A legismertebb ilyen kémiai anyagokat feromonoknak nevezzük, ezek tájékoztatják az ellenkező nem tagjait, hogy milyen a genetikai állományunk, termékenyek vagyunk-e, s ez alapján döntjük el, vonzódunk-e valakihez vagy sem. Az illat azonban nem csupán a párválasztás során játszik fontos szerepet.
Az ókori görögök óta tudjuk, hogy megváltozik az illatunk, ha rosszul vagyunk. Mi vérvételekre rohangálunk, hogy kiderítsük, mi zajlik odabent, az ókori görög orvosok meg egyszerűen csak megszagolták a betegeket. Ha valakinek nagyon édes, gyümölcsös lehelete volt, úgy gondolták, a szervezete nem tudja lebontani megfelelően a cukrot, így valószínűleg diabéteszes. Ugyanígy kiszagolták a májkárosodást és a fertőző betegségeket is. Mai szemmel humbugnak tűnhet, pedig azóta a tudomány a görögöket igazolta:
valóban megváltozik a leheletünk a különféle betegségek hatására, s mindegyiknél másképpen.
1971-ben a Nobel-díjas kémikus, Linus Pauling 250 különböző gáznemű anyagot számolt össze az emberi leheletben. Ezeket az illékony szerves vegyületeket rövidítve VOC-oknak nevezik. Nagy részüket képesek vagyunk kiszagolni, kis részüket már csak az állatok érzékelik, a legkisebb hányadot pedig tudatosan egyikünk sem. Ettől függetlenül hatással vannak a környezetünkre, és betekintést adnak az egészségi állapotunkba is.
Az egészség illata: az állatok jól ismerik
Elég csak arra gondolnunk, hogy a kutyák kiszagolják a rákot, a koronavírust, előrejelzik a migrénes vagy epilepsziás rohamokat. Ehhez elég a vizeletünket, a verejtékünket vagy épp a leheletünket megszagolniuk, és pontosabb képet kapnak, mint egyes műszerek. A macskánk érdekes módon oda telepszik, ahol épp fáj valamink; a hangyák kiszagolják az egerek vizeletének illatából, hogy rákosak-e vagy sem; a méhek felismerik a tuberkulózist, a rákot vagy épp a cukorbetegséget.
Ők tudják, amit mi nem.
Az emberi szaglás az utóbbi több ezer évben egyre csak korcsosult, hiszen nem élünk a természetben. Emellett a légszennyezés is folyamatosan ront az orrunkon. Ez már csak azért is káros, mert alapvető érdekünk, hogy ki tudjuk szagolni a betegségeket, hiszen csak így tudjuk elkerülni a megfertőződést.
Az egészség illata: az ember is megérezheti
Kivételes esetekben az emberi szaglás is lehet olyan érzékeny, hogy jelezzen olyan betegségeket, amikről még az orvosok sem tudnak. Így vált világhírűvé a nyugdíjas skót ápolónő, Joy Milner. Több, mint tíz évvel azelőtt, hogy férjét Parkinson-kórral diagnosztizálták volna, Milner érezte, hogy megváltozott a férje szaga. Idővel, ahogy egyre több orvoshoz jártak férjével, észrevette, hogy más embereknek is hasonló, pézsmás az illatuk. Mindannyian Parkinson-kóros betegek voltak.
Milner képességét egy idő után az orvosok is észrevették, és egy sor feltételezett beteg illatmintáját szagoltatták meg vele. Sosem tévedett. Egy esetben történt meg, hogy ő azt jelezte, az illető, akinek az átizzadt pólóját szagolja, beteg, miközben az orvosok szerint egészséges volt. Kevesebb, mint egy éven belül a tesztalanynál diagnosztizálták a Parkinson-kórt.
Félelmetes, hogy egy jól fejlett szaglású ember vagy állat pontosabban jelezheti előre a bajt, mint az orvosi műszerek, amelyekben annyira bízunk.
Az emberiség pedig egyre igyekszik: egyre hatékonyabb analitikai eszközöket, tömegspektrometéreket gyártunk, hogy akár előre is tudjuk jelezni a különféle betegségeket. A mesterséges intelligenciát is csatasorba állítottuk. A tudomány jelenlegi állása szerint csupán a bőrről vett mintából ki lehet mutatni, hogy valaki férfi vagy nő, vagy hogy körülbelül hány éves. A kutatók szerint nincs messze az az idő, amikor elég lesz belelehelnünk egy (az alkoholszondához hasonló) készülékbe ahhoz, hogy teljesebb képet kapjunk az egészségünkről.
2017-ben már hírt adtak arról, hogy tesztelik az első ilyen gépet, ami a jövőben a tüdőrákot, az irritábilis bél szindrómát, és még tizenötféle betegséget is képes lesz időben kimutatni. Addig maradnak az állatok, illetve, ha szerencsések vagyunk, az olyan partnerek, akik észreveszik, ha megváltozott az illatunk és ezt jelzik is felénk.
További érdekességeket találhatsz ebben a cikkben az illatokról, az emberi szaglásról.
Kiemelt kép: Getty Images