A vércukorszintre akkor is érdemes odafigyelni, ha nem vagyunk cukorbetegek. A gyakori kilengések már jelezhetik a bajt, koncentráljunk a megelőző lépésekre.
  • A vércukorszint a legfontosabb értékmérője a cukorbetegségnek.
  • A szervezetnek szüksége van vércukorra, de nem mindegy a mennyisége.
  • A prediabéteszes állapotban természetes módon csökkenthető a magas vércukorszint. 

Cukorbetegség esetén a szervezet vagy nem termel elegendő inzulint, vagy nem tudja azt megfelelően felhasználni , ahogy kellene. A cukorbetegség egy krónikus egészségi állapot, amely befolyásolja, hogy a szervezet hogyan alakítja át az ételt energiává. A szervezet az elfogyasztott élelmiszerek nagy részét cukorrá (glükózzá) bontja, és a véráramba bocsátja.

Ha túl sok glükóz marad a vérben, akkor a sejtek nem jutnak elegendő energiához, és idővel súlyos szövődmények alakulnak ki.

Mivel a betegség középpontjában a vércukor áll, érdemes megnézni, hogy mi számít normális szintnek, hogyan mérjük, és mit tegyünk, amennyiben túl alacsony vagy túl magas. A normális vércukorszint fenntartása cukorbetegség nélkül is nagyon fontos, hiszen már prediabétesz esetén is fennáll valamilyen mértékű szénhidrát-anyagcserezavar. Emellett megnő a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata, és változás nélkül kialakulhat a 2-es típusú cukorbetegség.

Korábban írtunk már róla, hogy melyek a prediabétesz hajlamosító tényezői. 

Mi az a vércukor?

A vércukor a vérben található fő cukorforrás, a szervezet elsődleges energiaforrása. Az elfogyasztott ételből származik, melyek nagy részét a szervezet glükózzá bontja, majd a véráramba kiengedi. Amikor a vércukorszint megemelkedik, jelzést kap a hasnyálmirigy, hogy bocsásson ki inzulint. Utóbbi az a hormon, amely segít a glükóznak bejutni a sejtekbe, hogy azok energiához jussanak.

Természetesen az elsődleges cél az, hogy a vércukorszint a normális tartományban legyen, hiszen ez segít abban, hogy jól érezzük magunkat. Továbbá így csökkenthető az egyes fertőzések kockázata, illetve megelőzhetőek a cukorbetegség szövődményei.

A normális vércukorszint éhgyomor esetén 3,5–5,5 mmol/l között van, de az egyéni célérték eltérő lehet kortól, egészségügyi állapottól és egyéb tényezőktől függően. Teljesen természetes az is, hogy az étkezések előtti és étkezések után vércukorértékek különbözőek, hiszen a vércukorszint étkezések után megemelkedik. Az érték étkezés után 1,5-2 órával mérve így akár 7,5 mmol/l is lehet. Ha viszont a korán reggel, éhgyomorra történt méréskor 7 mmol/l feletti érték jön ki, az valószínűleg már a cukorbetegség jele.

A magas vércukorszint

Hiperglikémia esetén túl magas a vércukorszint, aminek többféle oka lehet, ilyen például a stressz, fertőzés, magas cukortartalmú ételek fogyasztása. A tünetek többnyire megegyeznek a cukorbetegség tüneteivel, de ez persze egyénenként változó.

Akár tünetmentesen is lehet magas vércukorszintet mérni.

Milyen tüneteknél érdemes gyanakodni?

  • Homályos látás
  • Kiszáradt száj, fokozott szomjúságérzet
  • Gyakori vizelési inger
  • Fokozott fáradtságérzet
  • Lassan gyógyuló sebek.

Nem megfelelő inzulinterápia esetén cukorbetegeknél is jelentkezhet a magas vércukorszint, ami rendkívül súlyos betegségekhez vezethet.

cukorbetegség vércukor

Tanácsos kerülni a magas cukortartalmú ételek fogyasztását, ha egyensúlyban akarjuk tartani a vércukorszintet (Fotó: Getty Images)

Az alacsony vércukorszint

Alacsony vércukorszintnél beszélünk hipoglikémiáról. Többnyire cukorbetegeknél fordul elő, de egészséges embernél is jelentkezhet. Mivel az agy egyetlen tápanyagforrása a cukor, azonnal beindulnak a szervezetben az elhárító mechanizmusok. Testünk különböző jelekkel figyelmeztet bennünket arra, hogy valamit tennünk kell. Az alacsony vércukorszint tünetei:

  • izzadás, remegés
  • ingerlékenység, zavarodottság
  • szédülés, émelygés, fejfájás
  • éhség, szívdobogás
  • koncentráció romlása.

