szemszin-egeszseg

Kék, zöld vagy barna? Ennyi mindenről árulkodik valójában a szemszín

A szem nem csak a lélek, az egészség tükre is lehet.

Szemünk színét az írisznek (szivárványhártyának) nevezett rész határozza meg. Hogy kinek lesz barna, kék, zöld vagy egyéb árnyalatú szemszíne, azt az íriszben található pigment (melanin) típusa és mennyisége is befolyásolja. Szemünk színe ugyanakkor a gének függvényében is változhat, hiszen elsősorban a genetika az, ami az írisz pigmentációját meghatározza.

A melaninnak két típusa van: az eumelanin és pheomelanin. Előbbi a sötétebb, utóbbi a szem világosabb színéért felel. Mivel az eumelanin számít genetikailag dominánsabbnak, a barna szemszín a legelterjedtebb a Földön. Ugyanakkor ahány ember, annyiféle melanin-összetétel, így

nincs két teljesen egyforma szemszín a világon.

Ennek köszönhetjük, hogy szemünk színe a barna, a kék és a zöld legkülönfélébb árnyalataiban pompázik. (Az újszülötteknek azért kék a szemük, mert még nincs elég melanin a szervezetükben.) Mondhatjuk tehát, hogy szemünk színe olyan egyedi, mint az ujjlenyomatunk.

Szemszínek és egészség

Szemünk színe jóval összetettebb, mint azt valaha gondolnánk. A tudomány szerint nemcsak személyiségünk bizonyos jellemzőiről, de szexuális irányultságunkról, sőt, párválasztási szokásainkról is elárulhat ezt-azt. És ez még nem minden!

Sötét szemszín

Kutatások megállapították, hogy a barna szemszínnel rendelkező embereknél kisebb valószínűséggel alakul ki egy bizonyos, a szem ideghártyáját támadó betegség, az időskori makula-degeneráció, illetve a szemet érintő melanoma, mivel a sötétebb írisz több ultraibolya fényt képes blokkolni.

Azt azonban fontos leszögeznünk, hogy az UV-szűrős napszemüveg használata szemszíntől függetlenül mindenkinek ajánlott!

A diabéteszes retinopátia egy cukorbetegséggel összefüggő állapot, ami a retinában lévő ereket érinti – és idővel sajnos látásvesztést is okozhat. Bár a tudósok még kutatják a pontos okait, erős a gyanú, hogy a sötétebb pigmentek valószínűleg képesek egyfajta védelmet biztosítani. Ezáltal csökkenthetik a betegség kialakulásának kockázatát.

szemszin-egeszseg

Fotó: Unsplash

Ugyanakkor sötétebb szemszínű embereknél nagyobb lehet a szürke hályog kockázata – derült ki egy 2014-es tanulmányból, miszerint a barna szeműek íriszében lévő megnövekedett melanin hőfelhalmozódást okozhat a szemekben, ami a szürke hályog kialakulásával is összefüggésbe hozható. 

Világos szemszín

Egy 2022-ben megjelent tanulmány 35 000 önkéntes résztvevő segítségével azt vizsgálta, hogy a barnás szemszínűekhez képest a kék és zöld szeműek vajon tényleg hajlamosabbak lehetnek-e a bőrrák két leggyakoribb formájára, a bázelsejtes karcinómára és a laphámrákra.

A zöld szemű résztvevőknél 24%-kal, míg a kék szeműeknél 19%-kal volt magasabb mindkét betegség kockázata. Bebizonyosodott tehát, hogy

akinek kevesebb pigment van az íriszében, annak kevesebb pigment van a bőrében is,

ami igazoltan növeli a betegség előfordulási esélyét. Így talán tényleg nem meglepő, hogy a szemet érintő melanoma kockázata miért lehet alacsonyabb a barna szemű embereknél.

szemszin-egeszseg

Fotó: Unsplash

A Pittsburgh-i Egyetem kutatásának eredményei szerint a világosabb (zöld vagy kék) szemszínnel rendelkező egyének ugyanakkor nagyobb fájdalomtűrő képességgel rendelkeznek, mint barna szemű társaik – sőt, esetükben a depresszió kialakulásának kockázata is alacsonyabb lehet.

Hogy mégis miért? Bár egy igencsak összetett kérdésről van szó, ami további kutatásokat igényel, a tudósok azt gyanítják, hogy a kék szemszínért felelő gén több mindenért felelhet, például a testi-lelki fájdalom ingereire is hathat.

A legszerencsésebbek a sötéthez is jobban alkalmazkodnak

Világszerte nagyjából minden tizedik ember szeme tengerkék vagy zafírkék (amit úgy kell elképzelni, mintha viselője abból a bizonyos kókuszos csokoládét népszerűsítő reklámból lépett volna elő). Dr. Kyoko Yamaguchi antropológus és tanítványa, Faith Erin Cain a liverpooli John Moores Egyetemről 39 felnőtt önkéntes segítségével vizsgálták meg ezt az igencsak gyönyörű (és már-már szó szerint világító) szemszín-árnyalatot.

A résztvevők elvégeztek egy 30 másodperces szemtesztet, melynek során megnövekedett fénysűrűségnek voltak kitéve, majd azt a feladatot kapták, hogy különböző fokú megvilágítás mellett olvassák le a falon lévő kódokat. Bár a világoskék szemmel rendelkezők nagyobb érzékenységet mutattak a napfényre és a mesterséges fényre, jó hír volt, hogy gyenge látási viszonyok között viszont szignifikánsan nagyobb látóképességgel rendelkeztek barna szemű társaikhoz képest, ami a kék írisz megnövekedett szórványfényének igencsak hasznos eredménye lehet.

Szemszíntől függetlenül nagyon fontos a szemtoalett szabályait betartani!

Kiemelt kép: Getty Images