Ha szerencsések vagyunk, fiatalon még csak akkor érzünk fájdalmat a lábainkban, ha elzsibbadnak, vagy ha izomlázunk van. Ám a kor előrehaladtával egyre gyakoribbak a furcsa, kellemetlen érzetek: fájdalom, szurkáló érzés, sajgás, görcsös izomhúzódások. Ezek közül vannak olyanok, amikre egyszerű a magyarázat: életmódunkból (például nem megfelelő munkaállomás a home office-ban) vagy pillanatnyi egészségügyi állapotunkból fakadnak. A hajnali lábgörcs például valamilyen ásványianyag-, leggyakrabban magnéziumhiányra utalhat. Ám vannak olyanok is, amelyek hátterében komolyabb szervi problémák is állhatnak, épp ezért nem szabad elbagatellizálni őket. Figyeljünk a jelekre, és ha olyat tapasztalunk, amit korábban még soha, vagy ha a kellemetlenség, fájdalom már régóta fennáll, és semmilyen intézkedésünkre, életmódbeli változásra sem javul, azonnal keressük fel vele a háziorvosunkat.
Szokatlan bizsergés a lábban
A neuropátia jele lehet, ha furcsa szúró érzést, zsibbadást tapasztalsz. De mi jelent pontosan ez a betegség? Az úgynevezett perifériás neuropátia az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek károsodását jelzi. A tünetek ennek megfelelően leginkább a végtagokon jelentkeznek: zsibbadás, szurkáló, áramütésszerű érzés, viszketés, gyengülő érzékelés, vagy épp ellenkezőleg: a hidegre, melegre való túlzott érzékenység lehet a betegség jele. Legtöbbször a cukorbetegség szövődménye, de kialakulhat az alkoholizmus, egyes daganatos betegségek, hiányállapotok vagy mérgezések talaján is. A neuropátia kezelésénél elsősorban az idegek problémáit kell enyhíteni. Nagyon fontos része emellett a kezelésnek az izmok erősítése, a sportolás is, a rendszeres aktív életmód is.
Feszülés, lábdagadás
Főleg a 40-50 éves kor közöttieket érinti a köszvény, a betegség kialakulásának hátterében rendkívül sokféle probléma állhat.
Az ízületekben lerakódó húgysavkristályok miatt kialakuló ízületi gyulladás – vagyis a köszvény – első jelei a nagylábujjon mutatkoznak.
A betegség kialakulásában az öröklődés éppúgy közrejátszik, mint a túlságosan bőséges, fehérjében gazdag táplálkozás (például sok, napi többszöri vörös hús fogyasztása), valamint az is, ha a vese nem képes elegendő húgysavat eltávolítani a vizelettel. Az ízület forróvá, duzzadttá és rendkívül érzékennyé válik a köszvényes rohamtól. A betegséggel mihamarabb orvoshoz kell fordulni, ő a fájdalom- és gyulladáscsökkentő gyógyszerek mellett az életmóddal kapcsolatos változtatásokra is javaslatot tesz.
Elszíneződés és fájdalom
Foltok megjelenése esetén gyanakodj érszűkületre! Amikor az oxigént és a tápanyagokat szállító erek megvastagodnak, merevvé válnak, és így csökken a környező szövetek vérellátása, az szintén jellegzetes tünetekkel jár. A karokban és a lábakban is jelentkezhet fájdalom, de a romló vérellátás jele a környező bőrfelület halvány színe vagy elszíneződése is. Az ilyen tünetekkel mihamarabb orvoshoz kell fordulni, mivel a végtagok a hidegre, melegre való csökkent érzékenységük miatt könnyebben megsérülhetnek, extrém esetben pedig akár a lábujjak üszkösödése is bekövetkezhet.
Forró lábak, égő fájdalom
A mélyvénás trombózis igen veszélyes: ilyenkor valamelyik mélyen, vagyis nem közvetlenül a bőr alatt fekvő vénában vérrög jön létre, amely elzárja a véráramlás útját.
Ha a vérrög leszakad, eljuthat a tüdőbe, és ott akár halálos tüdőembóliához vezethet.
Jellemző tünete, hogy az érintett végtag, a boka, a lábfej erősen megdagad, és a bedagadt terület felett pirosság, melegség jelenhet meg és nagyon érzékeny érintésre. Gyakori az izomlázhoz hasonló fájdalom is, különösen az erek környékén, sőt az érintett végtag pirosasan-lilásan is elszíneződhet. Aki ilyen tüneteket tapasztal, azonnal feküdjön le, lábát polcolja fel, és hívja ki az orvosi ügyeletet – a mozgástól ugyanis leszakadhat a vérrög, és életveszélyes állapot alakulhat ki.
Kiemelt kép: Getty Images