művészek a díványon
Az erő vele van – George Lucas, aki létrehozta a világ legismertebb képzeletbeli birodalmát
Nem kell hozzá elvakult Csillagok háborúja rajongónak lenni, hogy tudjuk, ki George Lucas. A Star Wars-franchise, az Indiana Jones-filmek és az American Graffiti alkotója az egyik legnagyobb név Hollywoodban több mint 40 éve. Azzal büszkélkedhet, amivel kevesen: olyan saját világot hozott létre, ami milliók számára szinte új vallással ér fel. Oravecz Éva Csilla írása. Tovább […]
Nők Lapja8 perc
Akit bámulatos képzelettel áldott meg a sors: Roald Dahl, a mesterien groteszk gyerekkönyvíró
A gyerekek imádták, a nők nem tudtak neki ellenállni. Ám minden idők egyik legnépszerűbb gyerekkönyvírója tudott kegyetlen is lenni, és sokszor megbántotta a környezetében élő embereket. Oravecz Éva Csilla írása.
Oravecz Éva Csilla7 perc
Pszichoanalízis a vásznon – Lucian Freud
Képein a meztelen emberek úgy festenek, mint egy-egy bevetetlen ágy. Állítása szerint nagyapját nem olvasta, mégis mintha Sigmund Freud köpönyegéből bújt volna elő minden alkotása. Ami leginkább inspirálta: az ember a maga csupasz valóságában. Oravecz Éva Csilla írása.
Nők Lapja2 perc
Margaret Atwood, aki megalkotta a szolgálólányt
A szolgálólány meséjének szerzője gyerekkora egy részét a kanadai erdőkben töltötte, és középiskolás korában határozta el, hogy író lesz. Az utópisztikus regényéből készült filmsorozatnak köszönhetően világhírűvé vált Atwood novemberben lesz nyolcvanéves, de még mindig igen aktív életet él. Oravecz Éva Csilla írása.
Nők Lapja7 perc
Megszépített valóság: Gerald Durrell és a Családom és egyéb állatfajták története
Az állatvédő és állatkert-alapító Gerald Durrell Családom és egyéb állatfajták című könyvében elmeséli, hogyan költözött a családja 1935-ben Angliából Korfura. Szórakoztatóan ír idilli életükről, arról viszont egy szót sem ejt, valójában mi vitte őket a szigetre: apja halála Indiában, ennek pusztító hatása anyjára, illetve a vágy, hogy helyreállítsák, ami örökre elveszett. Oravecz Éva Csilla története.
Nők Lapja3 perc
Aki előre tudta, hogyan végződik majd a Trónok harca: George Raymond Richard Martin
A világ egyik leghíresebb könyve és tévésorozata, a Trónok harca ugyan meglehetősen véres és erőszakkal teli, alkotója, George Raymond Richard Martin azonban csendes, ezüst szakállú, pocakos figura, akit könnyű összetéveszteni a Télapóval. A Time magazin 2005-ben az amerikai Tolkiennek nevezte, 2011-ben pedig beválasztották a világ 100 legnagyobb hatású embere közé. Oravecz Éva Csilla írása.
Nők Lapja7 perc
Zseni vagy őrült? – Salvador Dalí, a deviáns festőművész
Nincs még egy olyan festőművész, akinek munkáira nagyobb hatással lett volna a pszichoanalízis, mint Salvador Dalí, akiről azt állítják a szakemberek, ha nem festette volna ki magából a fóbiáit és egyéb mentális problémáit, nagy valószínűséggel elmegyógyintézetben kötött volna ki. Oravecz Éva Csilla írása.
Nők Lapja2 perc
Annie Leibovitz – Élet és halál a lencsén keresztül
Életművében összemosódik a szakmai a személyessel, a nyilvános a mélységesen priváttal. A fotóművész Annie Leibovitz családtagjairól és szerelméről készített, zavarba ejtően intim képei legalább olyan híresek lettek, mint a világszerte ismert celebekről készült portréi. Oravecz Éva Csilla írása.
Nők Lapja4 perc
A rettegés világbajnoka – Stephen King
Egy magas, vékony, negyvenes éveiben járó férfi fekszik öntudatlanul az irodája padlóján. Szemei csukva, az inge vérben úszik, az éjszaka csendjét körülötte csak néhány denevér huhogása töri meg időnként a viktoriánus kori kastélyban. A fenti jelenet simán elmenne egy Stephen King- regényben is, csakhogy ennek a való életből elcsípett képnek a horror műfaj legnagyobb királya nem az írója, hanem a főszereplője volt.
Nők Lapja8 perc