Az elmúlt néhány évben a világ szerencsésebbik felén is jóval nehezebb lett a megélhetés. Nemcsak, mert a Covid-járvány alatt milliók vesztették el az állásukat, de azért is, mert világszerte nőttek a rezsi és az élelmiszerek, azaz a legalapvetőbb megélhetés költségei. A Glasgow-ban található Királyi Gyermekkórház a növekvő szegénység egészen aggasztó következményével szembesült: az intézmény égési sérülésekkel foglalkozó részlege a forró vizes palackok és tömlők okozta forrázásos esetek megugrását jelentette idén januárban.
Ebben a cikkben arról lesz szó,
- hogy hogyan függ össze szegénység és a forró vizes palackok okozta sérülések száma,
- mit lehet tenni a sérülések elkerülésére, és
- hogyan segíthetünk a nehéz körülmények között élőknek.
Sokasodó égési sérülések
Az orvosok által látott sérülések egy jelentős részét az okozza, hogy az érintett gyerekek a forró vizes palackot töltés közben véletlenül összenyomják, vagy a nem jól záró palack az ágyban ereszt vizet, ami így megégeti őket. Szakemberek szerint annak, hogy jelentősen megemelkedett az ilyen sérülések száma, az egyik fő oka az, hogy
az elszálló energiaárak miatt a családok úgy spórolnak a fűtésen, hogy éjszakára forró vizes palackokat és tömlőket tesznek az ágyakba,
és nappal is ezekkel a tömlőkkel melegítik magukat, amíg otthon tartózkodnak. Sokak szerint egészen tragikus, hogy az emberek a leforrázást és az égési sérüléseket kockáztatják azért, hogy melegen tartsák magukat, és hogy az ilyen típusú esetek száma ezen a télen a kétszeresére emelkedett a korábbi években megszokotthoz képest.
Sharon Ramsay, a gyermekkori égési sérülésekre szakosodott ápolónő elmondta: „Úgy véljük, hogy az elszálló megélhetési költségek miatt egyre több ember használja ezeket a palackokat, mint megfizethető módot az otthonuk melegen tartásra. Ezek töltésekor, különösen az egyébként is stresszes fektetés során, könnyű kapkodni, és ilyenkor történnek a balesetek – fejtette ki a szakember, aki azt is hozzátette „Arra kérjük azokat a családokat, akik forró vizes palackot, hogy fokozott körültekintéssel járjanak el, hogy elkerülhetővé legyenek a súlyos balesetek.”
Alex Cole-Hamilton, a skót liberális demokraták egészségügyi szóvivője elmondta azt is: „Szörnyű, hogy az embereknek sérülések miatt kell aggódniuk, miközben próbálják melegen tartani magukat. A skót kormány feladata lenne, hogy sokkal több támogatást nyújtson a nehéz helyzetben lévő háztartásoknak. A skóciai egészségügyi hatóság eközben közleményt adott ki arról, hogyan kell a forró vizes palackokat szakszerűen megtölteni és használni az égési sérülések és a leforrázások elkerülése érdekében.
Így kerülhetők el az égési sérülések
A különféle forró vizes tömlők itthon is népszerűek, sokan használják ezeket például menstruációs vagy izom- és ízületi fájdalmaik kezelésére, home office-ban melegedésre, ezért az azokkal kapcsolatos biztonsági tanácsok számunkra is fontosak lehetnek. A szakértők szerint az alábbiakra fontos ügyelni:
- Ne használjunk ásványvizes palackot, vagy más, nem kifejezetten erre a rendeltetésre ajánlott eszközt a melegedéshez.
- Fontos, hogy megfelelő minőségű tömlőt vásároljunk, és ezeket a termékeket megbízható helyről, például gyógyászati segédeszközboltból szerezzük be.
- A palackokat csak a tölcsérrészében található szavatossági időn belül használjuk, hogy az esetleges anyagfáradás ne okozzon bajt.
- Sose öntsük egyenesen a forralóból a tömlőbe a vizet, mert a forró víz roncsolhatja annak anyagát. Várjunk néhány percet, míg a víz pár fokot lehűl.
- A palackot annak körülbelül kétharmadáig töltsük csak fel és a felesleges levegőt nyomjuk ki belőle.
- A palackot ne kezelje kisgyerek.
- Mindig győződjünk meg róla, hogy a tömlő jól zár, mielőtt gyermekünk ágyába tennénk azt.
- Ügyeljünk rá, hogy a palackot a gyerek ne tekintse játéknak: tilos ráülni, ráugrani, eldobni.
Segítsünk a szegénységben élőknek
A forró vizes palackok okozta sérülés csak egy az egyre szélesebb rétegeket érintő megélhetési válság tünetei közül, és nem kell messzire menjünk, hogy olyan családokkal találkozzunk, akik nélkülözésben élnek. A KSH 2023-ban közzétett adatai szerint 2022-ben tovább nőtt a szegénység Magyarországon is, ma már a népesség 19,6%-át fenyegeti ennek kockázata. A családok egy részének az év minden napján gondot jelent a megfelelő táplálkozás, az évnek ebben a szakaszában pedig a fűtés növekvő költségei is. Amennyiben lehetőségünk van rá, számtalan módon segíthetünk a nálunk nehezebb helyzetben élőknek. A lakhatási szegénységben élőket többek közt a Habitat for Hungary, a hajléktalanokat egyéb más szervezetek mellett a Budapest Bike Maffia, a szegénységben élő családokat pedig az Ökumenikus Segélyszervezet anyagi támogatásával, vagy a szervezeteknél végzett önkéntes munkával segíthetjük.
Kiemelt kép: Getty Images