Fogkő fogkő eltávolítás.

Támad a fogkő? Így előzd meg a kialakulását!

Sokan a fogkő-eltávolítástól ódzkodnak a legjobban a fogorvosi kezelések közül. Valljuk meg, nem is egy kellemes eljárás. Dr. Merz Gyöngyi fogszakorvost kérdeztük, hogyan előzzük meg a fogkő kialakulását és hogyan akadályozható meg a túlzott fogkőképződés?

„A fogkő kialakulása természetes jelenség, tény azonban, hogy egyesek hajlamosabbak a plakk-képződésre. Életkori, hormonális okok mellett bizonyos egészségi állapotok is befolyásoló tényezők. Legyengült immunrendszerű emberek, cukorbetegek, vérképzőszervi és anyagcsere-betegségben szenvedők, valamint várandósok, dohányzók hajlamosabbak rá kezdi a doktornő. – Teljesen megakadályozni nem lehet a kialakulását, de a táplálkozás során keletkező lepedék következetes eltávolításával sokat tehetünk a megtelepedése ellen. Kialakulását ugyanis a genetikai hajlamon és egészségi állapoton túl a táplálkozás és a megfelelő szájhigiénia is befolyásolja.”

Előzzük meg a fogkő kialakulását

„A lepedéket, mielőtt megkeményedne, alapos, részletes fogmosással, fogselymezéssel, fogköztisztító kefékkel még el tudjuk távolítani mondja a doktornő. – Tapasztalatom szerint megfelelően használt elektromos fogkefével a páciensek többsége jobb eredményt ér el, mint hagyományos, manuális fogmosási technikával, fogkefével. Ha a tisztítás nem elég gyakori, és nem igazán alapos, a nyálban lévő ionok hatására a lepedék hamar megkeményedik, és erre az érdes felületre újabb rétegek rakódnak. A fogpótlások felszínén, a szabálytalan fogsor nehezebben tisztítható fogközeiben gyorsan lerakódik. A kellemetlen lehelet oka: az úgynevezett érett lepedék a baktériumok tárháza. A rossz leheletre a szájvizek, szájöblögetők nem jelentenek megoldást.”

Fogkő, fogkő-eltávolítás.

Milyen gyakran ellenőriztessük a fogainkat?

„Ha a fogkő még nem annyira érett, kevésbé kemény, könnyebben leválik a fogfelszínről, így rövidebb idő alatt eltávolítható, kevésbé lesz kellemetlen a beavatkozás. Évi 3-4 alkalommal szükségessé váló depurálás (fogkő-eltávolítás) sem számít túlzottan gyakorinak véli a doktornő. – Előnye, hogy minden beavatkozás egyben szűrés is, amikor a fogorvos körülnéz a szájüregben, és más rendellenességeket is felfedezhet.

Ne feledjük, a fogkő ínygyulladást is okozhat, ami a fogágybetegségek melegágya, és az idő előtti fogvesztés okozója is lehet.

Ezért fontos az íny rugalmasságának megőrzése is, hiszen csak az egészséges fogíny képes szorosan rátapadni a fognyakra, megakadályozva, hogy fertőzés jusson a fogágyhoz. Jó módszer: ha egy nem túl kemény szőrű fogkefével körkörösen átdörzsöljük az ínyt, ily módon a vérellátás fokozásával edzésben tarthatjuk azt. Ha netán egy kicsit vérezne, akkor sem kell abbahagyni. És egy jó hír: természetesen fogkő-eltávolítást is lehet érzéstelenítésben végezni, ne szégyelljük kérni a szakembertől.”

Kiemelt kép: Unsplash, a cikk a Nők Lapja Egészség 2021. márciusi számában jelent meg.