Vajon, segíthet rajtunk a mindful drinking, azaz a tudatos alkoholfogyasztás?Az elmúlt években Magyarország rendszerint a világelsők között volt az alkoholbetegek lakosságarányos számát illetően, ezzel bizonyára keveseknek mondunk újat. Számos kutatás rámutatott, hogy a Magyarországon élő emberek majdnem egynegyede alkoholista. Ezzel az aránnyal magunk mögé utasítjuk az olyan nemzeteket is, amelyeket kimondottan nagyivóként tart számon a közvélemény. Többet iszunk, mint az oroszok, a britek, az írek, a németek… és szinte a világ összes többi nemzete. A nemek szerinti bontás azt mutatja, hogy itthon a férfiak 36,9, a nők 7,2 százaléka alkoholbeteg.
Míg a világon az elmúlt években számos olyan kezdeményezés született, amely a mértékletes alkoholfogyasztásra hívja fel a figyelmet, ezek itthon nemigen honosodtak meg. A Wine In Moderation (bort mértékkel – a szerk.) például egy olyan európai kezdeményezés, amely a mértékletes borfogyasztás népszerűsítésére, valamint a bor mint kulturális termék hangsúlyozására jött létre. Ha nem tévedek, ennek az elképzelésnek nincs magyar megfelelője. Még idáig sem jutottunk el.
Mi a végletek nemzete vagyunk, mi száraz novembereket, és most már száraz januárokat tartunk. Azaz a mértékletesség jegyében egy hónapig száműzzük az életünkből az alkoholt. Biztosan sokakhoz eljutott Zacher Gábor toxikológus kisvideója, amelyben arra hívja fel a figyelmet, hogy
„van legalább 900 ezer olyan honfitársunk, aki abszolút mértékig nem próbálja ki ezt a kihívást. Ők az RMA-k. Mi az az RMA? Rendes magyar alkoholista.”
Szerinte számukra akár életveszélyes is lehet ez a módszer, bár az én véleményem az, hogy az ilyen kihívásokat nem nekik találták ki, sokkal inkább a szociális ivóknak, akik a téli hónapok közeledtével hajlamosabbak egy kicsit jobban a lovak közé csapni. Szerintem alapvetően az emberi természet része, hogy bizonyos dolgokat még mindig könnyebbnek tartunk egyáltalán nem csinálni, mint mértékkel csinálni. Sokak számára keveset inni sokkal nehezebb, mint nem inni egyáltalán. Ezt a beidegződést próbálja újra írni a mindful drinking nevű mozgalom.
A nők és az alkohol
Mert mit tesz velünk az alkohol, ha alkoholisták ugyan nem vagyunk, de érezzük, hogy valamin változtatni kéne italozási szokásainkban? Ez a kérdés a húszas éveinkben nyilván nem foglalkoztat annyira bennünket. Ha a kedves olvasó elmúlt 30 éves, akkor valószínűleg pontosan tudja, mit bírt a szervezete huszonévesen, és mit bír 10, 20 vagy akárhány évvel később. Én személy szerint húszévesen minden csütörtökön reggelig buliztam, annak ellenére, hogy pénteken volt a leghosszabb napom az egyetemen. Volt, hogy alvás nélkül csináltam végig a hét utolsó tanítási napját. És jól teljesítettem. Most, 44 évesen valószínűleg két teljes napig nem bírnék felkelni, ha újra belevetném magam egy olyan csütörtökbe, mint régen. Persze ez eszembe sem jut. Hiszen az alkohol káros hatásait időnként én is meg-megtapasztalom a saját bőrömön, pedig ritkán iszom. Elég néhány pohár bor, és még másnap is bedobog a szívem. Érzem a bélrendszeremben, hogy nem örül a választásomnak, rosszul alszom, kicsit depressziós is leszek és másnap jelentősen romlik a sportteljesítményem, ha egyáltalán képes vagyok sportolni. Ezek egyébként teljesen tipikus tünetek, amelyeket – legalábbis az én koromban – nem igazán lehet megúszni. Az alkohol megzavarja az alvási ciklusunkat és megemeli a vércukorszintet, ennek hatására kortizol, azaz stressz hormon szabadul fel a szervezetünkben. Emellett az is tény, hogy már egyetlen pohár ital elfogyasztása is enyhe elvonási folyamatot eredményez, ami gyakran okoz nyugtalanságot és idegességet, ahogy a méregtelenítés szép lassan végbemegy.
Ráadásul mindez fokozottan igaz a nőkre. Több kutatás is bizonyította, hogy az alkohol hatása a kortizolra a nők szervezetében erősebb, mint a férfiakéban, valamint az elalvás előtt elfogyasztott italok erősebben gátolják a nőket abban, hogy mélyen aludjanak, mint a férfiakat.
