Egy Karin nevű 50 éves svéd nő az első a világon, aki ideg- és csontrendszerével egybeolvasztott robot végtagot kapott – írta meg a New York Post. Karin több mint 20 évvel ezelőtt veszítette el a jobb kezét egy mezőgazdasági baleset következtében, így az intelligens művégtag évtizedes gyötrelmeknek vetett véget az életében. Ráadásul a végtaggal együtt Karin egy kedves új becenevet is kapott: ő lett az első „bionikus nő” a világon.
Karin napjait évek óta fantomfájdalom kísérte, meglévő, hagyományos protézisei pedig kényelmetlennek bizonyultak számára, valamint nem ritkán egyszerűen alkalmatlanok voltak a mindennapi használatra. „Úgy éreztem, mintha a kezem folyamatosan egy húsdarálóban lett volna. Ez rengeteg stresszt okozott, és nagy dózisú fájdalomcsillapítókat is szednem kellett miatta” – mesélte korábban a South West News Service hírügynökségnek.
A Science Robotics című szaklapban megjelent tanulmányból kiderült: a nő a művégtagnak köszönhetően immáron mindkét kezével képes a mindennapi tevékenységeinek körülbelül 80 százalékát elvégezni – idestova 3 éve. Például
el tudja fordítani az ajtókilincset, főzni, sőt, még tapintani is képes robotikus karjával.
„Még mindig távol vagyunk attól, hogy (a robot végtag) egy élő emberi kéz összes funkcióját utánozni tudja, de határozottan jelentős lépést tettünk előre” – mondta Dr. Max Ortiz-Catalan vezető kutató a CNN-nek.
Csonthoz kapcsolódó, elmével irányítható robot művégtag
Karin bionikus végtagját egy svéd, ausztrál és olasz mérnökökből és sebészekből álló csoport hozta létre a sebészet, az implantátumok és a mesterséges intelligencia területein szerzett alapos ismereteik segítségével. „Célunk, hogy minél természetesebben pótolni tudjuk az elvesztett végtagokat, és ezáltal javítsuk az amputáción átesett emberek életminőségét” – hangsúlyozta Rickard Brånemark professzor, az MIT munkatársa, a svédországi Göteborgi Egyetem docense.
A kutatók abban bíznak, hogy eredményeik némi reménnyel és örömmel töltik el mindazokat, akik életük során elvesztették valamely végtagjukat. Christian Cipriani, az olaszországi pisai Scuola Superiore Sant’Anna professzora szerint a Karin esetében elért siker óriási hatással lehet más páciensek sorsára is: további kutatások és a high-tech eszközök elterjedésének segítségével az ő életük szintén könnyebbé válhat a közeljövőben.
A forradalmian új technológia, mellyel Karin művégtagja készült, a csontok, idegek és a fémből készült elemek összehangolásán alapul. Működése igen bonyolult, de nagyjából arról van szó, hogy a páciens, azzal, hogy keze mozgatására gondol, aktiválja a testében működő idegeket, az azokból érkező jeleket pedig az implantátum képes felismerni, majd ezeknek megfelelően megmozdítani a műkart.
Ráadásul a szerkezet oda-vissza működik, azaz Karin (bár korlátozottan, de) képes tapintást is érzékelni bionikus kezén keresztül. De nem csak ez jelent óriási könnyebbséget számára. „Ma már sokkal kevesebb gyógyszerre van szükségem – mondja. –
Nagyon sokat jelentett nekem ez a kutatás. Jobbá tette az életemet.”
„A tény, hogy Karin mára már évek óta kényelmesen és eredményesen használja protézisét a mindennapjai során, ígéretes bizonyítéka annak, hogy ez az újszerű technológia valóban megváltoztathatja a végtagvesztéssel küzdő egyének életminőségét” – fogalmazott Ortiz-Catalan.
Érdekelnek a technológiai újítások a gyógyászatban? Képzeld, ma már külön ágazat foglalkozik kifejezetten a nők egészségével ilyen szempontból – ez a femtech!
Kiemelt kép: Pexels