„Mint az emberek a sót” – feleli a népmesében a királylány arra a kérdésre, hogy mennyire szereti édesapját. Nos, tény, hogy ez a fűszer valóban… az élet sója? Manapság azonban egyre többet olvasni a túlzott sófogyasztás veszélyeiről (főleg a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával kapcsolatban). Egy új tanulmány szerint a probléma megoldása a sóhelyettesítőkben rejlik.
Tudjuk, a só nem csak azért kiemelten fontos számunkra, mert finomabbá teszi az ételeinket. A só a test számos funkciója szempontjából kulcsfontosságú, nélküle nem maradnánk életben. A sejtek folyadék- és tápanyagháztartásának egyensúlya is felborulna, s az anyagcserében is zavar állna be. Ezért van minden ember testében körülbelül 200 gramm só (ez érzékelhető abból, amikor könnyezünk vagy izzadunk) – írja a HáziPatika.
Fontos azonban, hogy a sófogyasztásban is mértékletesek legyünk. A só ugyanis növeli a vérnyomást, emeli a szívinfarktus és az agyvérzés kockázatát. Mit tehetünk tehát? A WHO ajánlása szerint legfeljebb napi 5 gramm sót kellene magunkhoz vennünk, ez a mennyiség ugyanis már kifejti a kívánt előnyös hatásokat, ugyanakkor még nem veszélyezteti a keringésünk egészségét. Felmérések szerint azonban átlagosan ennek a mennyiségnek a kétszeresét fogyasztjuk el minden nap…
Sóhelyettesítő: A hosszabb élet kulcsa?
Az Annals of Internal Medicine című szakfolyóiratban nemrég közzétett új tanulmány szerint a sóhelyettesítők vagy
sópótlók használata a főzés során összefüggésbe hozható a korai, bármilyen okból bekövetkező halálozás vagy a szív- és érrendszeri betegségek alacsonyabb kockázatával.
„Izgatottak vagyunk, hogy bizonyítékot tudunk szolgáltatni arra, hogy a sóhelyettesítők hosszú távon, akár 10 évig tartó alkalmazás esetén hatékonyan javíthatják a szív- és érrendszer működését – fogalmazott a tanulmány vezető szerzője, Dr. Loai Albarqouni, az ausztráliai Bond Egyetem adjunktusa. – A korábbi kutatások inkább a rövid távú eredményekre összpontosítottak.”
A tanulmány 16 olyan randomizált, kontrollált vizsgálat szisztematikus áttekintése, amelyeket 2023. augusztus 23. előtt tettek közzé. Ezek összesen 35 251 résztvevő vizsgálati adatait tartalmazták. Az alanyok átlagéletkora 64 év volt, és az átlagosnál magasabb volt náluk a szív- és érrendszeri betegségek kockázata. A vizsgálatok főként Kínában, valamint az Egyesült Királyságban, Tajvanon, Peruban, Hollandiában és Norvégiában zajlottak, és az otthoni ételkészítésre (tehát nem az előre elkészített, ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztására) vonatkoztak.
A vizsgálatokban a közönséges konyhasó (amely szinte 100%-ban nátrium-kloridból, esetenként jód hozzáadásával készült) használatát hasonlították össze egy 25–30%-ban kálium-kloridból és 60–75%-ban nátrium-kloridból álló sópótlóval. A vizsgálat megállapította, hogy a sóhelyettesítők használata a vizeletben lévő nátrium és a vérnyomás csökkenésével járt, mindezt pedig a vérnyomáscsökkentő gyógyszerekéhez hasonló hatásnak értékelték a kutatók. „Ez magyarázhatja tehát a csökkent halálozási kockázatot” – mondta Albarqouni.
Sóhelyettesítő helyett jobb alapanyagok és önuralom
„Ez nem a legerősebb bizonyíték, de mindenképp utal arra, hogy a nátriumsó visszaszorítása az étrendben előnyös lehet, a több kálium bevitele pedig még annál is jobb ötlet – mondta Dr. Andrew Freeman, a denveri National Jewish Health kardiológusa. – Bár tudjuk, hogy a kálium előnyös, a só azért mégis csak só. Akár nátrium-klorid, akár kálium-klorid, akár magnézium-klorid, mind só. És
a legjobb módja annak, hogy káliumot juttassunk a szervezetünkbe, az, ha sok gyümölcsöt és zöldséget eszünk.
Ezekben van ugyanis a legtöbb kálium.” Ráadásul azt a tanulmány szerzői is elismerték, hogy további kutatásokra van szükség annak megerősítésére, hogy a sóhelyettesítők alkalmazása valóban biztonságos-e a mikrotápanyag-manipulációra érzékeny betegek, köztük a káliumra érzékenyek (például a veseelégtelenségben szenvedők) számára!
Kevesebb sóval a sokszínűbb ételért – és a hosszabb életért
Sófogyasztásunkat legegyszerűbben úgy csökkenthetjük, ha elhagyjuk a sót a főzés során – vagy legalábbis kevesebbet használunk belőle. Ezen kívül érdemes esélyt adni a sótlan fűszerek használatának is, ezek segítségével jobban megbarátkozhatunk az alapanyagok egyedi ízeivel is – ahelyett, hogy minden fogást egyszerűen csak sósnak éreznénk.
A kevesebb sót tartalmazó ételek ízéhez az ízlelőbimbóink néhány héten belül alkalmazkodni fognak, érdemes tehát kitartónak maradnunk a folyamat során. Higgyük el, megéri, hiszen ennek eredményeképp sokkal többféle ízt ismerhetünk és szerethetünk meg a mindennapjaink során! A tanulmány tanúsága szerint pedig hosszabb ideig is élvezhetjük ezeket a jobb egészségi állapotunknak hála.
„A nátriumbevitel mérséklése csak egy mód arra, hogy gyógyszerek nélkül csökkentsük a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Az étrend megváltoztatása, a dohányzás abbahagyása és a rendszeres mozgás szintén kedvező hatással lehetnek ilyen szempontból. A szív- és érrendszeri betegségek visszaszorításának nem a sóhelyettesítés lesz a szent grálja, de a kirakós egyik fontos darabját jelentheti” – foglalta össze Freeman.
Kattints a linkre, ha érdekel, hogyan lehet egészségesen együtt élni a sóval!
Kiemelt kép: Pexels