- Minél hosszabb egy párkapcsolat, annál több hullámhegy és hullámvölgy lehet benne.
- A nehézségek, ha megfelelően kezeljük őket, erősíthetik is a szövetséget.
- Vannak azonban olyan jelek, amik arra utalnak, hogy elfogytak a működtetéshez szükséges energiák.
Teljesen természetes, hogy egy kapcsolat nem folyamatos fáklyás menet. Egy hosszabb távú párkapcsolatban elkerülhetetlen, hogy legyenek nehezebb, problémás időszakok. Olyanok, amikben valahogy nehezebb szeretni a másikat vagy épp azt, akivé társunk mellett váltunk.
De míg egy érzelmi töltettel még rendelkező kapcsolaton a legnagyobb nehézségek, esetleg egy krízis kellős közepén is érdemes dolgozni, vannak olyan helyzetek, amikor inkább a szakításon érdemes elgondolkodni, vagy célzottan, esetleg párterápiával keresni a megoldást. Hat olyan esetet sorolunk, amikor már külső segítségre lehet szükség, és amelyek megoldás híján a párkapcsolat végét jelenthetik.
1. Nincs érzelmi nyitottság
Egy egészséges párkapcsolat egyik alapvető feltétele, hogy mindkét partner biztonságban érezze magát benne, és nyíltan megoszthassa a másikkal a gondolatait, érzéseit és véleményét. Ha az utóbbi időben már nem mertek sebezhetőnek mutatkozni egymás előtt, ha eltűnt a kapcsolatból nyitottság, ha nagyon nehéz megtalálni azokat a közös alapértékeket, amikre építeni, vagy amin újjáépíteni lehet a kapcsolatot, érdemes lehet elgondolkodni azon, jó irányba mennek-e a dolgaitok. Ha azt veszed észre, hogy már nem osztod meg a partnereddel mindazt, ami igazán a szívedet nyomja, ami foglalkoztat vagy igazán lelkesít, az annak a jele lehet, hogy távolra sodródtatok egymás mellől. Hasonló eltávolodásra utal az is, ha azt tapasztalod, hogy a humor és a kedveskedés is eltűnőben van, mert ezek alapvető fontosságúak ahhoz, hogy jól működtessétek kettősötöket.
2. Kommunikációs zavar
Azt vetted észre, hogy az utóbbi időben egyre ritkábban beszélitek meg egymással a kapcsolati nehézségeket? Ehelyett inkább a szőnyeg alá söpritek a problémákat, annyira, hogy a felszínen csak a megbántottság, a feszültség és a frusztráció marad? Inkább nem szóltok a másiknak akkor sem, ha esetleg megbánt a viselkedésével, mert nincs kedv, energia a veszekedéshez, vagy mert úgy néz ki, teljesen felesleges lenne? Nos, ezek intő jelek. Míg az, ha az ember nem akar mindenáron konfliktust, és ha bölcsen választja meg az ütközeteit, előre vivő dolog, addig az, ha teljesen megszűnik a problémák feltárása csak azért, hogy nyugalom legyen, nem sok jóra utal, és akár a kapcsolat végét is jelezheti.
3. Agresszív kommunikáció
A kommunikáció hiánya mellett legalább ilyen problémás lehet az agresszív kommunikáció is. Partnereddel sokat vitatkoztok, állandóan veszekedtek egymással, emiatt mindketten folyamatosan feszültek és elégedetlenek vagytok? Azt vetted észre, hogy ha megpróbálod felvetni a partnerednek aggályaidat, elutasítással, bagatellizálással, vagy azzal találkozol, hogy kinevetnek, esetleg kigúnyolnak? Mindez komoly elakadásra utal. Hosszú távon ugyanis ez a fajta viselkedés aláássa a bizalmat és a tiszteletet, ezzel pedig végérvényesen megöli a kommunikációt.
4. Megszűnik az érintés
A szexuális vágy és az intimitás egy kapcsolat folyamán hullámzó lehet, ez teljesen normális. Az, ha épp nem tűzforró az ágy, nem feltétlenül jelenti azt, hogy baj van, főleg akkor, ha a hálószobán kívül ki tudjátok fejezni egymás felé érzelmeiteket. Az érintés olyan hormonokat szabadít fel, amelyek erősítik a kötődést, ezért az, hogy a mindennapokba egymáshoz érjetek, legalább olyan fontos, mint a szex. Sőt. Ha szex nélkül is képesek vagytok szoros testi intimitásra, akkor jó eséllyel újjáéleszthető a szexuális vágy is. Az viszont, ha partnered testi közelsége kifejezetten taszítani kezd, komoly problémát jelez, amit nem biztos, hogy ketten meg tudtok oldani.
5. Nincs bizalom
A bizalmatlanság nagyon könnyen megveti a lábát egy kapcsolatban, és az ember gyakran észre sem veszi, hogyan épülnek fel egész bástyák belőle. A kétely gyanakvássá nő, az aggodalmat és nyugtalanságot szül, és mindent tönkre tesz maga körül. Ha szorongunk, ha félünk attól, hogy nem bízhatunk meg a másikban, az megakadályozza, hogy nyitottak legyünk, ezért aztán nem, vagy nem őszintén kommunikálunk (a másik előtti titkolózás önmagában intő jel), és szépen egymásra épül az összes negatív hatás. Ahhoz, hogy visszaszerezzük a bizalmat (romlott is meg akármi miatt), mindkét partnernek erőfeszítést kell tennie, és együtt feltárni, hogy melyek voltak azok a pontok, ahol a kétely először befészkelte magát a kapcsolatba.
6. Nincs közös jövő
Mivel felnőttként is sokat változik személyiségünk, egy hosszú kapcsolatban könnyen előfordulhat, hogy a párok tagjai nem ugyanabba az irányba fejődnek, és egy idő után eltávolodnak egymástól. Azzal, ha külön érdeklődési köreitek vannak és nem mindent együtt csináltok, nincs semmi baj, de ha például már nem vesztek részt a másik számára fontos eseményeken sem, azaz nem kíséritek egymást az életben, az csak arra utal, hogy valami javításra szorul. A tartós kapcsolatok egyik fontos összetevője, hogy a pár tagjai együtt képzelik el a jövőt, ezért
ha ti egyáltalán nem beszéltek a közös jövőről, vagy ha nem terveztek hosszabb távra, akkor ez megint olyasmi, amin érdemes elgondolkodni.
Ahogy minden ember, úgy minden párkapcsolat egyedi, ezért azt, hogy pontosan hányadán is álltok egymással ti tudjátok a legjobban. Ha kételyek, rossz érzések merülnek fel, ha a kapcsolat nem ad örömöt, nem kell beletörődni, mert egyáltalán nem törvényszerű, hogy egy hosszú kapcsolat kihűljön vagy már ne adjon örömet. Ha kedvezőtlen tendenciákat tapasztaltok, először kommunikáljatok, próbáljátok megoldani a nehézségeket, ha viszont minden igyekezetetek ellenére nem megy, érdemes szakembert keresni. Egy párterápia során eldől, tudjátok-e folytatni, vagy mi a méltó és sebeket nem ejtő lezárás módja.
Érdekel, mitől lesz hosszú távon is boldog egy párkapcsolat? Ebben a cikkünkben ennek összetevőit gyűjtöttük össze!
Kiemelt kép: Getty Images