- Sok szó esik manapság az empátiáról.
- Rengeteg helyzetben előnyünkre válhat a magas empátiás képesség.
- Néhány kérdés, ami tisztázhatja, mennyire vagy empatikus.
Sokan gondolják magukról, hogy hamisítatlan, mély érzésű empaták. Közülük sokan előszeretettel hangoztatják is ezt, pedig azokat, akik hangosan kimondják az ilyesmit, általában sokkal ellenszenvesebbnek ítéli meg a környezete.
A magas empátiás képesség valóban az egyik leghasznosabb tulajdonság a társas életben. Segít kapcsolódni a többiekhez, megérteni (így elfogadni) mások érzéseit, végeredményben pedig még az önelfogadásban is hasznunkra válhat. Ezzel együtt az empátia segítőtársunk lehet a munkahelyi és magánéleti érvényesülés rögös útján is, hisz ha ügyesen gyakoroljuk, könnyebben és gyorsabban juthatunk kompromisszumra a legkülönbözőbb helyzetekben.
Az empátia 3 típusa
Mark Davis pszichológus úgy véli, az empátia három különböző típusát különböztethetjük meg. Ezek az alábbiak:
1. Nézőpontváltás
Ez az első az empátia egy tisztán „kognitív” formája, amelyet Davis (magyarul nagyjából) perspektíva-eltulajdonításnak nevez. Ez azt jelenti, hogy képesek vagyunk egy bizonyos helyzetet valaki más szemszögéből is megvizsgálni, nem vagyunk „bezárva a saját fejünkbe”, bele tudjuk képzelni magunkat a másik helyébe. Szerinte azonban az empátiának nem erre a típusára gondolunk a legtöbbször, mikor empátiás képességről beszélünk.
2. Bevonódás
Davis a második típusnak az empátia azon formáját nevezi meg, mikor képesek vagyunk átérezni, átfuttatni magunkon mások érzelmeit. Példának hozza erre azt a helyzetet, mikor egy ijesztő film nézése közben együtt félünk a főhőssel, vagy a romantikus film végén együtt sírunk örömünkben a szerelmesekkel.
A pszichológus ezt úgy írja le, hogy ilyenkor „érzelemfertőzés” áldozatául esünk, azaz valóban átérezzük a másik érzelmeit. Az empátia ezen formája segíthet a legszorosabb köteléket fűzni két ember között.
A bevonódással azonban érdemes csínján bánni, ugyanis nem ritkán szorongásba, pontosabban együtt szorongásba is átfordulhat a dolog.
(A perspektíva-eltulajdonítás során ilyesmi nem történik, ott érzelmileg nem vonódunk be, csupán a helyzet minél alaposabb megértése érdekében vizsgáljuk meg alaposabban az adott szituációt.) A szakértő szerint azonban nem is a bevonódás értelmében használjuk a mindennapokban az empátia szót.
3. Empatikus aggodalom
A szakember véleménye szerint valójában erre a típusra gondolunk, mikor az empátia kifejezéssel élünk. Az ő definíciója szerint az empatikus aggodalom annak a képessége, hogy felismerjük a másik érzelmi állapotát, arra ráhangolódunk, és amennyiben ez egy negatív/nyomasztó érzelem, akkor annak megfelelően aggodalmat érzünk és mutatunk ki a másik iránt. Végeredményben pedig (az előző pontban foglaltakkal ellentétben) nem vele együtt szorongunk, hanem türelmesen és higgadtan csillapítani próbáljuk az őt feszítő érzelmeket.
Az empátia három típusa tehát személyiségünk három különböző aspektusát helyezi előtérbe. Akiben magas a perspektívaképesség, az jól megérti mások nézőpontját, de nem feledkezik bele az érzelmeikbe (ez főleg munkahelyi helyzetekben válhat előnyére). Ellenben az érzelmi megfertőződésre hajlamos egyén már nemcsak belefeledkezik a másik érzelmeibe, hanem hagyja, hogy azok őt is elsodorják.
Az empatikusan aggódó személy viszont, bár átérzi, min megy keresztül beszélgetőtársa, a közös pánikolás helyett inkább a problémamegoldásra fókuszál.
7 kérdés, ami elárulja, mennyire vagy empatikus
Az egyszerűség kedvéért mi most az empátia azon típusára koncentrálunk, amire (Mark Davis szerint) egyébként is a legtöbbször gondolunk ilyen kontextusban; tehát az empatikus aggodalom kategóriájára. Az alábbi kérdések tehát elárulhatják, mennyire vagy empatikus!
- Könnyen elérzékenyülsz?
- Erős az intuíciód, és hallgatsz is a megérzéseidre?
- Sokszor elfáradsz egy-egy beszélgetés után?
- Kiszúrod, ha valaki hazudik vagy sumákol?
- Általában inkább kételkedsz a másik ember szándékaiban?
- Előfordul, hogy olyan emberek, akiket alig ismersz, fontos titkokat bíznak rád/beavatnak a legmélyebb lelki vívódásaikba?
- Van, hogy valakiben látszólag ok nélkül nem bízol meg? (És később esetleg be is bizonyosodik, hogy jól tetted?)
Ha a fenti kérdések közül legalább 5-re igennel válaszoltál, akkor az átlagnál valószínűleg magasabb empátiás képességgel bírsz. Ez nagy kincs, becsüld meg!
Nem csak az empátia, a bölcsesség is igen ritka érték. A link alatt elérhető 6 kérdés elárulja, mennyire vagy bölcs!
Kiemelt kép: Pexels