, megdőlni látszik. 

A számok magukért beszélnek

A kutatás közel 24 ezer, átlagosan 71 éves ember egészségügyi adatait vizsgálta, méghozzá 18 éven keresztül. A résztvevőket négy csoportba sorolták: házas, özvegy, elvált, illetve soha nem házasodott.

Az első elemzés, amelyben csupán az életkort és a nemet vették figyelembe, máris meglepő eredményt hozott.

A kutatás szerint a soha nem házasodott embereknél 40%-kal kisebb eséllyel alakult ki demencia, mint a házasoknál. Az özvegyeknél ez 27%, az elváltaknál 34% volt.

Kapcsolódó: Munka közben vette észre a demencia jeleit a 49 éves férfi

Mi lehet a háttérben?

A kutatók szerint nincs egyetlen válasz, és a jelenség hátterében több tényező is állhat. Egy azonban biztos: az egyedül élők gyakran aktívabb társas életet élnek, többet mozognak, jobban figyelnek a testi-lelki jóllétükre.

És persze az sem utolsó szempont, hogy nem minden házasság boldog.

Egy rossz kapcsolat, amelyben állandósult a feszültség, lelkileg megterhelő lehet, és ez hosszú távon az agy működésére is hatással lehet. Azok, akik soha nem házasodtak meg sok esetben még tudatosabban ápolják baráti és szomszédi kapcsolataikat, és gyakrabban élnek egészségtudatosabban, mint a házasságban élők.

 összefüggés demencia házasság között

A kutatások szerint azok érzik magukat kiegyensúlyozottabbnak és egészségesebbnek, akik tudatosan ápolják baráti kapcsolataikat, akár egyedül élnek, akár nem. (Fotó: Getty Images / Luis Alvarez)

De hát eddig mást mondtak

Jogosan merül fel a kérdés: ha eddig úgy tudtuk, hogy a házasság védi az egészséget, különösen az agyat, akkor most miért mást mutatnak az adatok? A válasz részben abban rejlik, hogy a korábbi kutatások módszerei, mintaméretei és szempontjai eltérőek voltak. A mostani vizsgálat szerint pedig a nem házas csoportoknál alacsonyabb a demenriakockázatot, ami szembemegy a korábbi feltételezésekkel.

Az egyedüllét nem egyenlő magánnyal

Az egyedüllét nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ember magányos, sőt, bizonyos körülmények között még védőfaktor is lehet. Ha egyedül élsz, de közben aktív maradsz, törődsz magaddal, és tartod a kapcsolatot másokkal, az hosszú távon is jót tehet az egészségednek. Bár sokak számára a házasság biztonságot és boldogságot jelent, fontos tudatosítani: nem ez az egyetlen út a kiegyensúlyozott, egészséges élethez.

Kapcsolódó: 5 évvel késleltethetjük a demencia kialakulását ezzel az egy szokással

Kiemelt kép: Getty Images