- A reggeli rutin óriási hatással van napunk további alakulására.
- Ennek értelmében egy káros reggeli szokás tönkreteheti az egész napot.
- Milyen a helyes reggeli rutin?
A reggeli ébredést övező rituálék kétségtelenül kihatnak hangulatunkra, teljesítményünkre, és meghatározzák a nap hátralévő részét. Kutatások úgy tartják, még az sem mindegy, milyen gyümölcs kerül a napindító turmixunkba, vagy hogy mikor mosunk fogat. De összegyűjtöttünk korábban olyan élelmiszereket is, melyek nem biztos, hogy ébredést követően jót tesznek a szervezetünknek.
Természetesen vannak olyan reggeli szokások, melyek nagy eséllyel előrevetítik, hogy csodás napunk lesz. Ám ez, úgy tűnik, már az ágyban eldől – legalábbis az alvásszakértők szerint. Ők a most következő szokást például biztosan kihagyják reggeleikből.
Így hatnak reggeli szokásaink a belső biológiai óránkra
A hozzáértők azt mondják, a jó alvás reggel kezdődik, ami így kimondva talán elsőre ellentmondás, de ha megértjük a cirkadián ritmus működését, akkor már nem is tűnik olyan különösnek. A cirkadián ritmus, vagyis a biológiai óránk egy 24 órás intervallum, ami biokémiai, fiziológiai és viselkedésbéli folyamatokat ölel fel. Ezt a ritmust a saját belső időmérő rendszerünk működteti, mely segít alkalmazkodni a környezetünkhöz, épp ezért az egyik legfontosabb befolyásoló tényezője a fény.
A szervezetünk úgynevezett alvás-ébrenlét ciklusa diktálja számunkra, mikor érezzük magunkat ébernek vagy álmosnak. Ebből – és a fény hatásából – következik, hogy bizonyos szokásokkal erősíthetjük vagy ellenkezőleg, gyengíthetjük ezt a természetes ritmust. A rendszertelen alvás, a túl sok mesterséges fény, a mozgásszegény életmód egyaránt felboríthatják a ciklus egyensúlyát.
Sőt, van még egy apróság, aminek bár nem tulajdonítunk nagy jelentőséget, mégsem tesz jót szervezetünknek.
Ez a káros reggeli szokás tönkreteheti az egész napunkat
Nem, nem az ébresztő szundifunkciójának végtelen kiaknázásáról van szó, hanem egy sokkalta ártalmatlanabbnak tűnő, de valójában igen káros reggeli szokásról:
a csörgés utáni ágyban maradásról, amit ráadásul gyakran képernyőgörgetéssel töltünk.
Ettől később bágyadtak, dekoncentráltak és rossz kedvűek lehetünk, mivel ébredés után természetes fény helyett azonnal mesterséges kék fény ér bennünket.
Dr. Chris Winter neurológus és alvás-egészségügyi szakértő szerint létfontosságú, hogy a sötét hálószobából kiérve természetes fénybe kerüljünk, az kapcsolja ki ugyanis agyunk melatonintermelését, valamint tudatja a szervezettel, hogy a nap elkezdődött.
A túl sok alvással koncentrációs nehézségek, fáradtság, ingerlékenység és fejfájás is társulhat, tehát a legegyszerűbb – és mentálisan is jobb –, ha nem görgetjük a különféle híreket és nem is szundikálunk, lustálkodunk tovább a megszokottnál, hanem egyszerűen csak kikelünk az ágyból, amint az óra felébresztett.
Szakértők szerint ez a helyes reggeli rutin
Káros reggeli szokásokkal foglalkozó tanulmányok már kimutatták, hogy a napfény hiánya csökkentheti az alvás minőségét, hozzájárulhat az álmatlansághoz és a hangulatot is negatívan befolyásolja.
Hogyan ébrednek hát azok, akik mesterei a reggeli rutinnak? Az egyik alapvető tényező a természetes fény biztosítása felkelés után 30 perccel – ettől energikusabbak, éberebbek lehetünk napközben –, de a szabad levegő is nagyon fontos a cirkadián ritmus szabályozásához. Másik jó szokás a mozgás: már egy könnyű séta vagy egy gyors beágyazás is jelzi az agynak, hogy itt az ideje megkezdeni a napot.
Csillagjegyed is befolyásolhatja, milyen reggeli rutin illik hozzád leginkább.
Kiemelt kép: Getty Images