- Előrejelzések szerint 2050-re közel 2,5 milliárd embernek lesz valamilyen fokú halláskárosodása, és legalább 700 millió embernek lesz szüksége hallásrehabilitációra (például hallókészülék használatára).
- Nagyjából 1 milliárd fiatal felnőttet fenyeget a maradandó, de egyébként elkerülhető halláskárosodás veszélye.
- Már egész korán lehetnek jelei annak, hogy veszélyben van a hallásunk.
A WHO (Egészségügyi Világszervezet, azaz World Health Organization) adatai szerint jelenleg a világ népességének több mint 5%-a – azaz 430 millió ember – igényel(ne) rehabilitációt a halláskárosodás kezelésére, köztük 34 millió gyerek. Becslések szerint 2050-re már több mint 700 millió ember, vagyis minden 10 emberből 1 rokkantsági halláskárosodásban fog szenvedni. A rokkantsági halláskárosodás a jobb hallású fülön 35 decibelnél (dB) nagyobb halláscsökkenést jelent.
A rokkantságot okozó halláskárosodásban szenvedő emberek közel 80%-a alacsony és közepes jövedelmű országokban él (Magyarország nem tartozik a magas jövedelmű országok közé, a régióban egyelőre Csehország, Szlovénia és Észtország tartozik ebbe a kategóriába). A hallásromlás gyakorisága ugyan az életkor előrehaladtával nő –
a 60 évnél idősebbek körében több mint 25%-ot érint a rokkantságot okozó halláskárosodás –, de a fiatalok is egyre inkább érintettek.
Fiatalokat is érint a halláskárosodás
Statisztikákból egyértelműen kirajzolódik, hogy az audiológiai rendelőkbe egyre többen érkeznek a fiatalabb korosztály tagjai közül. Erre a következtetésre jutott egy, a British Medical Journal Global Health című folyóiratban megjelent tanulmány is. A Dél-Kaliforniai Egyetemen pedig azt saccolták, hogy világszerte 0,67 milliárd és 1,35 milliárd közé tehető azoknak a tizenéveseknek és fiatal felnőtteknek a száma, akiket veszélyeztethet a halláskárosodás.
A fő probléma a hangos zenehallgatás:
a 12–34 éves korosztály 24 százaléka rendszeresen olyan hangerővel hallgat zenét, amely már a hallásukat veszélyezteti.
Ez ugyanis a hallórendszer fizikai károsodását okozza. (Nem véletlenül lehet beállítani az okostelefonokon a biztonságos decibeltartományt, illetve a hangos zajok szűrését – ezt viszont sokan rögtön ki is kapcsolják.) Természetesen arra is ügyelni kell, hogy hogyan tisztítjuk a fülünket, ugyanis a helytelenül végzett fültisztítás is okozhat halláskárosodást.
4 jel, ami halláskárosodásra utalhat
Lehet, hogy még nem zavar nagyon, és nem is mindig veszed észre, de ha elő-előfordulnak a következő helyzetek, érdemes bejelentkezned hallásvizsgálatra. Fontos, hogy minél előbb kiderüljön, ha esetleg halláskárosodás áll fenn nálad.
1. Nehezen tudsz lépést tartani a beszélgetésekkel
Egyértelműnek tűnik, pedig sokan nem hallásuk károsodására gondolnak először ilyen esetben. Ha beszélgetések során állandóan visszakérdezünk, nem tudunk lépést tartani a baráti beszélgetésekkel, meetingekkel, egészen biztos, hogy eljött az ideje annak, hogy ellenőriztessük hallásunkat. Illetve akkor is, ha háttérzaj mellett gyakran kell elismételtetnünk, mit mondott a másik.
2. A tévé hangerejét feljebb kell tekerned
Az a fránya tévé, mintha mostanában mindig túl halk volna? Ha ezt tapasztalod (vagy azt, hogy családtagjaid állandóan lehalkítják utánad a készüléket), bizony gond lehet.
Természetesen igaz ez a rádióra, a telefonra és a számítógépre is.
3. Cseng a füled
A fülzúgás legtöbbször egy olyan zaj, amelyet csak az hall, aki rendelkezik vele. (Ritkán, de előfordulhat objektív fülzúgás is, ez az, amit mások is észlelnek). Az biztos, hogy a tinnitus önmagában nem betegség, hanem valamilyen egészségügyi probléma tünete. És ugyan nem mindig a halláskárosodás jele, bizony előfordulhat, hogy az váltja ki. Már csak ezért is érdemes szakemberhez fordulni el nem múló fülcsengés esetén.
4. Nehezebben hallod a külvilág hangjait
Mintha idén halkabban csicseregnének a madarak? A kukásautó sem olyan éktelen ricsajjal jár, mint korábban? A csengő is tompább, és a mosógép is mintha puhábban dolgozna? Sajnáljuk, de ilyen esetekben bizony „a te készülékedben lehet a hiba”. Ha azt tapasztalod, hogy a külvilágból érkező zajok halkulnak, irány a hallásvizsgálat!
A halláskárosodás negatív következményei
Lehet, hogy most még nem zavar annyira, de ha a halláskárosodás kezeletlen marad, az az egészséges öregedést igen megnehezíti majd később, elvégre mások szavainak teljes és tiszta hallása segíthet az agy aktívan tartásában. Kutatások azt mutatják, hogy a halláskárosodásban szenvedő idősebb felnőtteknél nagyobb valószínűséggel alakul ki demencia, illetve hogy a hallókészülékek használata lassíthatja a kognitív hanyatlást.
Ezen kívül a halláskárosodás (már fiatalabb korban is) egyéni szinten hatással lehet az élet számos aspektusára. Ha nehezebben megy a kommunikáció, nehezebben sajátítunk el új ismereteket, ez pedig társadalmi elszigeteltséghez vezethet, így erősíti a magányt. Társadalmi és gazdasági következményei is vannak: a hallássérültek között nagyobb a munkanélküliség aránya is, a foglalkoztatottak között pedig nagyobb százalékban vannak az alacsonyabb foglalkoztatási szinteken.
Íme további 5 dolog, amely halláskárosodáshoz vezethet.
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu