A laboratóriumi nagyító sosem téved, láthatóvá teszi a legalattomosabb kórokozókat is.
  • Magyarországon a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ellenőrzi az étkezésre szánt árukat. Más néven élelmiszer-kommandónak is szoktuk nevezni a szúrópróbaszerű ellenőrzéseiket.
  • Az élelmiszer-ellenőrök megvizsgálják, hogy az adott termék előállításakor és forgalmazásakor minden megfelelt-e a higiénés előírásoknak, vagyis az étel fogyasztása biztonságos-e.
  • Egyes ételek nagy kockázatot jelentenek, súlyos ételmérgezést okozhatnak – még akkor is, ha a termelő betartott minden előírást.

Többünkbe már gyerekként belesulykolta a nagymamája vagy az anyukája, hogy nyers hús és tojás érintése után azonnal mossunk kezet, vagy hogy a tejtermékeket nem szabad hosszú időre kint felejteni, mert megromlanak. Az is az első megtanult konyhai szabályok között szerepel, hogy a gyümölcsöket és zöldségeket mindig alaposan öblítsük le fogyasztás előtt. Ahhoz, hogy a háztartásunkba kerülő élelmiszerekkel kapcsolatban ennyit elég is legyen megjegyezni, az kell, hogy boltból eleve biztonságos árukat vigyünk haza.

Valójában az élelmiszer-ellenőröknek köszönhetjük, hogy az ételek többségének előállítása, csomagolása, tárolása, eltarthatósága és országos elosztása is biztonságos manapság.

4 általában veszélyes élelmiszer

Súlyos esetben már az élelmiszer állaga, szaga vagy külseje árulkodik arról, hogy baj van. De ha az ellenőr szabálytalanságot lát (például nem elég hideg a hűtőszekrény, vagy koszos a feldolgozó felület), akkor mintát vesz. Rengeteg esetben csak a laboratóriumban derül ki, hogy a termék e. colival vagy szalmonellával fertőzött.

Van azonban néhány élelmiszer, amire különösen figyelnünk kell, ha a piacon, üzletben válogatunk. Ezek általában vagy nagyon hamar romlanak, vagy nem lehet elég tisztán tartani őket fogyasztás előtt. Bizonyos élelmiszer-ellenőrök a következő négy terméket sosem fogyasztanák, mert mindig kockázatot rejtenek.

1. Nyers, pasztörizálatlan tej

Az Európai Unió csak iránymutatást ad arra nézve, hogy a tagállamok hogyan szabályozzák a nyers, hőkelezés nélküli tej forgalmazását. A NÉBIH oldalán ezt a pontos információt lehet olvasni:

„A hazai szabályozás alapján nyers tej, illetve nyers tej felhasználásával készült, nem hőkezelt tejtermékek értékesítésének helyén, jól látható módon fel kell tüntetni a »NYERS TEJ, FORRALÁS UTÁN FOGYASZTHATÓ« , illetve a »NYERS TEJBŐL KÉSZÜLT« jelölést. Hazánkban jogszabály lehetőséget ad arra is, hogy forralás után a termelői nyers tejet közétkeztetők-, és vendéglátók felhasználják.”

veszelyes-elelmiszer-ellenor

Fotó: Getty Images

Mielőtt orosz rulettet játszanánk a kétség kívül nagyon finom és friss nyers tejjel, nem árt tudnunk, milyen betegségeket kaphatunk el hőkezelés nélküli tej és tejtermékek fogyasztásától. A pasztörizálatlan tej számos súlyos, akár életveszélyes megbetegedést okozó kórokozó (baktérium, vírus, parazita) például campylobacter, salmonella, e.coli és vírusos agyvelőgyulladás kórokozójának hordozója lehet. Tehát mindig forrald fel ivás előtt a nyers tejet!

2. Veszélyes csírák

A csírák termesztése nagy dilemmába ejti a termelőket, hiszen ha vegyszerrel kezelik a magokat csíráztatás előtt, akkor ezekkel a kemikáliákkal árthatnak a fogyasztóknak, amennyiben viszont teljesen natúran hagyják a magokat, kórokozókkal fertőződhet meg a csíra. A magokat ugyanis nem lehet fertőtleníteni vagy hőkezelésnek kitenni csírázás előtt, hiszen akkor nem bújna ki belőlük a hajtás.

Egy dolgot tehetsz tehát, ha szeretnél egészséges és biztonságos csírákat enni, tudniillik, hogy levágás után nagyon alaposan és többször megmosod ezeket. De valójában még ez sem garancia a fertőtlenítésre. A csírán jelen lehet a szalmonella és az e. coli is, és egyik kórokozó sem pusztul el attól, hogy lemossák – csak hígul a felületen. Ha tehát biztosra akarsz menni, az egyetlen megoldás, hogy nem eszel friss csírát, akármilyen finom is!

3. Fertőzött, előre feldarabolt élelmiszerek

Míg a kiporciózott húsra és hentesárura nagyon szigorú szabályok vonatkoznak, addig a felszeletelt gyümölcsre és zöldségre nem. A földön, ágyásban növő termények – mint a dinnyefélék, a tök, cukkini, sütőtök – nagy fertőzésveszélynek vannak kitéve, de nem kockázatosak addig, amíg a boltban, piacon fel nem darabolják neked. A koszos héjról vágás során a fogyasztandó részre kerülhetnek kórokozók. Ezeket a gyümölcsöket, zöldségeket feldarabolás előtt nagyon alaposan sikáld át tiszta víz alatt, és csak utána szeleteld, hámozd!

4. Kifőzdés készételek dobozban

Sokszor szemeztél már azokkal a kiporciózott készételekkel a csemegepultban, amiket fáradtan hazaérve csak meg kellene melegítened? A készre főtt, hőkezelésen már átesett fogásokra nagyon szigorú szabályok vonatkoznak, de nem tudhatod, hogy csomagolás után megfelelően tárolták-e ezeket az üzletben.

Elég a betegséghez, ha egy vásárló meggondolta magát, és az egyik ételes dobozt a pénztárnál hagyta, és az így fél órára kikerült a hűtőből.

Magyarországon több élelmiszerláncnak is van saját kifőzdéje, ahol akár svédasztalos pultból is válogathatunk a főtt ételek közül – és itt jön a csavar! Amíg ezeket a fogásokat frissként árulja a bolt, addig az ételeket folyamatosan melegen kell tartaniuk, egyenletes hőfokon. Bedobozolás után azonban (ha maradék van és azt akciósan árulják) már hűtve kell tárolniuk.

Ezeket az ételeket fogyasztás előtt melegítsük át alaposan újra! Kész ételek esetén mindig bízzunk a szaglásunkban és ízlelésünkben: ha valami gyanús, akkor inkább a kukába tegyük, ne a hasunkba!

Tudtad, hogy létezik egy fűszer, ami lelassítja az élelmiszerekben található kórokozók szaporodását? Ha kíváncsi vagy, melyik az, kattints a linkre!

Kiemelt kép: Getty Images