ai mesterséges intelligencia beszéd tudomány

Mesterséges intelligencia segít újra beszélni a 18 évvel ezelőtt lebénult nőnek

18 év után ismét meg tudott szólalni a teljesen beszédképtelenné vált amerikai nő.

Egy úttörő kutatás eredményeként képes újra beszélni a 18 évvel ezelőtt lebénult Ann Johnson. A nő mindössze 30 éves volt, amikor agyvérzést szenvedett és nyaktól lefelé teljesen lebénult, most azonban újra képes beszélni egy speciális agyi implantátum és a mesterséges intelligencia (MI, vagy angolul AI, azaz artificial intelligence) segítségével. A tudósok a San Francisco-i Kaliforniai Egyetemen (UCSF) végezték el a forradalmi kutatást, és a Nature folyóiratban publikálták eredményeiket még idén augusztusban.

Tanulmányukból kiderül, hogy Ann Johnson beszédért felelős agyi területére egy 253 elektródából álló implantátumot ültettek. Ezek az elektródák érzékelik az agy aktivitását, majd egy kábel segítségével a jeleket számítógépekhez továbbítják. Itt mesterséges intelligencia algoritmusok fordítják le a kapott jeleket szavakká, melyeket végül egy digitális avatar szólaltat meg. Az avatar ráadásul Ann arckifejezéseit is képes utánozni.

„Szerintem csodálatos vagy”

– hangzott az első mondat, amit Ann a férjéhez intézett.

Alább megtekinthető az egyetem által közzétett (angol nyelvű) videó.

A vizsgálat vezetője, Edward Chang professzor elmondta, céljuk az volt, hogy visszaállítsanak egy olyan kommunikációs módot, amely a lehető legtermészetesebb a páciens számára, az elért áttörés pedig bizonyította, hogy a technológiát már most hasznosíthatják a betegek. Ann eddig egy olyan eszközt használt, amellyel fejmozgás segítségével tudott szavakat gépelni egy képernyőre, de ez az eszköz csupán percenként 14 szót képes megalkotni, ami messze elmarad az emberi beszéd természetes ütemétől.

Az új megoldás segítségével ő is közelebb kerülhet a természetes beszédképhez, és percenként akár 78 szót is mondhat.

Az új technológia persze még nem tökéletes: a tesztek során a számítógép átlagosan 78 szóból 28-at helytelenül fordított le, és a tervezett beszédet is csak körülbelül 75% -os pontossággal értelmezte, azonban az előző változathoz képest – amely csak 15 szót tudott percenként fordítani – ez is jelentős előrelépés.

Remény az ALS-es betegek számára 

A kutatások terén más csoportok is hasonló sikereket értek el: az egyetem másik tanulmányában – amelyet szintén a Nature-ben közöltek – egy ALS-ben szenvedő nő egy másik beszédképző agy-számítógép interfészt használt, amely szintén nagy pontossággal fordította le a tervezett beszédet. Az ALS, vagy amiotrófiás laterálszklerózis, egy ritka és súlyos neurodegeneratív betegség, amely idővel egyre rosszabbodik: a betegek sorra elveszítik a motoros funkciókat, beleértve a beszédképességüket is. Ebben a betegségben szenved dr. Karsai Dániel ügyvéd és alkotmányjogász is, akinek megrázó posztjáról mi is beszámoltunk. A szakember szeretné elkerülni a betegséggel óhatatlanul együtt járó méltatlan kiszolgáltatottságot, ezért (az itthon jelenleg illegális) aktív eutanáziáért küzd a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságon.

Idehaza évente mintegy 500 embert diagnosztizálnak amiotrófiás laterálszklerózissal,

világszinten pedig az egyik legismertebb érintettje a 2018-ban elhunyt Stephen William Hawking volt, de Sandra Bullock szerelme, Bryan Randall is ALS következtében hunyt el idén, illetve a Killing Me Softly legendás énekesnője, Roberta Flack szintén ebben a betegségben szenved.

A most említett kutatások némi reménnyel szolgálnak arra vonatkozóan, hogy az agy-gép interfészek és a mesterséges intelligencia segítségével a jövőben azok is, akik elvesztették a beszédképességüket, újra képesek lehetnek kommunikálni. 

Barna csak úszni szeretett volna, de amikor a stégről a sekély vízbe ugrott, tudta, hogy nagy a baj. Az ő és édesanyja megható történetét ide kattintva olvashatod.

Kiemelt kép: Canva