Ha a szűrővizsgálatok fontosságáról van szó, akkor a férfiakat éppoly fontos célba venni, mint a nőket. Főleg, hogy nemrég egy felmérésből kiderült, hogy a koronavírus-járvány miatt és óta kevesebben járnak szűrővizsgálatokra, emiatt hamarosan drasztikusan emelkedhet a daganatos betegek száma. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2020-ban tízezer fővel kevesebb rákbeteget vettek nyilvántartásba hazánkban, mint a korábbi években, a kimaradók közül pedig minden tizedik beteg prosztatadaganattal küzdhet – anélkül, hogy tudna róla.
A világon a vezető halálokok között szerepel a prosztatarák: a férfiak körében a harmadik leggyakoribb halált okozó betegség.
Magyarországon évente körülbelül 4600 megbetegedés fordul elő, és 1500-1600 férfi veszti életét miatta.
Prosztatarák esetében is különösen fontos a korai felismerés: a daganat korai felfedezése jelentősen javítja a kezelések eredményességét és a túlélési esélyeket, valamint csökkenti a szövődmények kockázatát is. Ezért is lenne kiemelten fontos, hogy a diagnosztizálatlan betegek minél hamarabb diagnózishoz, majd ellátáshoz jussanak.
Edukáció és egészségtudatosság
A prosztatarákot jellemzően idős korban diagnosztizálják, a legtöbb esetet 60-75 év között ismerik fel, ugyanakkor a betegség évekig tünetmentesen fejlődhet. Az olyan tünetek, mint a vizelési panaszok, véres vizelet megjelenése, esetleg csontfájdalom, neurológiai panaszok gyakran csak késői, előrehaladott stádiumban jelzik a betegséget. Az egészségtudatosság növelésével és edukációval lehet leginkább felhívni a férfiak figyelmét is a szűrővizsgálatok fontosságára.
Éppen ezért szerveztek kerekasztal-beszélgetést még decemberben a Novartis Hungária Kft. támogatásával. A Rákóczi Ferenc vezette beszélgetésen olyan urológiai szaktekintélyek vettek részt, mint Dr. Biró Krisztina, Ph.D., az Országos Onkológiai Intézet főorvosa, az Urodoki online ismeretterjesztő platform egyik szerkesztője és Prof. Dr. Nyirády Péter, urológus és andrológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika Igazgatója. Rajtuk kívül még Farkasházi Réka színművész és Kabát Péter egykori válogatott labdarúgó voltak a beszélgetőpartnerek.
„Félve mondtam igent a felkérésre, mert én is, ahogy a legtöbb barátom, szemérmesen állunk a prosztatarák témaköréhez – mondta Kabát Péter, egykori válogatott futballista, és ezzel össze is foglalta a férfiak hozzáállását a témához. – Nem gondoltam volna, hogy ennyire tárgyilagosan lehet ezekről a témákról beszélni, de utólag belátom, hogy igen, lehet. Sőt, nem csak lehet, hanem kell is, mert minél több korombeli férfinak szüksége van azokra az információkra, amik itt elhangzottak”.
Farkasházi Réka azt hangsúlyozta, hogy „nőként, feleségként, anyaként fontosnak tartottam, hogy részt vegyek a kerekasztal-beszélgetésen, hangsúlyozva ezzel a nők szerepét a betegség súlyos következményeinek kialakulása előtt.
A prosztatarák-szűrés nem szégyenletes és nem is kockázatos vizsgálat.
A mi felelősségünk is, hogy rávegyük a környezetünkben élő szeretteinket, hogy elmenjenek urológushoz. Ezzel az apró figyelemmel, nyílt, támogató kommunikációval segíthetünk kizárni, megelőzni vagy kezelni a betegségeket.”
Nem lehet tabutéma a prosztatarák-szűrés
„A prosztatarák a mai napig egyfajta tabutémának számít, a szűréstől pedig ódzkodnak a férfiak, holott orvosi szempontból ez egy rutin vizsgálat, és a férfiak félelme is megalapozatlan. A mindössze néhány másodperces ellenőrzés legfeljebb minimális kellemetlenséggel jár, viszont a betegség korai felismerése életet menthet” – mondta Prof. Dr. Nyirády Péter, urológus és andrológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika Igazgatója a kerekasztal-beszélgetésen.
