- Az egészséges táplálkozásról vallott felfogásunkat több tényező befolyásolja: a tudomány, hogy mit olvastunk az interneten, mit mondott anyukánk, illetve hogy mit akarnak elhitetni velünk az élelmiszergyártók.
- Sokat fogyasztunk az álegészséges ételekből, mert azt gondoljuk, hogy segítenek a fogyásban vagy a tudatos táplálkozásban.
- Ha ezeket a mindennapi élelmiszereket tápláló, adalékanyagoktól mentes termékekre cseréljük, akkor fogjuk elérni a kitűzött célokat.
Akár életmódváltásba, akár fogyókúrába kezdünk, mindannyian az egészséges táplálkozás alapelveit szeretnénk szem előtt tartani. A diéta manapság szerencsére már nem csak arról szól, hogy száraz csirkemellet ebédelünk főtt brokkolival, esténként pedig elrágunk két zellerszárat. Számos egészséges étel áll rendelkezésünkre, melyekből könnyedén összeállíthatjuk a napi menüt.
Az a kérdés, hogy mit akarunk elhinni
A boltok polcai között lavírozva azonban egyre bizonytalanabbak vagyunk abban, hogy amit berakunk a kosárba, tényleg jót tesz nekünk. A gyártók marketingtrükkjeinek köszönhetően sokszor nem ismerjük fel, hogy ami úgy van feltűntetve, mint egészséges étel, valójában nem az. Klasszikus hívószavak a gluténmentes, vegán, zsírszegény, alacsony szénhidráttartalmú.
Rossz hírünk van: az üzletek és a spejz is tele van ezekkel az álegészséges élelmiszerekkel, melyek vonzó címkékkel győznek meg minket arról, hogy jó választás a gyakori fogyasztásuk. És miközben azzal nyugtatjuk magunkat a mérlegen állva, hogy mennyit tettünk a kilók leadásáért, valószínűleg extra cukrot, zsírt vagy nátriumot juttatunk a szervezetünkbe.
Egészségesnek hisszük, de nem az…
A cukormentes rágcsálnivaló például lehet, hogy nem tartalmaz cukrot, de túl sok tápanyagot sem. Ugyanakkor lehet benne telített zsír, nátrium és csupa felesleges kalória. Így aztán érdemes részletesen megvizsgálni az összetevők listáját.
Az egészségesnek tartott csomagolt élelmiszerek egy része az ultrafeldolgozott ételek kategóriájába esnek, melyek mesterséges összetevőket, tartósítószereket és adalékanyagokat tartalmaznak. Gyakori fogyasztásuk számos betegség kockázatát növelik, ráadásul a kilóinkat is gyarapítják.
Lássuk hát azokat az ételeket és italokat, amelyek az egészséges táplálkozás hamis nagyköveteiként hódítanak a mindennapokban.
1. Granola
A sült müzli az egészséges táplálkozás egyik sarokköve lett: nem csupán az egyik legnépszerűbb reggelivé nőtte ki magát, de a belőle készült szeleteket sokan tízóraira vagy edzés előtt fogyasztják. A granola rajongók azonban jobb, ha tudják, hogy
a boltban kapható termékek nagy része cukrot, növényi olajat és vajat tartalmaz.
Attól függően, hogy mit adunk hozzá, több száz kalóriával többet fogyaszthatunk, mint terveztük.
A granola szelet szintén megtévesztő, gyakran szórják tele csokoládédarabokkal vagy szárított gyümölcsökkel (extra cukor), nem is beszélve a mesterséges aromákról, színezékekről vagy hidrogénezett olajokról. A legjobb az otthoni sütőben elkészíteni tápanyagdús összetevőkből, hogy tényleg egészséges étel legyen belőle.
2. Ízesített joghurt
Kartonszám pakoljuk be kosarunkba az ízesített joghurtokat is, és külön örülünk, hogy a gyerek is ezt teszi csokoládé helyett. Hiszen megtanultuk a reklámokból: a joghurt tápláló, egészséges étel, hiszen probiotikumot, fehérjét és kálciumot tartalmaz, melyek jótékonyan hatnak az emésztésünkre.
Sajnos az ízesített joghurtok hozzáadott cukortartalma aláássa a jó tulajdonságokat, de némi odafigyeléssel ismét az egészséges táplálkozás részévé tehetjük. Mindenképpen keressük a hozzáadott cukor nélküli fajtákat, melyeket otthon például bogyós gyümölcsökkel édesíthetünk.
