- Túlsúly esetén az esti órákban végzett testmozgás előbb csökkentheti a szívbetegségek kockázatát, mint a reggeli vagy a délutáni.
- A nap bármely szakában végzett edzés előbb csökkenti a szívbetegségek és a halálozás kockázatát, mintha egyáltalán nem mozognánk.
- Utánajártunk, miért hatékonyabb este edzeni.
Jól tudjuk, hogy az edzés a testtel és a lélekkel is csodát művel. Ám még ha lelkes művelői is vagyunk, akkor is előfordulhat, hogy nem sok kedvet érzünk a kora reggeli testmozgáshoz. Néha neked is bűntudatod van emiatt? Akkor van egy jó hírünk számodra!
Edzés: ez az ideális időpont rá!
A Diabetes Care című szaklap frissen publikált tanulmánya szerint az esti órákban (18:00-tól éjfélig) végzett aerob mozgásformák a szívbetegségek és a halálozás legnagyobb mértékű csökkenésével járnak – vagyis
némi szívvédő előnye is lehet annak, ha a nap későbbi szakában hódolsz a sportolás örömeinek.
A testmozgás időzítése, a szívbetegségek és a halálozás közötti összefüggések vizsgálatát a kutatók tényleg nem aprózták el. Közel 30 000 túlsúlyos (mintegy 10%-uknál cukorbetegséget is diagnosztizáltak), 40 éves vagy annál idősebb felnőtt reggeli, délutáni és esti edzésrutinját követték nyomon 8 éven át.
Sőt, a kutatók nemcsak az erősebb, de a mérsékelt intenzitású tevékenységeket – a sétát, a táncot, a kertészkedés közbeni mozgást, a kerékpározást, a meredek hegyen történő túrázást és az úszást – is mérték, miközben a dohányzást, az alkoholfogyasztást, a demográfiai jellemzőket, a korábbi egészségi adatokat, az étrend és az alvás minőségét is figyelembe vették.
A 8 éven át tartó kutatás ideje alatt összesen 1425 résztvevő vesztette életét, 3980-an váltak szívbeteggé, 2162-en pedig csökkent ideg-, vese- vagy szemfunkcióra panaszkodtak. Bár a terület maga további kutatásokat igényel, az adatokat összehasonlítva a tudósok mindenesetre arra jutottak, hogy
a testmozgás időzítése nagyban befolyásolhatja a betegségek esetleges kialakulását – így az élettartamot.
Ezért tesz jót a női szervezetnek a súlyzós edzés!
De mégis hogyan?
Például:
- Ahogyan az eredményekből körvonalazódni látszik, azoknál a túlsúlyos felnőtteknél volt alacsonyabb a korai halálozás és a szívbetegségek kockázata, akik az intenzívebb sporttevékenységet este 6 és éjfél között végezték.
- Az esti edzés 36%-kal, a délutáni 16%-kal, a reggeli pedig 17%-kal csökkentette a szívbetegségek miatti halálozás kockázatát.
- Ezen kívül az esti edzés 24%-kal, a délutáni 16%-kal, a reggeli pedig 21%-kal csökkentette a perifériás neuropátia (az agyon és a gerincvelőn kívüli idegek betegsége), a vesekárosodás vagy a diabéteszes retinopátia (szembetegség) kialakulásának esélyét.
- Végezetül pedig: az esti fizikai aktivitás gyakorisága összességében hatékonyabbnak nevezhető, mint a napi fizikai aktivitás egésze (amibe például a séta is beletartozik) – legalábbis a Sydney-i Egyetem kutatói szerint.
De miért is lehet ennyire hatékony az esti edzés?
A kutatók úgy tartják, hogy az esti edzés sokkal stresszmentesebb, mint a rohanós reggeli vagy délutáni. Ezért a szívnek is megkönnyebbülést jelenthet. A 2-es típusú cukorbetegeknél a vércukorszint ráadásul reggel a legmagasabb, ezen a hatáson pedig, illetve az artériás vérnyomás állapotán is sokat enyhíthetünk, ha az esti órákban végzünk intenzívebb mozgásformákat. Bárhogyan is döntünk,
végső soron az a lényeg, hogy milyen gyakran edzünk, és hogyan étkezünk mellette.
Egészségünk a reggeli vagy a délutáni órákban végzett testmozgást egyaránt meghálálja.
Ideje leszámolni a kifogásokkal! Mutatjuk, hogyan lehetsz motivált otthoni edzés esetén is.
Kiemelt kép: Getty Images