allergia jelei

Lehet, hogy allergiás vagy? A szezonális allergiák 7 szokatlan jele

Nem kizárólag a tüsszögés és az orrfolyás számít tipikus tünetnek. Ezekre is figyeljünk!

A tavasz beköszöntével a különböző növények pollenjei megsokszorozzák a légúti allergiás betegségek gyakoriságát, melyek hazánkban a lakosság 25%-át érintik. Míg az egész évben fennálló panaszokat főként a lakásban található poratkák, háziállatok és penészgombák okozzák, addig

a szezonális változatért – és vele együtt a kellemetlen tünetekért – már a levegőben szálló polleneket okolhatjuk.

Májustól júliusig a fák és a különféle füvek, majd júliustól októberig a parlagfű és az ürömfélék miatt bosszankodhatunk, bár szerencsére a tablettákon túl több megoldás is rendelkezésünkre áll a hatékony kezeléshez. Orrcsepp, orrspray vagy szemcsepp formájában küzdhetünk még a tünetek ellen, vagy sikeres hiposzenzibilizációval (amikor a beteg egyre nagyobb adagot kap az allergénből) akár véget is vethetünk allergiás panaszainknak. 

Tekintve, hogy az allergia, mint betegség ennyire elterjedt, a fentebb leírtakkal nagy vonalakban már laikusként is tisztában lehetünk. Ebből kifolyólag

valamennyien ismerjük az olyan jellemző tüneteket, mint a tüsszögés, az orrdugulás vagy orrfolyás, a viszketés az orr környékén, vagy az irritált szemek és a könnyezés.

A szakértők szerint azonban vannak olyan furcsa jelei is a szezonális allergiának, melyeket nem feltétlenül kapcsolunk össze ezzel az immunreakcióval, így könnyen lehet, hogy nem tudatosítjuk, valójában mi magunk is allergiával küzdünk.

Rossz lehelet

Kellemetlen szájszagunk nem csupán az elfogyasztott étel miatt vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként lehet, hanem a levegőben szálló pollenek hatására is. Dr. Duyen Nguyen allergológus szerint, amikor túl sok orrváladék folyik le a torok hátsó részén, a betegek még émelygést is tapasztalhatnak, de a torokban elszaporodó baktériumok magyarázzák a rossz lehelet kialakulását is. 

Szédülés

A szédülést számtalan dolog kiválthatja az idegrendszeri problémáktól kezdve a szorongáson, stresszen át a különféle belgyógyászati panaszokig. De vajon hallottunk már arról, hogy az allergia miatt jelentkezhetnek szédüléses tünetek? A váladék felhalmozódása az orrüreget és a belső fület összekötő Eustach-féle kürtben – mely nagy szerepet játszik a légnyomás szabályozásában a középfülben – okozhat krónikus fülfájdalmakat, fülgyulladást, és nem mellesleg egyensúlyvesztést is. 

Torokfájdalom

allergia-7-jele

A pollenek irritációjától érezhetünk, torokkaparást és égető érzést is az allergia jeleként (Fotó: Canva)

Ha a torokfájásra asszociálunk, akkor legfőképp a vírusok jutnak eszünkbe, de Dr. Julie Wendt allergológus és immunológus szerint ez annak a jele is lehet, hogy szezonális allergiával küzdünk.

„A szervezet fokozott nyálkatermelése orrgaratfolyást okoz, ami a torokfájás legfőbb kiváltó oka”

– mondja a szakértő, aki hozzáteszi, torokfájást eredményezhet az allergiára szedett antihisztaminok túlzott használata is. Egyébként ezen felül a folyamatos orrfolyás és orrdugulás miatti orrcsepphasználat ugyancsak irritációt okozhat a torokban.

Kimerültség

A tavaszi fáradtság és a téli hónapok után jelentkező vitaminhiány létező jelenség, de mi van akkor, ha a szokásosnál is kimerültebbnek érezzük magunkat? A kimerítő allergiás panaszok miatt előfordulhat, hogy nyugtalanok az éjszakáink, hiszen egyik tünet sem járul hozzá pihenésünkhöz. A szakértő ráadásul hozzáteszi, az allergiás tünetek nem csupán az alvás minőségére vannak befolyással, de súlyosbíthatják az olyan problémákat, mint például az alvási apnoe, amikor a légzés időnként abbamarad, majd hirtelen újraindul.

Ha csak sejted, hogy valamire allergiás vagy, akkor olvasd el a tesztelési lehetőségekről szóló cikkünket is!

Horkolás

Ezek után már nem is annyira meglepő, hogy az alvási apnoe súlyosbodása éjszakai horkoláshoz vezethet. A kimerültség mellett a beszűkült légutak és az allergiás tünetekből eredő orrdugulás is fokozzák a horkolást, de összességében elmondható, hogy a pihenésünket korlátozó allergia hosszú távon több szempontból is káros egészségünkre: a krónikus alvászavarok magas vérnyomáshoz, szívelégtelenséghez és súlygyarapodáshoz vezethetnek. 

Koncentrációs zavarok

A fejfájás nem meglepő tünet az allergiában szenvedőknél, ha az olyan kísérőpanaszokat vesszük figyelembe, mint az eldugult orr vagy a fülproblémák, az ezek miatt jelentkező migrén pedig koncentrációs zavarokat okozhat. De utóbbiak fejfájás nélkül is jelentkezhetnek, ugyanis az allergiával küzdő betegek gyakran számolnak be agyi ködről és koncentrációs nehézségekről. A szakértő ezt annak tulajdonítja, hogy a szervezet átcsoportosítja a fókuszáláshoz szükséges energiáit az allergiás problémákra, ami járulékos tüneteket eredményez. 

A szaglás elvesztése

A szezonális allergia bizonyos esetekben maga után vonhat szaglásproblémákat, ami leginkább anozmia, átmeneti vagy állandó szaglásvesztés formájában jelentkezik. Ez a tünet azonban előfordulhat akkor is, ha az orr nyálkahártyája fokozottan irritált, ilyenkor az orrüregben található receptorsejtek nem működnek megfelelően, ezáltal pedig az illatok érzékelésének folyamata sem zajlik a megszokott módon.

Amennyiben gyógyszerek helyett inkább természetes módon kezelnéd az allergiádat, akkor ebben a cikkben mutatunk pár hatékony alternatívát a tünetek enyhítésére. 

Kiemelt kép: Getty Images