Túl nagy mennyiség fogyasztása egyeseknél az izomgyengeségtől a szabálytalan szívritmusig terjedő problémákat okozhat.
  • A görögdinnye sokunk kedvenc nyári gyümölcse. 
  • Sokan nemcsak finom íze, de magas folyadéktartalma és vízhajtó hatása miatt is fogyasztják.
  • Egy új esettanulmányból az derült ki, hogy egyes veseelégtelenségben szenvedő betegekre nézve veszélyes is lehet a túlzott görögdinnye-fogyasztás. 

Sokan vagyunk, akik számára a nyár nemcsak, hogy nem teljes, de el sem kezdődik egy hatalmas szelet görögdinnye nélkül. Hát lehet egyáltalán nem szeretni az érzést, ahogy a jól behűtött gyümölcshús azonnal frissítő folyadékká válik az ember szájában?

Szeretjük vagy sem, úgy néz ki, ez a finomság nem mindenki számára biztonságos. A krónikus vesebetegségben (angol elnevezése, a chronic kidney disease rövidítéséből CKD) szenvedők számára például kifejezetten veszélyes lehet a túl nagy mennyiségű görögdinnye fogyasztás. 

Görögdinnye és kálium

Egy nemrégiben ismertetett esettanulmányban három súlyos veseelégtelenségben szenvedő páciens esetét mutatták be, akik komoly rosszullétről számoltak be a görögdinnye fogyasztása után. Olyannyira, hogy végül orvosi ellátásra is szükségük lett. De mi a csuda lehet ebben a csupavíz gyümölcsben, ami ilyen horderejű bajt okozhat? Nos, a görögdinnyében messze több van, mint egyszerűen csak víz és némi cukor: ez a lédús gyümölcs tele van fontos vitaminokkal és ásványi anyagokkal.

Utóbbiak közül az egyik legfontosabb a kálium.

Egyetlen szolid, mondjuk harminc dekás szelet görögdinnye mintegy 320 milligramm káliumot tartalmaz,

ami a nők számára az ajánlott napi bevitel körülbelül 12 százalékát, a férfiak esetén pedig annak körülbelül 9 százalékát teszi ki.

Egy egészséges ember számára ezért a görögdinnye tehát bőséges (és igazán finom) káliumforrás, ami praktikus, figyelembe véve a kálium a szervezetben betöltött számos jelentős szerepét. A káliumot nemcsak idegeink, és izmaink veszik fel a megfelelő működés érdekében, de a sejtjeinken kívüli normál folyadékszint fenntartásában és a vérnyomás kordában tartásában is jelentős szerepe van. Normális körülmények között az ezekben a folyamatokban fel nem használt káliumfelesleget a vesék eltávolítják, és az a vizelettel távozik. 

Finom, de azért érdemes lehet csínján bánni a görögdinnyével (Fotó: Getty Images)

Görögdinnye és veseelégtelenség

A krónikus veseelégtelenségben szenvedők esetében azonban a vesék nem elég hatékonyak a kálium kiszűrésében. Ez az oka annak is, hogy a nevezett esettanulmányban szereplő három betegnél a túl sok káliumban gazdag görögdinnye fogyasztása súlyos hiperkalémia kialakulásához vezetett, amely olyan állapot, amikor túl sok kálium halmozódik fel a vérben. A hiperkalémia viszonylag gyakori jelenség, ami a gyógyszeres kezelésre jól reagál, de egyes súlyos esetekben akár halálhoz is vezethet.

Mivel a káliumszint lassú emelkedéséhez nem társulnak komolyabb tünetek, sokszor csak akkor veszik észre, ha baj van, amikor már nagyon magas a káliumkoncentráció a szervezetben.

A betegek vérében literenként 6,6-7,4 millimol/l kálium volt, míg a normális tartomány 3,5-5,0 mmol/l között van, korábban pedig mindhárman nagy mennyiségű görögdinnyét fogyasztottak. Az úgynevezett hiperkalémia nem mindig jár nyilvánvaló tünetekkel, ahogyan a három beteg közül az egyik esetében sem volt könnyű azonnal észrevenni, miközben elég súlyosak is lehetnek a kór következményei.

Az esettanulmányban bemutatott páciensek közül kettőnél például olyan szívproblémák jelentkeztek, amelyeket a káliumfeleslegnek tulajdonítottak: szívritmuszavar lépett fel náluk, és megjelentek a hiperkalémia egyéb tünetei, az izomgyengeség, bizsergő érzés, hányinger, hirtelen vagy súlyos esetekben pedig légszomj és mellkasi fájdalom is.

Bár súlyos lehet, szerencsére a hiperkalémia kezelhető.

A vizsgált betegek esetében azonnali gyógyszeres beavatkozásra volt szükség, emellett pedig azt is javasolták nekik, hogy mindannyian csökkentsék a görögdinnyefogyasztásukat.

Néhány hónappal később az eset nyomon követése során kiderült, hogy mindannyian így tettek, és ennek következtében káliumszintjük ismét visszatért a normális szintre. Az esettanulmány szerzői remélik, hogy a tanulmány felhívja a figyelmet a túl sok görögdinnye fogyasztásának kevéssé ismert veszélyeire a CKD-ben szenvedők számára.

A görögdinnye népszerű nyári gyümölcs, de míg a banán, a burgonya és a paradicsom is ismert magas káliumtartalmáról, a túlzott görögdinnyefogyasztás utáni hiperkalémia kockázatát gyakran figyelmen kívül hagyják. A szakértők szerint a hiperkalémia okának (okainak) felismerése kulcsfontosságú a kór kezelésében és a jövőbeli hasonló epizódok megelőzésében.

Görögdinnye és egészség

Azok, akiknek nincs veseproblémájuk, a görögdinnye az egyik legjobb, legegészségesebb gyümölcs lehet. Egy a gyümölcs nagy mértékben hozzájárul ahhoz, hogy a nagy nyári melegben is hidratáltak maradjunk, megfelelően működjön az emésztésünk és a kiválasztásunk is. Szezonja idején érdemes minél többféle formában fogyasztani, akár magában, akár kevert salátában, vagy hideg gyümölcsleves alapjaként. Sőt, akár grillezve is!

Ebben a korábbi cikkünkben 3 kifejezetten izgalmas receptet mutatunk be görögdinnyéből – alig várjuk a szezonját!

Kiemelt kép: Getty Images