A legjobb mozgásformák, amelyekkel megelőzheted vagy kordában tarthatod a magas vérnyomást. A sport mellett figyelni kell az egészséges, sómentes étkezésre is!

Szerencsére a magas vérnyomást nemcsak gyógyszerekkel lehet csökkenteni (persze van olyan eset, hogy a gyógyszeres kezelés nem elkerülhető), hanem sportolással és egészséges étkezéssel is. Érdemes mindent bevetni, hogy hogy a szívünk és az érrendszerünk a lehető legjobb állapotban legyen.

Ritkán előfordulhat, hogy egy teljesen egészséges embernek is hirtelen magas lesz a vérnyomása, az ilyen eseteket is érdemes szakorvosnak jelezni.

Melyek a magas vérnyomás jelei?

A magas vérnyomás tünetei közé tartozik a fejfájás, a fáradtság, a rendszertelen szívverés, látászavar, fokozott izzadás, szédülés és a mellkasi fájdalom is, ami kisugározhat a hát és a hónalj felé is. A vérnyomásemelkedést

okozhatja többek között stressz, alváshiány és elhízás is, de vesebetegségek, a pajzsmirigy vagy a mellékvese rendellenességei is megemelhetik a vérnyomást.

Ha tartósan magas a vérnyomás, akkor mindenképp érdemes orvos tanácsát kérni abban, hogy szükséges-e gyógyszerrel beállítani a vérnyomást, mikor és mennyit érdemes ezzel a problémával edzeni, és mire figyeljünk sportolás közben. Tehát egy egyéni kezelési módra kérjünk tanácsot. Nézzük, milyen sportokkal előzhetjük meg a magas vérnyomást vagy kezelhetjük a már meglévő problémát.

magas vérnyomás sport

Bármilyen meglepő, a súlyzós edzések is jók az érrendszernek és a keringésnek (Fotó: Getty Images)

1. Magas vérnyomás ellen: HIIT

A magas intenzitású intervall-edzések kiváló kalóriaégetők, rövid idő alatt felpörgetik az anyagcserét, és egy kutatás szerint javítanak a nyugalmi pulzusértékeken, ezzel hozzájárulnak a normál vérnyomás fenntartásához. Ennek lényege nem más, mint hogy egy rövid, nagyon intenzív munkaszakaszt egy hosszabb és lazább pihenő szakasz vált fel – majd kezdjük mindezt elölről.

Azért az edzőnek mindenképp szólj, hogy alapvetően magas a vérnyomásod, és mindig legyen rajtad sportolás közben pulzusmérő óra is!

2. Magas vérnyomás ellen: Izometriás gyakorlatok

Az egy-egy izomcsoport megdolgoztatására koncentráló gyakorlatok közül építsünk be az edzésünkbe statikus pózban végzendő elemeket, mint amilyen a planking, a hídtartás vagy egyes jógapózok. Ezek komolyan fejlesztik az állóképességet, edzik az izmokat, és tanulmányok szerint a vérnyomás csökkentésében is hatékonyak.

3. Magas vérnyomás ellen: Gyaloglás

Minden életkorban és edzettségi állapotban bátran végezhető, a lényeg, hogy rendszeresen gyalogoljunk, és időről időre növeljük a megtett távot vagy a tempónkat. Egy kutatás szerint azoknál, akik 6 éven át rendszeresen sétáltak, közel 7%-kal volt alacsonyabb a magas vérnyomás kialakulásának kockázata, mint kevésbé aktív társaiknál.

Közel 40%-kal csökkentheti a magas vérnyomást ez az étel.

4. Magas vérnyomás ellen: Súlyzós edzések

Mind a saját testsúllyal, mind a súlyzókkal végzett edzések hozzájárulnak ahhoz, hogy alacsonyabb legyen a vérnyomásunk, emellett növelik az izomszövet mennyiségét, ami az anyagcserének is jót tesz. Arra ügyeljünk, hogy túl nagy súlyok helyett inkább a könnyebb súlyzókkal végezzünk több ismétlést egy-egy gyakorlatból.

Mutatjuk, hogyan csökkentsd a vérnyomásodat akár egy hét alatt. Csupán egy hozzávalóra kell odafigyelned.

Kiemelt kép: Getty Images