Az érelmeszesedés kezdetben nem okoz tüneteket, a folyamat a szem számára láthatatlan, ezért tekinthető nagyon alattomos elváltozásnak az érelmeszesedés, amely testszerte számtalan problémát okozhat. Ráadásul nem igaz, hogy elsősorban az időseket érinti: egyre gyakrabban alakul ki a fiatalabb korosztálynál.

Az érelmeszesedés a keringési rendszer elváltozása. Az artériák (verőerek) oxigént és tápanyagokat szállítanak a sejtekhez, szövetekhez. Az egészséges artériák hajlékonyak, rugalmasak és erősek. Idővel azonban elveszíthetik rugalmasságukat, érbelhártyájuk megvastagodik és merevvé válik. Ilyenkor az érbelhártya alatt az először kásaszerű anyagot tartalmazó, később a kalcium lerakódása miatt megkeményedő plakkok akadályozzák a tápanyagok és az oxigén szervekhez való eljutását.

Milyen szerveket érinthet az érelmeszesedés?

Az érelmeszesedés tünetei attól függnek, hogy a szervezet mely részének verőerei érintettek. Ha a koszorúerek, akkor koszorúérgörcs jelentkezhet, súlyos esetben pedig szívinfarktus alakulhat ki. Ha a nyaki, agyi verőerek meszesednek, gyengeség, fejfájás, látási problémák okozhatnak gondot, de fokozatos szellemi leépülés vagy stroke is bekövetkezhet. Ha a végtagok artériái károsodnak, terhelésre jelentkező, pihenésre szűnő fájdalom jelentkezhet, később az érintett végtagrészek elhalhatnak. A beleket ellátó verőerek érelmeszesedése következtében görcsös hasi fájdalom tapasztalható, a bél adott szakasza pedig kilyukadhat. A veseverőerekre is jellemző lehet érszűkület, ilyenkor a veseműködés beszűkül.

Érelmeszesedés megelőzése.Fotó: Unsplash

Miért fontos a K-vitamin?

A K2-vitamin fontos szerepét az érelmeszesedés elleni harcban egyre több orvosi kutatás erősíti meg. Ez a vitamin képes megakadályozni a kalcium lerakódását az erekben, és akár még vissza is fordíthatja a kóros folyamatot. A közelmúltban ismerték fel, hogy a K2-vitamin hiánya is felelős lehet az érelmeszesedés kialakulásáért. Szervezetünkben egy MGP nevű fehérje feladata, hogy megakadályozza a kalcium lerakódását az erekben, ugyanis megköti a vérben lévő felesleges kalciumot, amely így nem rakódik le az erek falában. Ám ez a fehérje csak aktív állapotban képes elvégezni e rendkívül fontos feladatát, amelyhez K2-vitaminra van szüksége, mert ez a vitamin aktiválja a fehérjét.

Mit tehetünk az érelmeszesedés megelőzéséért?

Az érelmeszesedés kialakulásának lassításában lényeges szerepet játszik a vér koleszterinszintjének kordában tartása, a túlsúlytól való megszabadulás, magas vérnyomás esetén a vérnyomás csökkentése.

Fontos a dohányzásról és a rendszeres alkoholfogyasztásról való leszokás. Nagyon sokat segíthet a rendszeres testmozgás és aktív életmód, az egészséges táplálkozás és a stressz csökkentése.

Ha ezekre odafigyelünk, máris sokat tettünk ereink egészségének megőrzéséért.

Mire jó az arterográf?

Az arteriográf egy magyar fejlesztésű diagnosztikai eszköz. A segítségével végzett vizsgálat célja az érfal merevségének, illetve rugalmasságának mérése, melylyel még a szív- és érrendszeri tünetek jelentkezése előtt felismerhető az érfal meszesedése, így szükség esetén azonnal el lehet kezdeni a betegség kezelését. A vizsgálat mindössze 10-15 percig tart, és teljesen fájdalommentes. Kezdetben nem okoz tüneteket, a folyamat a szem számára láthatatlan, ezért tekinthető nagyon alattomos elváltozásnak az érelmeszesedés, amely testszerte számtalan problémát okozhat. Ráadásul nem igaz, hogy elsősorban az időseket érinti: egyre gyakrabban alakul ki a fiatalabb korosztálynál.

Kiemelt kép: Unsplash, a cikk a Nők Lapja Egészség 2023. októberi számában jelent meg.