Bizonyára mindenkinek van olyan kellemetlen ismerőse, akit inkább elkerül, mintsem hosszasan hallgatnia kéne bölcsebbnél bölcsebb meglátásait a világról és mások életéről. Ha elég jó emberismerők vagyunk, és alaposan átgondoljuk a kérdést, mi magunk is könnyen rá tudunk mutatni azokra a mondatokra, amelyek a legirritálóbbnak hatnak a másik szájából egy-egy beszélgetés során. Igen ám, de egészen biztosak vagyunk benne, hogy mi nem dobálózunk túl gyakran ezekkel a fordulatokkal? Íme három mondat, amelyek ha elhangzanak, azonnali antipátiát szülnek a másik félben.
3 mondat, amitől ellenszenves leszel
„Ha a helyedben lennék, én…”
Az, hogy beleszólunk mások életébe, egyeseknél nagyon rossz, zsigeri beidegződés, amitől érdemes minél gyorsabban megszabadulni. Ezt a mondatot soha ne mondd ki, csak akkor ha kifejezetten erre kérnek (és akkor is alaposan gondold át, mit mondasz utána). A kapcsolatgyilkos szókapcsolat ugyanis az sugallja, hogy úgy gondolod, te jobb döntéseket tudsz hozni, mint a beszélgetőpartnered. A másik szemében ezzel csak arrogánsnak tűnsz, és olyan érzést keltesz benne, mintha lekezelnéd őt. Sokkal célra vezetőbb, ha konkrétan rákérdezel, hogy az illető szeretne-e tanácsot kérni, esetleg inkább csak meghallgatásra, együttérzésre vágyik.
„Ezt mindenki tudja.”
A mondatról szinte ordít, hogy egy olyan ember mondja, aki okosabbnak tartja magát másoknál. Azt sugallja, hogy valami annyira nyilvánvaló, annyira triviális, hogy aki nem tud róla, teljesen más világban él. Ahogy mondani szokták, másik mozit néz. Ezzel a felütéssel akaratlanul is lekicsinyelsz másokat. Biztos lehetsz tehát benne, hogy a beszélgetőpartnered rossz szájízzel fejezi majd be a diskurzust. Még akkor is kerüld ezt a mondatot, ha nyilvánvaló hiányosságról van szó a másik fél részéről, ha tényleg olyasmiről beszélgettek, amit „mindenki tud”. Hisz még csak nem is sejtheted, milyen gondok, nehézségek, megpróbáltatások állhatnak a másik tudatlanságának hátterében.
„Nem akarok dicsekedni,de…”
Nem baj, ha büszke vagy magadra és az eredményeidre, de a hencegő emberek nem számíthatnak sok szimpátiára. Különösen nem kedveltek azok az emberek, akik ugyan szerénynek akarnak tűnni, de valójában nem azok. A környezet gyorsan kiszúrja az ilyen álságos viselkedést.
Nem a kiválóságod hangoztatása nyomán fognak megítélni az ismerőseid, sokkal inkább a tetteid beszélnek rólad.
Hidd el, a sikereid anélkül is, hogy beszélnél róluk, elismerést hoznak majd számodra. Persze az álszerénység szinte ugyanolyan irritáló tud lenni, mint a dicsekvés. Ezért ha valami tényleg neked köszönhető, fogadd el az érte járó elismerést, köszönd meg a kedves szavakat – mentegetőzés nélkül.