kiskutya, hó

Megvan, mlyen fajtájú kutyák élnek a legtovább

Egy friss kutatásból kiderül, milyen „fazonúak” a leghosszabb életű kutyusok.

Mindenki azt szeretné, hogy kedvence a lehető legtovább maradjon a családdal, de egy állat (ahogyan az ember) élettartama lényegében lutri. Nemcsak baleset következhet be bármikor, de az életmód, a gondozás és az öröklött genetikai tulajdonságok is befolyásolják az élettartamot. Korábban már írtunk arról, melyek a leghosszabb életű kutyafajták, most azonban egy olyan kutatás jelent meg, ami azt vizsgálja, melyek azok testi jellegzetességek, amik fajtától függetlenül, egyedileg jellemeznek egy-egy kutyát és arra utalnak, hogy az állat hosszú életű lesz. 

A kutatás

A Scientific Reports című folyóiratban megjelent kutatásban a szakértők arról számolnak be, hogyan elemezték 584 734 fajtatiszta és keverék kutya adatait, amelyeket 18 különböző szervezettől, köztük állatmentő és állatjóléti szervezetektől, fajtanyilvántartásoktól és állatbiztosító társaságoktól gyűjtöttek össze. Az összes fajtatiszta és keverék kutyát figyelembe véve a kutatócsoport megállapította, hogy a kutyák átlagos élettartama 12,5 év, és hogy a nőstény kutyák valamivel tovább élnek, mint a kanok.

„Míg a korábbi kutatások a kutyák hosszú élettartamát befolyásoló tényezőként azonosították a nemet, az arcformát és a testméretet, addig senki sem vizsgálta a három tényező kölcsönhatását, illetve kutya tenyésztése és az élettartam közötti lehetséges kapcsolatot” – mondta el Dr. Kirsten McMillan, a kutatás első szerzője a Dogs Trust jótékonysági szervezet munkatársa, amikor a kutatócsoport mostani munkamódszereiről nyilatkozott.

A mostani kutatásban a szakértők figyelembe vették a méret, a pofa jellege és a nem kölcsönhatását, és azt találták, hogy a a fajtakutyák közt a kistermetű, hosszú orrú szuka kutyáknak volt a leghosszabb az élettartamuk, ők átlagosan 13,3 évet értek el. A laposabb pofájú fajták átlagos élettartama azonban csak 11,2 év volt, és 40%-kal nagyobb volt a kockázata annak is, hogy kifejezetten korán pusztuljanak el.  

Specializáció

A pofa hossza nemcsak a fajtatiszta kutyák esetében számít. Kutatók megállapították, hogy a hosszabb pofával rendelkező kutyák átlagos élettartama(függetlenül attól, hogy fajkutyák vagy keverékek-e) hosszabb, mit a csapott orrúaké. A különbség viszont egyes fajták esetében kifejezetten jelentős:

míg a vizsgálatba bevont tacskók átlagos élettartama például 14 év volt, addig a francia bulldogoké 9,8 év.

A szakértők régóta mondják, hogy az úgynevezett brachycephalikus azaz rövid fejű fajták egészségügyi problémák sokaságára, többek között légzési nehézségekre és bőrproblémákra hajlamosak, ez a kutatás pedig igazolja a betegségnek való nagyobb kitettségüket.

A kutatócsoport tett egy másik érdekes felfedezést is.  Megállapították, hogy a közhiedelemmel ellentétben a fajtatiszta kutyák medián élettartam hosszabb, mint a keverék kutyáké (12,7 év, illetve 12 év), ami ellentmond annak az elképzelésnek, hogy a keverék fajták nagyobb genetikai változatosságuk miatt ellenállóbbak lennének. 

Tanulságok

Az ilyen és ehhez hasonló kutatások mindenki számára tanulságosak lehetnek, aki kutyát tart, vagy kutyát tervez, és azok számára is, akik fajták nemesítésével tenyésztéssel foglalkoznak. Bár az utóbbi években minden korábbinál népszerűbbek lettek itthon is a rövid pofájú, csapott orrú kutyusok, szakértők szerint érdemes elgondolkodni azon, mennyit vesz el ezeknek a kutyáknak az élettartamából (és életük során komfortérzetükből, jóllétükből) a tenyésztésből eredő sajátos arcforma. 

Érdekel minden, ami kutya? Ebben a cikkünkben a legnehezebben nevelhető kutyafajtákról írtunk. 

Kiemelt kép: Getty Images