- A demencia elsősorban az idősek betegsége, de sok fiatalt érint.
- A fiatalkori demencia részben genetikus, de külső körülmények is hatnak rá.
- A fiatalkori demencia új kockázatait fedezték most fel.
Bár a demencia lényegesen gyakoribb az idősebb felnőtteknél, évente világszerte több százezer beteget diagnosztizálnak fiatalon kialakuló demenciával (YOD) is. Egy átfogó tanulmány most fényt derít arra, hogy milyen, eddig nem ismert okok állhatnak a jelenség mögött.
Tanulmány a fiatalkori demenciáról
A legtöbb korábbi kutatás ezen a területen a generációkon át öröklődő genetikai halmozódást vizsgálta, a mostani kutatócsoport viszont 15 különböző életmódbeli és egészségügyi tényezőt tudott azonosítani, amelyek szintén összefüggésbe hozhatók a fiatalkori demencia kockázatával. „Ez a valaha végzett legnagyobb, és legmegbízhatóbb ilyen jellegű kutatás” – mondta David Llewellyn epidemiológus az Exeteri Egyetem szakértője. A kutatás jelentősége, hogy a most felfedezett számos különböző tényező célzott kezelésével képesek lehetünk fellépni a fiatalkori demencia kockázatának csökkentése érdekében.
A kutatócsoport az Egyesült Királyságban 356 052, 65 év alatti emberről gyűjtött adatokat elemezett a kutatásban. Ők a demencia kialakulása szempontjából fiatalnak számítanak. A megfigyelések alapján az alacsony társadalmi-gazdasági státusz, a társadalmi elszigeteltség, a halláskárosodás, a stroke, a cukorbetegség, a szívbetegség és a depresszió mind-mind összefüggésbe hozható volt a fiatalkori demencia magasabb kockázatával. A D-vitamin hiánya és a C-reaktív fehérje magas szintje (amelyet a máj termel gyulladásra adott válaszként) szintén magasabb kockázatot jelentett. A kutatók az alkohol és a fiatalkori demencia közötti kapcsolatot „összetettnek” nevezték. Míg az alkoholfogyasztás összességében megnövekedett kockázatot eredményezett, a mérsékelt alkoholfogyasztás inkább csökkent kockázattal jár, de az összefüggést még vizsgálniuk kell a szakértőknek. A magasabb iskolai végzettség a nagyobb marokerő szintén alacsonyabb fiatalkori demencia kockázattal járt együtt.
Nemrég mi is írunk, egy fiatalkori demenciával érintett 19 éves betegről.
Demencia és külső tényezők
„Az idősebb kori demenciában szenvedő emberekkel kapcsolatos kutatásokból már tudtuk, hogy van egy sor kockázati tényező, ami a genetikai megalapozottságon túl is meghatározó a betegség kapcsán. A fizikai tényezők mellett a mentális egészség is fontos szerepet játszik, kulcsfontosságú lehet a krónikus stressz, a magány és a depresszió megelőzése és/vagy kezelése” – mondta Sebastian Köhler neuroepidemiológus.
E tényezők közül sok módosítható, ami reményt adhat azok számára, akik azon dolgoznak, hogy megtalálják a demencia legyőzésének módját. A mostani kutatás alapján a demencia olyasvalami, aminek a kockázatát egészségesebb életmóddal csökkenthetjük. „A fiatalon jelentkező demencia nagyon súlyos következményekkel jár, mivel az érintetteknek általában még van munkájuk, gyerekeik és sok-sok olyan elfoglaltságuk, amiket a betegség ellehetetlenít” – mondta Stevie Hendriks idegkutató, a Maastrichti Egyetem munkatársa. „Az okot gyakran genetikai eredetűnek feltételezik, de sok ember esetében valójában nem tudjuk pontosan, hogy mi az oka. Ezért fontos, hogy ebben a tanulmányban más kockázati tényezőket is megvizsgáltak”.
Demencia a sztárvilágban
Az elmúlt időszakban egyre több ismert embert vállalta fel, hogy demenciával küzd. Példájuk nagyon fontos azoknak, akik számára ez a betegség egyfajta stigma. Bruce Willis és családjának rendszeres, a demencia témájába vágó posztjai sokat segíthetnek azoknak, akik ezzel a betegséggel élnek, vagy szerettükért kell aggódniuk.
Tudtad, hogy már az ókorban is tapasztaltak demenciával járó betegségeket?
Kiemelt kép: Getty Images