3. Zsírszegény felvágott
Néhány szelet hajszálvékonyra felvágott edzés után – ínycsiklandozón hangzik, igaz? Ne dőljünk be a címkéknek a húsos pult előtt se. Egészségügyi szervezetek már régóta a rákkeltő ételek közé sorolja a feldolgozott húsételeket, így a felvágottakat is, különösen magas sótartalmuk miatt.
Fogyasztásukat érdemes csökkenteni vagy teljesen kiiktatni az étrendből, a szendvicsünkbe pedig inkább tegyük bele a vasárnapi ebédről megmaradt sült hús maradékát.
4. Diétás salátaöntet
Nem kell vacakolni, csak ráöntjük a salátánkra és máris kész az egészséges étel. De mielőtt ismét megdicsérnénk magunkat a jó választásért, mélyedjünk el az összetevők listájában! Látni fogjuk, hogy a bolti dresszingek gyakran tartalmaznak mesterséges hozzávalókat, cukrot, nátriumot, hogy fokozzák az ízélményt.
A kellemes ízek helyett gondoljunk a vércukorszintre, a kalóriabevitelre, és maradjunk az otthoni megoldásoknál. Extraszűz olívaolaj, citrom, balzsamecet és némi fűszer segítségével a saját konyhánkban idézhetjük meg Provence vagy Toszkána aromáit.
5. Előre gyártott smoothie
A palackozott smoothie is gyakran köt ki az egészséges táplálkozás híveinek kosarában, hiszen milyen gyors és kényelmes módja ez a gyümölcs- és zöldségfogyasztásnak. Az összetevők listája azonban esetükben is árulkodó:
a magas cukortartalom, tartósítószer és mesterséges adalékok mind rontanak az összképen.
Ne legyünk restek az otthoni turmixgépbe dobálni friss leveles zöldségeket, bogyós gyümölcsöket, dióféléket vagy magvakat. Öt perc és kész a tápláló smoothie.
6. Diétás üdítő
Habár a diétás üditő nem tartalmaz cukrot, a tanulmányok azt mutatják, hogy azoknál, akik rendszeresen fogyasztják, nagyobb valószínűséggel fordulnak elő bizonyos egészségügyi problémák. Ilyen megbetegedés például a metabolikus szindróma, amely több, egymással összefüggő anyagcserezavar együttes fennállását jelenti.
A diétás üdítők megváltoztathatják az agy táplálékra adott reakciót, és növelik a vágyat a kalóriadús ételek iránt.
7. Zöldségchips
A fogyókúrázók, diétázók kedvenc nassolnivalója, ami érthető, hisz ki ne szeretne ropogós céklát vagy édesburgonyát falatozni. De ne áltassuk magunkat: csak azért, mert trendinek hangzó zöldségek felhasználásával készül, semmivel nem jobb, mint a hagyományos burgonya chips.
Amellett, hogy nem látjuk, milyen olajban sütik, azt se tudjuk pontosan, hogy mennyi mesterséges adalékot vagy hozzáadott cukrot tartalmaz.
Ezúttal is érdemes legyőzni a kényelmet: egy tepsi, pár rozmaringszál és néhány csepp olívaolaj csodákra képes.
8. Szárított gyümölcs
Újabb kedvenc a bűnösök listáján a szárított gyümölcs, pedig hányszor tesszük müzlibe, salátába, mártásokba. A bolti zacskós termékek azonban többnyire magas cukortartalmúak, és gyakorta tartalmaznak tartósítószert, illetve egyébé adalékanyagokat.
Aki nem tud róla lemondani, fogyassza minimálisan például görög joghurttal összekeverve. Ideális alternatíva a fagyasztott-, vagy ha szezonjuk van, a friss gyümölcsök.
Néha engedhetünk a bűnös csábításnak
Az egészséges táplálkozás titka az egyensúlyban és a mértékletességben rejlik. Nyilván azzal teszünk magunkkal a legjobbat, ha korlátozzuk a telített zsírok, só és cukor fogyasztását, de teljesen természetes, ha időnként ezekre vágyunk. Egyszer-egyszer beiktathatunk bűnös gasztronómiai élvezeteket, ha összességében arra törekszünk, hogy tápanyagdús legyen az étkezésünk, és minél több friss, minimálisan feldolgozott összetevőt tartalmazzon.
Az egészséges táplálkozás olykor szélsőséges diétákra ösztönzi az embert…
Kiemelt kép: Getty Images