- Valójában ezek a tényezők állnak a repedezett sarkak hátterében.
- Így ápold a repedezett bőrt a lábadon természetes házi módszerekkel.
- Mutatjuk, hogyan tudod megelőzni, hogy kirepedjen a bőr a sarkadon.
Emiatt lehetnek repedések a sarkunkon
A sarkakon látható mélyedések, a megvastagodott, kiszáradt repedések a lépéskor a zsírpárnára helyezedő nyomás hatására keletkeznek. A sarok pereme mentén száraz, érdes bőrkeményedések jelzik, hogy ezzel a gyakori lábproblémával van dolgunk, mely felnőtteknél és gyermekeknél is egyaránt előfordulhat – bár bizonyos kutatások szerint a nőket fokozottabban érinti. A legtöbb ember számára a repedezett sarkak nem jelentenek komolyabb gondot, ám bizonyos esetekben a repedések mélyebben is húzódhatnak, így fennáll a fájdalom, az esetleges fertőzés veszélye.
Mielőtt kiküszöböljük a problémát, nem árt, ha tudjuk, milyen tényezők okolhatók a repedezett sarkakért, és mi az az első dolog, amin változtatnunk kell bőrünk egészsége érdekében.
A mögöttes okok között lehetnek a nem megfelelő lábbelik, például a peremmel rendelkező szandálok, papucsok viselése,
a túlzottan forró fürdők, a kemény szappanok használata (ezek megfosztják a bőrt a természetes olajoktól), a hideg, száraz időjárás, a hosszan tartó állás, de bizonyos betegségek is elősegítik a kellemetlen repedések kialakulását.
A pajzsmirigy alulműködés, a rossz keringéssel járó magas vércukorszint, a fiatalkori dermatitis, a több szervrendszert érintő Sjögren-szindróma, amely megakadályozza, hogy a szervezet elegendő nedvességet termeljen, továbbá a lábgomba, valamint a csontkinövések szintén hozzájárulnak a sarkak bőrének megvastagodásához.
Amennyiben egy héten át tartó kezelés esetén sem javul a helyzet, már érdemes orvoshoz fordulni, mert lehet, hogy a konkrét betegségek okán szakszerű ellátásra van szükség, speciális kötszerekre, talpbetétekre vagy akár vényköteles krémekre, gyógyszerekre.
Lássuk, hogyan ápoljuk a repedezett bőrt otthon:
1. Használjunk balzsamot vagy sűrű hidratáló krémet
Az esetek többségében otthoni természetes gyógymódokkal is ápolhatjuk a repedezett sarkakat, például balzsamokkal és sűrű hidratáló krémekkel. A célzott, patikában vagy drogériában kapható készítmények általában olyan összetevőket tartalmaznak, melyek hidratálják, puhítják, hámlasztják az elhalt bőrt. A címke olvasásakor a következő alapanyagokra figyeljünk: karbamid, szalicilsav, AHA-savak, szacharid-izomerát, az alkoholtartalmú termékeket azonban jobb, ha kerüljük, mert csak még jobban kiszárítják bőrünket.
2. Áztassunk és hámlasszunk
A hidratálás nem merül ki a krémezésben, ha vastagabb, szárazabb a sarkunkon a bőr, akkor a folyamat részeként elengedhetetlen a lábak áztatása. Tartsuk a lábunkat langyos, szappanos vízben legfeljebb 20 percig, áztatás közben pedig használjunk lábradírt vagy habkövet, hogy eltávolítsuk a megkeményedett részeket. Ezután finoman tapogassuk szárazra a lábunkat, majd vigyünk fel bőrünkre sarokbalzsamot és sűrű hidratáló krémet. Húzzunk a lábunkra zoknit, hogy megnöveljük a hatást, és ne kerüljön át másra a zsíros krémből.
3. Folyékony kötszer a repedésekre
Az ilyen esetekre nem árt kiegészíteni házipatikánkat egy kis folyékony kötszerrel, ami gyakorlatilag egy áttetsző spray. Ez az eszköz vízhatlan réteget képez az adott bőrfelületen, lezárja a repedéseket, és megvédi bőrünket a környezeti hatásoktól. Így anélkül élvezhetjük a hosszan tartó védelmet, hogy napközben aggódnunk kellene amiatt, hogy a bandázs vagy tapasz esetleg elmozdul a lábunkról.
1. Eucerin Urea Repair Plus 10% lábápoló hab, most 3 449 Ft (dermo.hu) 2. Avon hámlasztó lábpakolás glikolsavval és aloe verával, 1 499 Ft (avon.hu) 3. Yves Rocher Zselés lábradír, 2790 Ft (yves-rocher.hu) 4. Gehwol Medintenzív lágyító krém bőrkeményedés ellen 3790Ft (notino.hu)
4. Méz és kókuszolaj
Ha orvosi készítmények helyett inkább a természetes megoldásokat részesítjük előnyben, a méz is jól működhet a repedezett sarkak kezelésére. A kutatások szerint a méz antimikrobiális és antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért jó hasznát vehetjük a sebek gyógyításában, tisztításában, ráadásul a bőrt is hidratálja, ha lábradírként vagy lábmaszkként alkalmazzuk áztatást követően.
Ugyanígy a kókuszolaj is kimondottan száraz, ekcémára és pikkelysömörre hajlamos bőrre ajánlott, mivel segít benntartani a nedvességet és még gyulladáscsökkentő hatású is.
5. További természetes alternatívák
Számtalan házi praktika áll még a rendelkezésünkre, ha orvosolni szeretnénk a repedezett bőr okozta problémát. Bár egyiknek sincs tudományosan bizonyított alapja, sokan esküsznek az ecetes lábáztatásra, a kókuszolajhoz hasonló növényi olajokra, de a sheavaj, a paraffinviasz, a banánpüré és a különféle cukoralapú gyümölcsös bőrradírok is puhíthatják megkeményedett bőrünket.
A legjobb, ha megelőzzük
Mint ahogy az esetek többségében, úgy itt is a megelőzéssel tehetjük a legtöbbet a sarkak állapotáért. Havonta végezzünk egy áztatás-hámlasztás-hidratálás hármaslépésből álló lábkezelést és ügyeljünk rá, hogy bőrünket támogató lábbelit viseljünk, mely megfelelően támasztja alá lépéskor testünket. Ha lehet, védjük lábunkat a szélsőséges hőmérsékleti viszonyoktól, ne tegyük ki nyáron a forró járdának a hideg vizű medence után, éjszaka pedig viseljünk zoknit, amennyiben fázósak vagyunk.
Igyekezzünk mindig szárazon tartani lábunkat, mert ellenkező esetben még inkább hajlamos lehet a kiszáradásra. Séta alkalmával a szabadon hagyott bőrfelületre használjunk hidratáló és fényvédő krémet, kerüljük a túl sok egy helyben állást vagy üléskor a hosszú ideig tartó keresztpozíciót. Ha pedig végső soron úgy ítéljük meg, szerezzünk be speciális talpbetétet, hogy kiegyenlítsük a sarkunkra helyezedő súlyt.
A főként halfélékben megtalálható omega-3 zsírsavak is kiválóan javítják a bőr rugalmasságát. Ezek az ételek számítanak még kihagyhatatlannak 40 felett.
Kiemelt kép: Getty Images