Fűben-fában orvosság van – tartja a mondás. Kertünkben vagy balkonládánkban pedig olyan gyógynövény lehet, ami nemcsak finom, de segít kezelni a pattanásokat, emésztési zavarokat vagy akár a hangulatingadozást is – mondjuk mi.

A különféle növényekkel való gyógyítás igénye egyidős az emberiséggel, az írástudó civilizációkból pedig már feljegyzések is maradtak ezek használatával kapcsolatban. Az ókori Egyiptomból ránk maradt Ebers-papirusz például nem kevesebb, mint 850 gyógynövényt ír le, a görög orvos, Dioszkoridész pedig több mint 1000 receptet dokumentált 600-nál is több gyógynövény felhasználásával.

A magyar népi gyógyászat ide vonatkozó tapasztalatait is sokféle füves könyv összesíti. Egyes növények gyógyító és ízesítő hatása kéz a kézben jár: a többfunkciós gyógynövények nemcsak a betegápolásban, de a konyhában is megállják a helyüket, így érdemes próbálkozni az otthoni, akár kerti, akár balkonládás termesztésükkel.

Mi az, hogy gyógynövény?

Gyógynövénynek azokat a (népi) gyógyászatban is használt növényeket nevezzük, amelyek különféle gyógyító hatású vegyületeket (úgynevezett farmakonokat), vagy más, a szervezet számára kedvező hatású anyagokat tartalmaznak. Bár a gyógynövényekkel való kezelés nem helyettesíti az orvosi ellátást, a fitotékának a 21. században is fontos szerepe lehet abban, hogy kisebb diszkomfort-érzeteinket, emésztési vagy bőrproblémáinkat egyszerűen, olcsón és szelíd módszerekkel rendezzük. Néhány olyan növényt mutatunk most, amelyeket otthon is érdemes nevelgetni, mert nemcsak ételeinket teszik ízesebbé, de gyógyhatásuk is igen széles körű. Fontos megjegyezni, hogy bár a gyógynövények hatóanyagai kíméletesek, használatuk előtt (főleg ismert fennálló betegség esetén) orvossal való egyeztetés szükséges, mert az egyes gyógyszerek hatását akár a gyógynövények is befolyásolhatják!

Na de nézzük a legjobb, többfunkciós gyógynövényeket!

1. Menta

A mentát kulináris élvezete mellett elsősorban az ideges gyomor megnyugtatására és a hányinger kezelésére használják, kellemes illata miatt pedig ideális akár a konyhakertbe, akár a balkonládába is. Mentatea készítéséhez  óvatosan forrázzuk le a mentaleveleket vízzel, és hagyjuk egy kicsit állni őket, mielőtt meginnánk a főzetet, nyáron alaposan hűtsük ki, és fogyasszuk jegesen.

A mentaleveleket meg is száríthatjuk, de tárolhatjuk akár fagyasztva is, így egy kiadós szüret után hosszabb távra is feltankolhatunk ebből az illatos orvosságból. A mentának gasztronómiai felhasználása is igen jelentős: nagyon jól passzol például a zöldborsóhoz, és az erősebb ízvilágú húsételekhez (vadhoz, bárányhoz), nyáron kedvenc limonádénkat feldobva vele két legyet ütünk egy csapásra. Finom italunk az emésztésünknek is jót tesz majd.

2. Citromfű

A mentához hasonlóan a citromfű is nagyszerű emésztésjavító és immunerősítő, többfunkciós gyógynövény, amit szintén érdemes kellemes íze miatt is gyakran használni különféle házi limonádék, szörpök és egyéb italok készítéséhez. A citromfű emellett jól illik a különféle szárnyasból készült ételekhez és salátákhoz is, de passzol süteménybe és fagylaltba is. Teának is remek: ennek elkészítéséhez úgy járjunk el, mint a mentánál! Emellett készíthetünk citromfű tinktúrát (alkoholos oldatot) is, mely

remekül alkalmazható csepp lehet megfázás és influenza esetén, mivel kiváló immunerősítő hatással bír.

3. Levendula

A csodálatos mélylila színéről és elbájoló aromájáról ismert levendula nyugtató, lazító hatása mellett immunerősítő tulajdonságokkal is rendelkezik, ráadásul nagyon jól mutat a kertben is, melybe már méterekről hívogatja az arra járót. Igazi többfunkciós gyógynövény. Mivel ez a növény kifejezetten szereti a mediterrán éghajlatot, és a kissé szárazabb talajt, nem kizárt, hogy a klímaváltozással párhuzamosan itthon is egyre népszerűbb lesz, kertek és teraszok egész sokaságát ékesítve.

