Az okoseszközöknek rengeteg előnye van, és számtalan módon megkönnyítik az életünket, mégsem figyelünk eléggé arra, hogy mindig tisztán tartsuk ezeket. Az egyik, állandóan használatban lévő ilyen kütyü pedig rengeteg kórokozót hordoz magán.
  • Csak akkor „egészséges” az okosóra, ha naponta fertőtlenítjük.
  • A vizsgált órák 95%-a hemzsegett a baktériumoktól.
  • Kevésbé szennyezettek a nemesfém szíjas órák.

A modern életvitel alapvető kellékei lettek az okoseszközök, viszont a nagy előnyük mellett rengeteg új problémát is behoztak az életünkbe. Az okostelefonok a kék fénnyel ártanak az szemünknek, idegrendszerünknek, és bőrproblémákat okozhatnak, ha nem tisztítjuk őket. Sőt, a mobiltelefon az agyunknak is árthat. Most az okosórák kerültek a célkeresztbe.

Ne legyen belőle „koszosóra”

Emberek milliói csatolnak fel naponta okosórákat – a legnépszerűbb az Apple Watch, a Garmin és a Fitbit – a csuklójukra az egészségre gyakorolt előnyeik miatt. Az okosóra viselői figyelhetik a pulzusukat, számolhatják a lépéseiket, mérhetik az edzési aktivitásukat és az alvásuk minőségét is.

Az új kutatások szerint az okosórák igazi baktériumtenyészetek, vagyis ironikus módon még károsak is az egészségre, ha nem tisztítjuk.

 https://www.noklapja.hu/aktualis/2024/02/13/koszos-okosora/ ‎

Az okosórák 95%-a hemzseg a baktériumoktól (Fotó: Getty Images)

Néhány elszánt kutató a laborban megvizsgálta, vajon mennyire higiénikusak ezek az okoseszközök. A mikroszkóp alatt azonban olyan eredményeket láttak, amiken még ők is meglepődtek. Az okosórák ugyanis a telefonoknál is koszosabbak, hiszen az óra akkor is rajtunk van, amikor telefon általában nem vesszük kézbe, például a vécén, edzőteremben.

Baktériumskála

Az okosóra használójának életmódjától, szokásaitól függ, milyen kórokozókból kerül több a kütyüjére. A vizsgálat megmutatta, hogy például akik gyakran jártak edzőterembe, azoknál a legmagasabb számban a staphylococcus volt jelen; az állatokkal foglalkozó embereknél pedig több volt az E. coli az órán. Érdekes, hogy a fémszíjas – főleg ezüst és arany – okosórák kevésbé voltak koszosak, mint a műanyagpántos verziók.

A fő kérdés, hogy elég-e ez a baktériummennyiség, hogy megbetegítsen bennünket?

Az Advances in Infectious Diseases című szaklapban megjelent tanulmány szerint a véletlenszerűen kiválasztott, majd tesztelt eszközök nagyjából 95%-a tartalmazott valamilyen szennyeződést. A bőrbetegségeket okozó Staphylococcus az órák 85%-án megtalálható volt, a hasmenést, hányást okozó Escherichia coli az órák 60%-án volt jelen. A gyakori Pseudomonas az okosórák 30%-án megtapadt – ez a baktérium a gyulladásos bőrproblémáktól a fülgyulladáson át a húgyúti betegségekig bármit okozhat.

Egy egészséges, ép immunrendszerű embernél talán nem okoznak problémát, de sajnos marad ok az aggodalomra. „Ezek a kórokozók még viszonylag kis számban is közegészségügyi jelentőségűek – monda a tanulmány vezető kutatója, Dr. Nwadiuto Esiobu, a Florida Atlantic University Biológia Intézetének professzora. – Fontos tudni, hogy ezek a baktériumok immunhiányos állapotban lévőknél nagyon veszélyesek, tehát kórházi környezetben különösen szükséges az okosórák rendszeres fertőtlenítése.”

A tisztításra a legjobbak a klóros és az alkoholos fertőtlenítőszerek. Akár kézfertőtlenítő oldattal, géllel, nedves kendővel is tisztíthatjuk az órákat, mert az okosorák, szinte mind, legalább enyhén cseppálló.

Az okoseszközök által kibocsátott kékfény is ártalmas hosszú távon, olvasd el az erről szóló írásunkat is!

Kiemelt kép: Getty Images