Alacsony vércukorszintet okozhat a szokásosnál kevesebb étkezés, alkoholfogyasztás, a szokásosnál több fizikai aktivitás, de előidézheti front, vagy akár szauna, forró fürdő is.

Kamaszkorú lányoknál tipikus jelenség például, hogy reggeli nélkül indulnak el otthonról vagy túlzásba viszik az edzést, aztán rosszul lesznek, szélsőséges esetben elájulnak.

Ha rendszeresen előfordul az alacsony vércukorszint, de nem tudni cukorbetegségről, érdemes lehet beiktatni egy kivizsgálást.

Hogyan tartható egyensúlyban a vércukorszint értéke?

Mindennapi szokásaink, táplálkozásunk, alvásunk alapvetően befolyásolhatják a vércukorszintet. Ha nincs szükségünk gyógyszerre, érdemes természetes módon, életmódváltással karban tartani a vércukrot. Íme, néhány egyszerű tipp!

1. Mozgás

A rendszeres testmozgás az optimális testsúly megtartása mellett növelheti az inzulinérzékenységet, ami azt jelenti, hogy a sejtek hatékonyabban tudják felhasználni a véráramban rendelkezésre álló cukrot.

2. Helyes táplálkozás

A szénhidrátbevitel erőteljesen befolyásolja a vércukorszintet. A szervezet a szénhidrátokat cukorrá alakítja, majd az inzulin segít azt energiaként felhasználni és tárolni. Túlzott szénhidrát fogyasztással megakadhat ez a folyamat, és a vércukorszint emelkedésnek indul. Az alacsony szénhidráttartalmú étrend segíthet megelőzni a vércukorszint kiugrásokat, így a cukorbetegség kialakulását is.

Ezzel párhuzamosan érdemes növelni a rostfogyasztást. A rostok lassítják a szénhidrát és a cukor felszívódását, ami lehetővé teszi, hogy a vércukorszint fokozatosan emelkedjen. Mindenféle rost jót tesz a szervezetnek, de az oldható rost a legjobb választás a vércukorszint szabályozásának javítására. A magas rosttartalmú élelmiszerek közé tartoznak a gyümölcsök, zöldségek, babok és teljes kiőrlésű gabonák.

vércukorszint

Megfelelő életmóddal természetesen szabályozhatjuk a vércukorszintet (Fotó: Getty Images)

A magas vércukorszint egyes ásványi anyagok, például a króm és a magnézium hiányához is köthető, melyek részt vesznek a szabályozásában. Érdemes tehát eszerint is kialakítani az étrendet. A krómban gazdag élelmiszerek közé tartoznak a húsok, gyümölcsök, zöldségek és diófélék. A magnéziumban gazdag élelmiszereknél pedig az alábbiak közül válogassunk: sötét, leveles zöldek, tökmag, tonhal, teljes kiőrlésű gabonák, étcsokoládé, banán és a bab.

S ha már étkezés, az is fontos, hogy figyeljünk az adagokra. Együnk lassan, használjunk kisebb méretű tányérokat, és kerüljük azokat az éttermeket, ahol egyél-annyit-amennyit-bírsz akciók vannak.

3. Hidratálás

Az elegendő vízfogyasztás segíthet a vércukorszint szabályozásában, amellett támogatja a veséket, hogy kiürítsék a szervezetből a felesleges cukrot. A rendszeres vízivás csökkentheti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát, de persze azt se feledjük, hogy sima, nullkalóriás vízről beszélünk, kerüljük el az ízesített változatokat.

Fontos még megemlíteni a stresszt, mint befolyásoló tényezőt. Már kimutatták, hogy a stresszcsökkentő technikák csökkentik a vércukorszintet, segíthetnek a különböző relaxációs gyakorlatok vagy a meditáció.

4. Stressz és alvás

Hasonlóan fontos a minőségi alvás, a pihenés hiánya ugyanis hatással van a vércukorszintre és az inzulinérzékenységre. A rossz alvási szokások növelhetik az étvágyat, illetve a kortizolszintet, aminek kiemelt szerepe van a vércukorszint szabályozásában.

Láthatjuk tehát, hogy érdemes kiemelt figyelmet fordítani az életmódunkra, hogy kordában tartsuk a vércukorszintet. Törekedjünk a természetes módszerekre a nagyobb baj megelőzése érdekében. Ha viszont tényleg felmerül a cukorbetegség gyanúja, haladéktalanul konzultáljunk szakemberrel.

Teszteld magad te is, hogy kiderüljön, mennyire vagy hajlamos a cukorbetegségre!

Kiemelt kép: Getty Images