- A szervezet több szerv együttes munkájával gondoskodik a méregtelenítésről.
- A mérgek eltávolítása kulcsfontosságú az egészséges élethez.
- A méregtelenítő szervrendszer munkáját mi magunk is támogathatjuk.
Néhány évvel ezelőtt még a méregtelenítés volt az egészségtudatosság egyik legtöbbet hallott hívószava: méregtelenítő turmixokat, teákat, kapszulákat fogyasztott mindenki, aki csak egészségesebbé szeretett volna válni. Ahogy aztán az lenni szokott, pár éves láz után „kiderült”, hogy a méregtelenítés humbug, és teljesen hatástalanok az erre a célra rendszeresített szerek.
Az igazság (megint csak: ahogy ez egyébként lenni szokott), a két álláspont között van. Valóban nincs olyan ital, kapszula, tapasz vagy ráolvasás, ami önmagában méregtelenítene, mert a szervezet köszöni, saját maga végzi ezt a munkát, ugyanakkor nagyon is sokat tehetünk azért, hogy ez a munka gördülékenyebben menjen. Ebből a cikkből pedig kiderül, hogyan segíthetők szervezetünk saját méregtelenítő folyamatai.
Mi fán terem a méregtelenítés?
Méregtelenítés, detoxikálás: bizony, a mindennapjainkban számos olyan anyaggal kerülünk kapcsolatba, számos olyan hatás ér bennünket, ami mérgező hatással van a szervezetünkre. A méreg/toxin kifejezés ebben a kontextusban olyan szennyező anyagokra, szintetikus vegyi anyagokra, nehézfémekre és feldolgozott élelmiszerekből származó anyagokra utal, amelyek negatívan befolyásolhatják az egészséget.
A méregtelenítés (azaz annak megakadályozása, hogy a nem kívánatos anyagok nagy mennyiségben halmozódjanak fel) a rendszeres szervi működés része, a szervezet a vesén, a májon, az emésztőrendszeren, a bőrön és a tüdőn keresztül természetes módon távolítja el ezeket a káros anyagokat. Viszont, bár a különféle méregtelenítő diéták nem tesznek semmi olyat, amit a szervezet ne tudna magától is megtenni, optimalizálni, segíteni nagyon is lehetséges a folyamatot.
Mutatjuk, hogyan!
1. Kevesebb alkohollal a méregtelenítésért
Van a májnak elég baja a többi méreganyaggal: ha még az alkohollal is rendszeresen meg kell küzdenie, kevésbé jól tudja majd ellátni feladatát.
Az alkoholfogyasztás korlátozása vagy teljes mellőzése az egyik legjobb módja annak, hogy karban tarthasd szervezeted méregtelenítő rendszerét! A különböző egészségügyi szervek nőknek legfeljebb napi egy, férfiaknak napi két egységnyi italt engednek meg – de, ha ránk hallgatsz, ezt sem rohansz kihasználni.
2. Jobb alvással a méregtelenítésért
A megfelelő minőségű alvás elengedhetetlen a szervezet egészségének és természetes méregtelenítő rendszerének támogatásához. Az alvás lehetővé teszi az agy számára, hogy feldolgozza a nap során szerzett információkat, valamint a test egyéb részeinek, hogy eltávolítsa a nap folyamán felhalmozódott mérgező melléktermékeket.
Törekedj arra, hogy a napi 7-9 óra meglegyen – és ügyelj a minőségre is! Ha hosszabb ideje nem alszol jól, keresd fel háziorvosodat, hogy segítsen megoldást találni.
3. Több vízzel a méregtelenítésért
A víz sokkal többet tesz annál, mint hogy remekül oltja a szomjat. Szabályozza a testhőmérsékletet, rugalmasan tartja ízületeinket, segíti az emésztést, a tápanyagok felszívódását, miközben a salakanyagok eltávolításával méregteleníti is a szervezetet.
Testsúlyodtól és aktivitásodtól függően napi 3-5 liter vízre is szükséged lehet, ha szeretnéd, hogy minden folyamat olajozott legyen – de már azzal sokkal beljebb vagy, ha a 2,5 liter megvan minden nap.
4. Kevesebb cukorral a méregtelenítésért
Kutatások már összefüggésbe hozták a cukros és erősen feldolgozott élelmiszerek mértéktelen fogyasztását az elhízással és más krónikus betegségekkel – például a szívbetegségekkel, a rákkal és a cukorbetegséggel. Ezek a betegségek károsíthatják a méregtelenítés szempontjából fontos szerveket, a májat és a vesét.
Sokféle szempontból jót teszel tehát magaddal, ha kevesebb cukros és egészségtelen ételt fogyasztasz. Ennek legjobb módja pedig, ha egyáltalán nem is tartasz otthon ilyesmit!
5. Antioxidánsokkal a méregtelenítésért
Az antioxidánsokban gazdag étrend segíthet a szervezetnek ellensúlyozni az úgynevezett oxidatív stresszt, amely növeli a betegségek kockázatát és megzavarja a méregtelenítő folyamatokat is.
Léteznek persze különféle táplálékkiegészítők, de jobban jársz, ha bogyós gyümölcsökből, diófélékből, kakaóból, zöldségekből, vagy épp zöld teából viszed be ezeket.
6. Prebiotikummal a méregtelenítésért
A bélrendszer egészsége nagyon fontos méregtelenítő rendszerünk egészségének megőrzéséhez. A jó bélrendszeri egészség pedig a prebiotikumokkal kezdődik, azaz egy olyan rosttípussal, amely táplálja a bélben lévő jó baktériumokat, az úgynevezett probiotikumokat.
Ezek is elérhetők kapszulák formájában, de jó tudni, hogy a prebiotikumok remek forrásai közé tartozik a paradicsom, az articsóka, a banán, a spárga, a hagyma, a fokhagyma és a zab is. Ráadásul ezek mégiscsak finomabbak egy pirulánál, nem?
7. Kevesebb sóval a méregtelenítésért
A túl sok só fogyasztása a testben lévő folyadék visszatartását okozhatja, különösen, ha valakinek a veséket vagy a májat érintő betegsége van, vagy ha nem iszik elegendő vizet.
A vízbevitel növelésével és a só csökkentésével a szervezet fokozza a vizeletürítést, így több víz és salakanyag távozhat a szervezetből. A káliumban gazdag élelmiszerek (például burgonya, tök, vesebab, banán, spenót) fogyasztásának növelése szintén segíthet.
8. Aktivitással a méregtelenítésért
A rendszeres testmozgás egy hosszabb és egészségesebb élet záloga, hiszen számos betegség, köztük a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, a magas vérnyomás és bizonyos rákos megbetegedések kockázatának csökkenésével jár együtt.
Törekedj arra, hogy hetente legalább 150–300 perc közepes intenzitású testmozgást (például tempós gyaloglást), vagy 75–150 perc erőteljes intenzitású testmozgást (akár futást) végezz a méregtelenítés megsegítésének érdekében!
Nem csak a testnek, a léleknek és a szellemnek is jól jön egy kis méregtelenítés: korábbi cikkünkben a digitális detoxról írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images