- Az alváshiány miatt ingerültek, kimerültek lehetünk és hosszú távon gyengíti az immunrendszert.
- Az alvászavar hízást is okozhat, de nemcsak azért, mert éjjel is nekiállunk nassolni…
- Az éjjeli ébredésnek lehetnek szervi (elváltozás) és idegrendszeri (stressz, szorongás) okai is, de persze külső hatások is okozhatják.
Sokat írtunk már arról, miért árt a szervezetnek az alváshiány. Ha az éjjel közepén felébredünk, akkor már biztosan nem fogunk kipihneten ébredni, hiszen megszakadt a normális alvásfázisunk. Hiába alszunk még hajnali 3-tól reggel 8-ig és így összejön a kellő 8 óra alvás, nem leszünk igazán kipihentek.
A folyamatos kialvatlanságtól igen komoly egészségügyi problémák alakuljanak ki: összefüggés van az alváshiány és (többek közt) az elhízás, a depresszió, a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegségek között. Emellett hosszabb távon komoly társadalmi-gazdasági következményekkel is jár a sok kiesett alvásóra: csökkenő produktivitás, több betegszabadság, munkahelyi balesetek.
Azaz mindenképp érdemes megkeresni a gyakori ébredés okát, mert az alvászavar sok problémához vezethet hosszú távon. De mik állhatnak a háttérben?
1. Éjszakai ébredés oka: pisilés
A többszöri éjszakai pisilést noktúriának is nevezik, aminek a hátterében nagyon ritkán áll szervi elváltozás. Egy felnőttnek 6-8 órát éjjel ki kellene bírnia pisilés nélkül, hiszen a veseműködés, a vizelettermelés lelassul éjjel.
Ha 1-2 alkalomnál többször megyünk ki a mosdóba éjszaka, akkor már érdemes orvoshoz fordulni, mert egészségügyi problémákat jelezhet.
Az éjszakai pisilés oka lehet sok folyadék fogyasztása lefekvés előtt, de a húgyhólyag túlműködése is lehet ok. Állhat mögötte húgyúti fertőzés, a cukorbetegség, bizonyos gyógyszereknek is van vízhajtó hatása. Egy új kutatás szerint a túl sok esti képernyőidő is hathat negatívan az idegrendszerünkre, vagyis a sok telefonozás is éjjeli vizelési ingert válthat ki.
2. Éjszakai ébredés oka: székelési inger
Hacsak nincsen komoly szervi elváltozás, polip vagy tumor a bélen, akkor vagy gyomorrontás, fertőzések (a férgesség egyik jellemző tünete lehet az éjszakai inger) vagy szorongás állhat az éjszakai székelési inger mögött. A székelés ideális iőpontja az ébredéstől számított három órán belüli időszak. Ilyenkor a bél gyorsabban mozog, könnyebben ürít, és napközben nem okoz kényelmetlenséget, hol és hogyan végezzük nagydolgunkat nyugalomban.
Az étel teljes megemésztéséhez az evéstől számítva összesen 36 órára van szükség. Ha elég folyadékot iszunk, sok jó rostot fogyasztunk és eleget mozgunk, akkor napi 1-3 székletürítés még egészségesnek tekinthető, de ennek napközben kellene megtörténnie.
Az éjjeli székelésről érdemes konzultálni orvossal, hiszen bélbetegség, ételintolerancia is okozhat éjjeli hasmenést, de az erős szorongás is kiválthat ilyen tünetet.
Utóbbi esetben meditációs technikák, a koffein visszaszorítása, nyugtató teák, végső esetben orvos által felírt gyógyszer segíthet. Ha gyakran előfordul, hogy éjjel ingert érzünk kell, akkor este 6 után már ne együnk, és akkor is könnyen emészthető, egészséges ételeket vegyünk magunkhoz.
3. Éjszakai ébredés oka: gyomorégés
A reflux vagy az időszakosan fellépő gyomorégés sokunk éjjeleit megnehezíti. A nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav marja a torkunkat, megfájdulat tőle a gyomrunk, sőt a hátunk is.
Mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy mi okozza a kínzó érzést, ami miatt felébredhetünk az éjszaka közepén. Kinek a csípős, kinek a savanyú vagy a zsíros ételek okoznak gyomorégést.
Szerencsére a savlekötők (a legegyszerűbb a szódabikarbónás víz) rögtön enyhülést hoznak, de azért érdemes utánajárni, hogy mi okozza az éjszakai kínzó érzést, ami miatt felébredünk az éjszaka közepén.
Megelőzheted a gyomorégést, ha:
- lefekvés előtt három órával már nem eszel
- egész nap kerüld a túl nagy adagokat (egyél kevesebbet, jól elosztva)
- este már nem eszel, iszol forrót
- nem fogyasztasz lefekvés előtt alkoholt és szénsavas italokat
- délutántól kerülöd az olyan savas ételeket, mint a paradicsom, a csípős paprika
- este nem dézsmálsz túl tömény, édes ételeket, mint a csoki, lekvár, nugátkrém, méz
4. Éjszakai ébredés oka: szívdobogás, éber alvás
A szorongás, a stressz és a pánikbetegség egyik jellegzetes tünete lehet, ha nem tudunk mély álomba zuhanni, és felületesen alszunk, majd felriadunk és érezzük a fokozott szívdobogást. Ha nehéz időszakot élünk át, feszültek vagyunk, aggaszt bennünket valami, akkor esténként menjünk egy nagy sétára, szellőztessük ki a fejünket, ebédidő után már ne fogyasszunk koffeines és alkoholos italokat, a magas cukortartalmú ételeket is kerüljük.
De nem csak stressz képes a szívdobogást kiváltani. A szívroham előjele is lehet egy ilyen periódus.
Tehát, ha légszomjjal, szédüléssel, mellkasi fájdalommal, végtagzsibbadással együtt járnak a tüneteink, hívjuk az orvosunkat vagy a mentőket, mert komoly szívprobléma (szívritmuszavar, érszűkület, bármilyen keringési baj) is lehet a háttérben.
5. Éjszakai ébredés oka: apnoé
Az apnoé azt jelenti, hogy alvás közben kimarad néhány lélegzetvétel, majd visszaáll a rendes légzés. Sokan észre sem veszik, hogy ez a probléma fennáll, és csak ott alvós alváslaborban fedezik fel az alvászavar okát.
Akik viszont felébrednek az apnoéra, azoknak pokoli éjjeleik lehetnek, rengeteg ébredéssel éjszakánként.
Az apnoé ritkább típusa a jellemzően agyi keringési zavarokhoz vagy szívbetegségekhez társuló centrális apnoé, amelynél az agy nem adja ki a légzési parancsot. A másik az úgynevezett obstruktív apnoé, amelynél a garat záródik el. Ennek hátterében fül-orr-gégészeti okok is állhatnak, ezért szakorvosi véleményt és kivizsgálást kell kérnünk, hogy egy hatásos terápiát, megoldást kapjunk.
Az apnoét sokszor okozza túlsúly, és a dohányzás is hajlamosít erre a rendellenességre, tehát, ha kiderült, hogy légzéskimaradással állunk szemben, akkor a javuláshoz elengedhetetlen az életmódváltás is.
Ébren, de mégsem
Jó néhány ember küzd az alvajárással is, de ez olyan speciális eset, amikor az illető ébren van, de valójában ő úgy érzi, alszik, álmodik. Az alvajárás komoly kivizsgálást, hónapokig tartó éjjeli naplózást (a család részéről) von maga után, és nem is biztos, hogy kiderül az éjszakai mászkálás oka. Az éjjeli alvajárásra nem nagyon van gyógymód, és mindenképpen egyéni kivizsgálást igényel ez a probléma is, mert ha az ok megvan, lehet, hogy az alvajárás mennyisége is csökkenthető.
Ha pihentető alvásra vágysz, akkor fengsuj is a segítségedre lehet! Kattints a cikkre, amelyben 6 fengsuj tippet találsz!
Kiemelt kép: Getty Images