Új alapokra helyezett kapcsolat – mit jelent a mindful drinking?
Ma, amikor mindenhonnan ömlik ránk a mindfulness, miért ne létezne a mindful drinking, azaz tudatos ivás kategóriája? Magát a kifejezést Rosamund Deanhez köti a közvélemény, aki 2017-ben sikerkönyvet írt Mindful Drinking címmel. A könyv egyik legfontosabb üzenete, hogy ahhoz, hogy felelős viszonyt alakítsunk ki magunk és az alkohol között, nem kell teljes mértékben megvonnunk magunktól, sőt, az sem elsődleges szempont, hogy kevesebb szeszt fogyasszunk (bár ez a legtöbb esetben törvényszerűen bekövetkezik).
A mindful drinking sokkal inkább arról szól, hogy egészséges viszonyunk legyen az itallal. „Ez nem más, mint egy önmagunk által irányított stratégia, hogy céljaink, egészségünk vagy bármi, számunkra fontos tényező érdekében helyes döntést hozzunk az ivásról” – mondja a csaposból lett mindful drinking szakértő, Derek Brown, aki szintén nagy sikerű könyvet adott ki Mindful Mixology címmel. Ő azt mondja, nagyon fontos, hogy ivási szokásinkat saját céljainkhoz, ne pedig társadalmi elvárásokhoz igazítsuk. Szerinte a mindful drinking legalapvetőbb kérdése, hogy „mik a céljaim, és hogyan támogatja, illetve nem támogatja ezeket az alkohol?” Brown szerint a mindful drinking legjobb kiindulópontja, ha „a négy C-t” követjük. Ez négy C betűvel kezdődő kifejezést takar, angol nyelven. Az első ilyen a „celebration”, azaz ünneplés. A második a „conviviality”, azaz a barátokkal való közösség. A harmadik a „consecration”, azaz szertartások, vallási alkalmak. A negyedik pedig a „connoisseurship”, azaz az ínyencség. Hiszen van, hogy előkerül egy különleges whisky vagy egy borritkaság, és szeretnénk egy kicsit élvezni az egyediségüket.
Ez a négy „helyzet” mind okot ad arra, hogy alkoholt fogyasszunk, fontos azonban megjegyeznünk, hogy egyik sem teszi kötelezővé.
A tudatos döntés a mi kezünkben van.
Józanság kíváncsiságból?
A mindful drinking mozgalmat eredetileg fiatal felnőttek találták ki, akárcsak a vele kéz a kézben járó „sober curious” életstílust is. Ez utóbbi kíváncsiságból eredő józanságot jelent, és az a célja, hogy ledöntse azt a sztereotípiát, miszerint szórakozni, jól érezni magunkat csak alkohollal lehet. Ez is, akárcsak a mindful drinking nem más, mint gondolkodásmód. Aki a tudatos alkoholfogyasztás mellett dönt, az folyamatosan felteszi magának a kérdést, hogy miért iszik, és mindezt ítélkezés nélkül. Ez bárkinek sikerülhet: mindenki megkérdezheti magától, amikor kezébe vesz egy pohár alkoholt, hogy valóban akarja-e ezt az italt, vagy hogy nem lesz-e negatív következménye az elfogyasztásának. Akinél állandósodik ez a gondolkodásmód, az egyre inkább tisztában lesz azzal, hogyan hat az alkohol a testére és az elméjére. Ez pedig sokkal egészségesebb kapcsolatot eredményez köztünk és a szeszes italok között, és a legtöbb esetben azt is hozza magával, hogy sokkal kevesebb alkoholt fogunk fogyasztani.
Mindful drinking helyesen, avagy hogyan gyakoroljuk a tudatos ivást?
Szakértők szerint először is fontos felismerni, hogy melyek az egészségtelen szokásaink kiváltó okai. Valami kellemetlen társasági helyzet? Egy borzalmas munkanap? Egy buli, ahol senkit sem ismerünk? Ha ezekre a helyzetekre az az azonnali reakciónk, hogy a pohár után nyúlunk, érdemes megtörnünk ezt a szokást, és egészségesebb választásokkal reagálni.
Az is nagyon fontos, hogy tudatosodjon bennünk, hogy a döntés, miszerint iszunk-e vagy sem, egyedül a mi kezünkben van. Ez nem könnyű, hiszen olyan kultúrában élünk, amelyben gyakorlatilag magyarázkodnia kell annak, aki nem szeretne inni. De minél többször tudunk ezeken az elvárásokon felül emelkedni, annál magabiztosabbak leszünk döntéseinkben.
Kiemelt kép: Canva