- A stressz az egyik legsunyibb ártó tényező az életünkben, amelyet a legnehezebb kiküszöbölni.
- Muszáj tudatosan figyelnünk a stressz jeleire, mivel egészségünk minden területére kihat.
- Vannak olyan tünetek, jelek, amikről nem is gondolnánk, hogy az állandó stressz és feszültség áll mögöttük.
Bár minden nemnek és minden korcsoportnak ártalmas, a nők egészségét egészen változatos módon tudja befolyásolni az állandó stressz. A folyamatos feszültség azért fokozottan veszélyes, mert tulajdonképpen hozzá lehet szokni: bele lehet „fagyni” a stresszes üzemmódba, olyannyira, hogy egy idő után már nem is leszünk tudatában annak, hogy napjainkat „üss vagy fuss” alapállapotban éljük.
A szervezet viszont nagyon is érzi ezt: előbb-utóbb számolnunk kell a negatív egészségügyi következményekkel.
Kiemelten fontos, hogy már ébredés után megfigyeljük magunkat, és észrevegyük, ha stresszesen ébredünk: ilyenkor még könnyebb ezt nyakon csípni, mint a napközbeni rohangászás alatt. Szintén érdemes gyanút fognunk, ha az alábbi tüneteket észleljük magunkon – egyre gyakrabban. Ezek ugyanis kevésbé nyilvánvaló jelei lehetnek a túl sok stressznek.
1. A stressz jele: hétvégi fejfájás
Olyankor alakul ki – olykor akár egészen súlyos migrénes roham formájában –, amikor a szervezet végre fellélegezhet az egész heti stressz alól. Ha korábban nem voltunk hajlamosak a migrénre, fejfájásra, kezdjünk el gyanakodni.
2. A stressz jele: állkapocstáji fájdalmak
Az éjszakai fogcsikorgatás árulkodó jele, ami gyakran a túlzottan stresszes mindennapok számlájára írható. Ezt minél gyorsabban orvosolni kell, mivel az éjszakai fogcsikorgatás a fogainkra is nagyon ártalmas.
3. A stressz jele: hajhullás
A stressz beszűkíti a fejbőr hajszálereit, így a hajszálak nem jutnak elég vérhez és tápanyaghoz, és kihullanak. Ez ugyanúgy arról árulkodik, hogy a szervezet vészüzemmódra kapcsolt, a túlélésért küzd.
4. A stressz jele: furcsa álmok
Az agy gyakran így szabadul meg a feszültségtől és a stressztől. Segíthet, ha naplót vezetünk a különös álmainkról. Segítségével kiszúrhatjuk, ha tényleg szokatlan módon megugrik a nyugtalan, vad álmokkal tarkított éjszakáink száma.
5. A stressz jele: a memória romlása
A feszültség a kortizol stresszhormon magas szintjének teszi ki az agy hippocampus nevű területét, amely a rövid távú memóriáért felelős. Ez pedig meggátolhatja, hogy mindenre emlékezzünk, amire szeretnénk. Az állandó szétszórtság szintén arról árulkodik, hogy túl sok a megoldásra váró feladat, és ez egyszerűen már meghaladja a képességünket.
6. A stressz jele: fekélyek a szájban
A fájdalmas afták és hasonló sebek kialakulását az immunrendszernek a stressz következtében meggyöngült működése is elősegítheti.
Kiemelt kép: Canva