A levendulát virágzás után csokorba gyűjtve lakásunk (elsősorban hálószobánk) illatosítására használhatjuk, hiszen kellemes illatanyaga nyugtató, alvást elősegítő hatású. A levendula száraz virágzatával töltött tasakokat a ruhás szekrénybe akasztva a molyok ellen is segítségül hívhatjuk ezt a növényt, tinktúrája pedig antiszeptikus hatású.

A hab a tortán, hogy a levendula a konyhában is jó szolgálatot tesz:

ízesíthetünk vele krémeket, párosíthatjuk sülthöz, készíthetünk belőle szörpöt, teát is, melyet kortyolgatva immunerősítő, valamint lazító hatását és gasztronómiai értékét egyszerre élvezhetjük.

Érdemes a balkonládába levendulát tenni (Fotó: Getty Images)

4. Körömvirág

Ez a vidám narancssárga virág nemcsak kifejezetten csinosan mutat a kertben, de sokoldalú gyógyhatásáról is széles körben ismert. A házilag is könnyen elkészíthető körömvirág krém például igazi csodaszer, ami sérülésekre, bőrproblémákra, helyi gyulladások kezelésére egyaránt beválik, a körömvirág szárított szirmait pedig tinktúrákban, lemosókban is használják égések, zúzódások és vágások kezelésére.

Teája az emésztőrendszerre, és különösen az epehólyagra hat pozitívan.

Körömvirágkrémet házilag is készíthetünk sheavaj és a körömvirág szirmainak felhasználásával:

hálásak leszünk érte magunknak. Emellett jó tudni azt is, hogy a körömvirág az ehető virágok közé tartozik, az ételeknek sárgás színt és enyhén kesernyés ízt ad, így érdemes vele például rizsételeknél, sáfrány helyett kísérletezni.

5. Rozmaring

A rozmaring a mediterrán konyha egyik kedvenc, karakteres fűszernövénye, ami ugyanakkor gyógynövényként karminatív hatású, ami azt jelenti, hogy segít csökkenteni puffadást. Illóolajként használva a rozmaring enyhülést (nem gyógyulást!) hozhat szorongás, depresszió esetén is. A rozmaring antibakteriális és antivirális hatásáról is ismert, ezért előszeretettel használják házi, környezetbarát tisztítószerek készítéséhez is. Rozmaringot a konyhakertben, akár egyetlen kis cserépben is nevelhetünk, a lényeg, hogy napos helyen legyen és hogy ne locsoljuk túl.

Gasztronómiai felhasználásának lehetőségei szinte végtelenek: remekül illik a húsos, burgonyás ételekhez, de a merészebbek édességekben is használhatják. Csoda, hogy ezt az illatos növényt (néhány egyéb gyógynövénnyel együtt dalba is foglalták?)

6. Kamilla

A kamilla az egyik legszélesebb körben ismert és használt gyógynövény, teája nyugtató hatású, használják álmatlanság ellen, de az emésztés segítésére és a különféle bőrgyulladások, pattanások kezelésére is. Gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt jót tesz reuma, ízületi gyulladás és egyéb fájdalmas duzzanatok esetén, emellett felhasználási területei közé tartozik a bél- és menstruációs görcsök oldása is: az enyhe kamillatea babák haji panaszaira is sokszor beválik.

A gyöngébb teát nagy adagokban egész nap fogyaszthatjuk láz, torokfájás, megfázás, influenza és allergia esetén is.

A kamilla konyhai felhasználása az utóbbi idők egyik legizgalmasabb gasztronómiai trendje:

sütemények, krémek, mézek ízesítésére remek, a kiváló minőségű alföldi kamillát világszerte keresik és használják akár gyógyászati, akár gasztronómiai célra is. 

A különféle gyógynövények hatásaival kapcsolatban hosszú évezredek pozitív tapasztalataiból indulhatunk ki, és jól tesszük, ha tovább is örökítjük az ezzel kapcsolatos tudást. Fontos azonban észben tartani azt is, hogy a gyógynövények nem csodaszerek. Míg egy-egy náthából vagy hasmenésből könnyen kikúrálhatjuk magunkat házilagos módszerekkel, a komolyabb betegségek és a hosszabb ideje fennálló panaszok esetén minden esetben érdemes orvoshoz fordulni. Az itt felsorolt lista nem a többfunkciós gyógynövények teljes listája, a fentiek mellett érdemes lehet petrezselymet, kakukkfüvet, oregánót vagy zsályát is nevelgetni otthon: ételeink ízeinek és egészségünknek is jót teszünk velük! 

Érdekelnek a gyógynövények? Olvasd el Schäffer Erzsébet kolléganőnk korábbi interjúját az azóta, 94 éves korában elhunyt Szabó Györggyel, akit a bükki füvesember néven ismert és szeretett meg az ország. 

Kiemelt kép: Getty Images