„50 éves kor felett érdemes legalább kétévente urológushoz fordulni prosztatarák-szűrés céljából – ezt már Dr. Biró Krisztina, az Országos Onkológiai Intézet, Urogenitális Tumorok és Klinikai Farmakológiai Osztályának főorvosa tanácsolja. – Ha a családban már előfordult ilyen megbetegedés, akkor még fiatalabb korban is ajánlott rendszeres vizsgálat. Továbbá, ha valaki prosztataproblémára utaló tüneteket észlel (például: vizelési problémák – a szerk.) forduljon szakorvoshoz!”
Egy másik szakember, Dr. Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója is hangsúlyozta ezt. Mert bár az Európai Unió felvette a prosztatarákot a javasolt szűrővizsgálatok közé, Magyarországon jelenleg a prosztataráknak még nincs az emlőszűréshez hasonló kidolgozott országos szűrési programja. „A betegség genetikai halmozódást mutat, azaz nagyobb eséllyel alakul ki olyan férfiaknál, akik családjában korábban előfordult már hasonló daganat, vastagbélrák vagy női rokonoknál petefészekrák” – mondta Dr. Tersztyánszky.
Tünetek, amelyek esetén azonnal orvoshoz kell fordulni
A sűrű vizelési inger, a vizelési képtelenség, a fájdalom, a hidegrázás, a láz akut prosztatagyulladást jelezhet, amely orvosi kezelést igényel. A krónikus gyulladás tünetei nem ilyen feltűnőek, hiszen ott nincs láz, jelentős fájdalom, de a vizeletürítési problémák és az utócsepegés állandóan jelen vannak. A daganat kialakulása sokszor fizikai tünetek megjelenése nélkül történik, éppen ezért nagyon fontos a gyakori szűrővizsgálat.
Így előzhető meg a prosztatarák kialakulása
Számos életmódbeli és étkezési szokás, valamint bizonyos mozgásformák gyakori végzése azonban segíthet megvédeni a prosztata egészségét!
Ülve vizelés
Habár a férfiak többsége állva szokott, kevesen tudják, hogy az ülve pisilés nemcsak higiénikusabb, de egészségesebb is. Az ülés ugyanis segít ellazítani a medence és a gerinc izmait, ami a hólyag gyors és teljesebb kiürítését is könnyebbé teszi, ez pedig csökkenti a prosztata-megnagyobbodás esélyeit.
Rendszeres szexuális élet
A prosztata egy mirigyszerv, ami többek között az ondó folyékony állagát biztosítja. A rendszeres szexuális élettel gyakrabban ürül a prosztata, így kisebb az esély a gyulladásra.
Intimtorna
Az intimtorna kifejezetten férfiak számára kifejlesztett változata erősíti az ágyék körüli izmokat, a mozgás maga pedig fokozza a vérkeringést a területen, így csökken a prosztatagyulladás kockázata. Ezen kívül a fájdalom is csökkenthető a torna segítségével, amennyiben már kialakult a gyulladás.
Megfelelő étkezés
Néhány élelmiszer étrendünkbe történő beépítésével sokat tehetünk a férfiegészség megőrzéséért. A telítetlen zsírsavakat tartalmazó olajok, mint amilyen a szezámolaj vagy az olívaolaj, bizonyítottan jó hatással vannak a prosztata egészségére.
A mogyoró, a dió, a tökmag, a brokkoli, a kelbimbó és a káposzta gyakoribb fogyasztása is segíthet megelőzni a prosztatamegbetegedéseket, és ugyanígy javasolt több tengeri algát és halolajat fogyasztani, mert a bennük lévő szelén és jód jó hatással van a prosztatára.
Ami jó a szívnek, az jó a prosztatának is
A Harvard Egyetem kutatásai szerint a szívkímélő étrend és a rendszeres testmozgás nemcsak a prosztatarák kialakulásának esélyét csökkenti, hanem
azoknak is növeli a túlélési esélyeit, akiknél már kialakult a daganat.
A tanulmány szerint azok a betegek, akik az étrendjükben a vörös húst és a szénhidrátokat növényi eredetű zsírokra cserélték, nagyobb eséllyel kerülik el a prosztatarák agresszív, halált okozó formáját.
Kiemelt kép: Canva, forrás: Affidea, Novartis