7 rossz szokás, ami megakadályoz abban, hogy előre juss az életben

Mi lett volna, ha? Igen, gyakran feltesszük ezt a kérdést, de ha nem tudunk kiszabadulni a múltunk fogságából, ha nem eresztenek a régi, rossz beidegződések, jóval nehezebb elérni a magunk elé tűzött célokat. Ám egy új év egyben új lehetőség lehet az újrakezdésre. Mutatjuk, hogyan és miképpen lépj ki a béklyók szorító fogságából!

A rossz szokásokat épp olyan nehéz elhagyni, mint újakat kialakítani, sőt, talán még nehezebb is. Hisz gyakran nem is vagyunk tudatában annak, hogy bizonyos rutincselekedetek és gondolkodási sémák mennyire nagyon hátráltatnak minket az álmaink megvalósításában. Íme a leggyakoribb rossz szokások, beidegződések, amelyekkel saját magunk szabotáljuk a sikeres jövőnket.

Nem követjük a valódi szenvedélyünket

Sokak hibája, hogy nem a valódi szenvedélyüknek élnek. Ez lehet egy hivatás, hobbi vagy akár egy kapcsolat is, amit a társadalmi elvárások vagy egyéb okok miatt nem merünk bevállalni. Elképzelni is rossz, hogy az egész életünket olyan munkával töltjük, amely cseppet sem inspiráló, visszatekintve pedig jön a felismerés, lehetett volna másképp is! Ezt a pontot nem érdemes megvárni, ne ragadj a múltba és inkább koncentrálj arra, hogy mi lehet, mi jöhet még. Lépj bátran, engedj a vágyaidnak! Ha kell válts, amíg megteheted. Párt, munkát, lakóhelyet, bármit, ami visszahúz!

Lezáratlan vitás ügyeink vannak

Sokunkkal előfordult már, hogy egy közeli barátunkkal olyan nézeteltérésbe keveredtünk, ami végül kenyértöréshez vezetett. Egy ideig persze a megbántottság érzése minden korábbi közös élményt elhomályosít, ám eljön az a pont, amikor az ember rájön, felesleges volt hagyni, hogy idáig fajuljanak a dolgok. Nos, sokan ilyenkor hibázunk egy újabbat. Nem vállaljuk fel a bűntudatunkat, nem kérünk bocsánatot. Pedig jóval könnyebb lenne, mint ennek a lezáratlan konfliktusnak a terhét tovább cipelni.

Neked vannak olyan kapcsolataid, amelyek megromlásában te is felelősnek érzed magad?

Még ha a másik személy nem is érez ugyanígy, garantált, hogy egy általad kezdeményezett békülési kísérlet után sokkal felszabadultabbnak érzed majd magad.

Megfelelési kényszer kínoz

Hatalmas hiba, ha mások elvárásai szerint próbáljuk élni az életünket, és jelentős akadálya lehet a személyes fejlődésnek. Az igazság az, ha a döntéseidet az alapján hozod meg, hogy mások mit szeretnének tőled, akkor nem a valódi életedet éled, hanem egy külső hatások nyomása alatt megalkotott változatot. Végzetes csapda, ha másoknak megfelelve, a saját boldogságod és kiteljesedésed háttérbe szorítod. A legrosszabb az, hogy ez megakadályozhat a kockázatvállalásban, eltérít attól, hogy új dolgokat próbálj ki, vagy a társadalmi normáktól eltérő utakat kövess.

Elhanyagoljuk az egészségünket

A legfontosabb az egészség! Amíg egészség van, minden van! Sokat halljuk ezeket a mantrákat, de amíg nincs komolyabb gond, legyintünk az egészre. Ám, ha végül beüt a krach, és valami olyan problémával kell szembesülnünk, ami az egészségtelen életmódunk egyértelmű hozadéka, gyorsan fordul a kocka. Sokan a könnyebb utat választva szinte mindent feladnak, a most már minden mindegy elv alapján. A valóság az, hogy sosem késő elkezdeni a személyes egészség előtérbe helyezését. Kezdheted például azzal, hogy gyorsan elvégezteted a legfontosabb szűrővizsgálatokat, még 2024 legelején! A múlton ugyan nem változtathatsz, de a jövődet még irányíthatod. Válts és nézz előre, ha kell szakmai segítséggel!

rossz szokások egészséges életmód

(Fotó: Canva)

Nem fektetünk energiát a személyes fejlődésünkbe

A jó pap is holtáig tanul, és mi is, úgyhogy soha nem szabad lemondani a saját képességeink fejlesztéséről.

Senki és semmi ne térítsen el attól, hogy új ismereteket szerezz.

Tanulj nyelvet, szakmát, zenélj, főzz legyen ez bármi, a lényeg, nem maradj a langyos állóvízben. Elkezdeni soha sem késő, ráadásul egy új kihívás számos egyéb problémán is átlendíthet!

Nem vállaljuk be a konfliktusokat

Időnként bizony ki kell állnunk magunkért! Ami persze gyakran konfliktusokkal is jár. Hatalmas hiba, ha mindent benyelsz, majd utólag bánkódsz, hogy nem mondtad ki, tetted meg, amit kellett volna. Fontos, hogy megtanuld a hatékony kommunikációt, és bele merj menni a nehéz beszélgetésekbe is. Ha ezt nem teszed, csorbulhat az önbecsülésed. Fogadd meg magadnak, akár újévi fogadalomként, hogy a jövőben kiállsz magadért.

Nem élvezzük ki a pillanatot

Sok szép élmény vész kárba, ha időnként nem engedjük el a hétköznapok problémáit. Nem kell folyton a jövőn aggodalmaskodni. Időnként elegendő az éppen aktuális dolgokra, ízekre, hangokra, illatokra koncentrálni. Bátran engedd át magad a mindfulness érzésének. A problémákat úgysem oldja meg helyetted senki, ha azonban időnként ledobod magadról őket (számos technika van már erre), érezni fogod, hogy a legpocsékabb helyzetben is levegőhöz jutsz, ami után nagyobb lendülettel foghatsz bele a „rendrakásba”!

Kiemelt kép: Canva