- Az őszülés természetes élettani folyamat, nem jelent orvosi problémát.
- Az őszülés legtöbbünknél harmincas éveink végén kezdődik, de vannak, akik 1-2 évtizeddel korábban kezdenek őszülni.
- A korai őszülés mögött többnyire nincs komoly egészségügyi gond, csak elfogy a pigment.
Szenes Iván dalszövege óta tudjuk, hogy „egy tisztes őszes halánték a nő számára ajándék”, és lassan azt is kezdjük egyre inkább elfogadni, hogy nemcsak egy férfi, de egy nő is lehet hihetetlenül vonzó és fiatalos ősz hajjal is. Feltéve, ha a neki előnyös fazonra vágatja, és a megfelelő szerekkel ápolja azt.
Az, hogy ötvenes éveinkre már látványosan őszülünk, élettani és természetes jelenség, vannak viszont, akiknek ennél már jóval korábban mákosodik a hajuk. Míg sokaknak még hetven körül is legfeljebb 1-2 tincsük hajlik őszbe, mások már egyetemistaként egészen kifakulnak. Jelezhet ez valami bajt? Mi okozhat egyáltalán korai őszülést? Tudunk-e, és egyáltalán kell-e tennünk ellene valamit?
Mitől színes a haj?
Hajunk színét két pigment, azaz festékanyag határozza meg: az úgynevezett eumelanin felel azért, hogy hajunk világos vagy sötét színű, az úgynevezett pheomelanin pedig azért, hogy hideg vagy meleg árnyalatú-e. A hajunkat színező pigmentek életünk során ciklikusan termelik a festékanyagot, de születésünktől számítva három évtizedig többnyire egyenletes színű a hajunk. Aztán elkezdünk őszülni.
Mi számít korai őszülésnek?
Hajunk akkor őszül meg, amikor a fentebb említett, színt termelő sejtek leállítják a pigmenttermelésüket. Ez nem minden embernél ugyanakkor következik be, sőt, eltérő lehet akár etnikai hovatartozásunk alapján is. A fehér (kaukázusi) emberek jellemzően a 30-as éveik közepén kezdenek el őszülni (ez még csak 1-1 szál megjelenését jelenti, amit talán észre sem veszünk), az ázsiaiak a 30-as éveik végén, a feketék pedig csak a 40-es éveik közepén. Az emberek felének jelentős mennyiségű ősz hajszála van, mire betölti az 50-et.
Idő előtti őszülésről pedig akkor beszélünk, ha valaki már húszéves kora előtt elkezd őszülni.
Probléma a korai őszülés?
A korai őszülés önmagában nem jelent orvosi problémát, és egyelőre egészen hiteles bizonyítékunk nincs arra sem, hogy a stressz vagy a nagy lelki megrázkódtatás instant őszüléshez vezetne – még akkor sem, ha sokan tapasztalnak hasonlót, és a történelem során is dokumentáltak már effélét.
Nemcsak Marie Antionette-ről és Sir Thomas More-ról jegyezték fel, hogy a kivégzésük előtt egy éjszaka alatt megőszültek, de ismert egy kényszerleszállást végrehajtó pilóta esete is, aki a sikeres (bár rendkívül stresszes) landolás után nem sokkal később teljesen őszbe váltott. Ha mi is a korán, vagy hirtelen őszülők táborába tartozunk, de semmilyen egyéb tünetünk nincs, akkor valószínűleg nem jelez problémát a dolog.
Tudtad, hogy ma már királyi körökben sem ciki az ősz haj?
Mi az oka a korai őszülésnek?
A tudósok egyelőre még csak találgatják, mi lehet az oka a korai őszülésnek, és jelenleg azt feltételezik, hogy az esetek többségében az egyszerűen genetikai okokra vezethető vissza. Ezt meg tudják erősíteni azok a családok, ahol a korai őszülés több generáción át is jellemzi a családtagok egy részét.
Más kutatások szerint a B-12-vitamin hiánya, illetve az agyalapi mirigy vagy a pajzsmirigy bizonyos rendellenességei is okozhatnak korai őszülést, ezek a folyamatok viszont a megfelelő kezelés hatására visszafordíthatók.
Egyes kutatások szerint összefüggés lehet a korai őszülés és a későbbi életkorban jelentkező alacsonyabb csontsűrűség között.
Egy 2007-es, mintegy 1200 kaliforniai férfi és nő bevonásával végzett vizsgálat azonban nem mutatott ki ilyen összefüggést és kiemelte, hogy a csontsűrűség az aktivitási szinttel, a csonttömeggel, a magassággal és az etnikummal van összefüggésben, a korai őszüléssel való együtt járása csak véletlen.
Egyes kutatások szerint emellett korai őszülést okozhat két autoimmun betegség, az úgynevezett Marie Antoinette-szindróma és az alopecia ariata, azaz foltos hajhullás nevű tünetegyüttes, illetve orvosok gyanítják azt is, hogy a stressz akár olyan DNS szintű változásokat is eredményezhet, amik megint csak őszüléssel járnak.
Mihez kezdjünk ősz hajunkkal?
Egyre többen döntenek úgy, hogy amint megjelennek az első ősz hajszálak, vagy amint túlsúlyba kerülnek a hajkoronában, elébe mennek a további folyamatoknak és teljesen őszre váltanak. Szakértők szerint igen jól teszik, mert az, hogy ősz haj öregít, egyáltalán nem igaz.
Ha fiatalos fazonra vágatjuk és a megfelelő termékekkel ápoljuk, puhítjuk, inkább fiatalít ez a világos, hűvös árnyalat. Egy puha, fényes, erőtől duzzadó ősz haj semmivel sem mutatja idősebbnek a viselőjét, ezért bátran próbáljuk ki, szeretjük-e magunkon a teljesen fehér színt.
Amennyiben már megőszültünk és nincs kedvünk tovább sok pénzt költeni a festésre, vágassuk hajunkat egészen rövidre, így hamar megszabadulhatunk a festett részről. Ha azt szeretnénk, hogy ősz hajunk mindig legszebb arcát mutassa, használjunk hamvasító sampont, hogy a sárgásabb árnyalat kialakulását megelőzzük, így biztosan önbizalommal telve viseljük majd.
Mit tegyünk ősz haj ellen?
Akármennyire is győzködik őket, vannak, akik nehezebben fogadják el a korai őszülés tényét. Teljesen rendben van az is, ha te nem szeretnél harmincas éveidben ősz hajat magadnak. Szerencsére rengeteg lehetőséged van az ősz haj elfedésére, ha éppen ezt szeretnéd.
A különféle hajszínezők az őszülés kezdetén nagyon jó megoldást jelenthetnek, mert szépen keverednek hajunk eredeti színével. Sokaknál nagyon jól működik a melír vagy az egyes tincsek kiemelése: ilyenkor avatott szem is nehezen veszi észre, ha a világosabb csíkok egy része ősz. És végül választhatod azt is, hogy tartós hajfestéssel feded el az ősz hajszálakat: ezt akkor jó megoldás, ha hajad nagyobb része már ősz, és rendszeresen tudsz gondoskodni a tőfestésről is.
Tudtad, hogy miért nem szabad kitépkedni az ősz hajszálakat?
Kiemelt kép: Getty Images